Izraēlas Aizsardzības spēki pirmdienas rītā izplatīja paziņojumu, aicinot Rafahas iedzīvotājus evakuēties no šīs Gazas joslas pilsētas austrumu apkaimēm.

Pēc šā aicinājuma tiek gaidīta Izraēlas militārā operācija Rafahā, kas pēc septiņiem kara mēnešiem ir pēdējais teroristiskā grupējuma "Hamās" bastions Gazas joslā.

Partneri neatbalsta

Izraēlas armijas pārstāvis Nadavs Šošani pavēstīja, ka aicinājums attiecas uz apmēram 100 000 cilvēku pilsētas austrumos. Evakuācija paredzēta arī no teritorijas, kurā atrodas robežpārejas punkts uz Ēģiptes robežas, vēsta laikraksts "Times of Israel". Šo teritoriju iedzīvotāji aicināti doties uz Izraēlas noteiktām humānajām zonām Hānjūnisas apkaimē, kur būs pieejami medikamenti, pārtika un ūdens. Pulkvežleitnants Šošani uzsvēra, ka Izraēla gatavo ierobežotu operāciju, tomēr neatklāja, vai tas būs sākums plašākam iebrukuma Rafahā, kas atrodas Gazas joslas dienvidos pie robežas ar Ēģipti. 

Izraēla ir publiskojusi karti, kurā iezīmētas evakuācijas teritorijas, kā arī ar skrejlapām, īsziņām un skaļruņiem informēja palestīniešus par nepieciešamību doties prom. 

Skrejlapās norādīts, kur armija darbosies, un brīdināts, ka "sevi un savus ģimenes locekļus apdraudēs visi tie, kas atradīsies teroristu organizāciju tuvumā".

Šobrīd Rafahā atrodas apmēram 1,4 miljoni cilvēku, kas ir vairāk par pusi Gazas joslas iedzīvotāju. Vairākums no viņiem jau iepriekš ir atstājuši savas mājas un Rafahā dzīvo telšu nometnēs vai pārapdzīvotos dzīvokļos. Viņu iztika šobrīd ir atkarīga no starptautiskās palīdzības. Izraēlas līderi uzsver, ka armijas ieiešana Rafahā ir nepieciešama, lai varētu pilnībā iznīcināt "Hamās", kas 7. oktobrī iebruka Izraēlā un nogalināja apmēram 1200 cilvēku un vairākus simtus sagrāba par ķīlniekiem. ASV jau iepriekš ir aicinājušas Izraēlu šajā pilsētā neiebrukt, jo neesot skaidra plāna civiliedzīvotāju aizsardzībai. Iebildumus pret Izraēlas rīkojumu par evakuāciju paudis Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. 

"Izraēlas evakuācijas rīkojumi civiliedzīvotājiem Rafahā nozīmē ļaunāko: vēl vairāk kara un bada. Tas nav pieļaujami," 

vietnē "X" rakstīja Borels, aicinot ES un starptautisko sabiedrību "rīkoties, lai novērstu šādu scenāriju".

Sarunas nonāk strupceļā

Paralēli militārās operācijas gatavošanai Izraēla ar ASV, Ēģiptes un Kataras starpniecību Kairā piedalās sarunās ar "Hamās" par iespējamu pamieru, kas paredzētu atbrīvot daļu "Hamās" sagrābto ķīlnieku un Izraēlas cietumos ieslodzīto palestīniešu. Sarunas tomēr nonākušas strupceļā, jo "Hamās" kā nosacījumu izvirzījusi prasību pilnībā izbeigt karu, kam Izraēla nepiekrīt. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu pagājušajā nedēļā paziņoja, ka uzbrukums Rafahai notiks neatkarīgi no tā, vai izdosies panākt vienošanos ar "Hamās" par pamieru. "Nav apspriežama doma, ka mēs apturēsim karu, pirms būsim sasnieguši visus tā mērķus," paziņoja Netanjahu. Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants naktī uz pirmdienu sarunā ar ASV aizsardzības ministru Loidu Ostinu paziņoja, ka 

Izraēlai pēc "Hamās" nepiekāpības sarunās nav atlikusi cita iespēja kā vien sākt operāciju Rafahā.

Izraēlas oficiālā informācija liecina, ka kara laikā armija Gazas joslā nogalinājusi 13 000 kaujinieku, bet vēl vienu tūkstoti izdevies likvidēt Izraēlā pagājušā gada 7. oktobrī un tam sekojošajās dienās. Tikmēr ar "Hamās" saistītās varasiestādes paziņojušas, ka kara laikā Gazas joslā gājuši bojā 34 000 cilvēku. Šo paziņojumu nevar pārbaudīt, turklāt tajā civiliedzīvotāji netiek nošķirti no kaujiniekiem, norāda "Times of Israel". Izraēla uzskata, ka Gazā joprojām atrodas 128 ķīlnieki un vismaz 35 no viņiem ir miruši.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.