Šveices sabiedriskā raidorganizācija RTS pagājušajā mēnesī ierakstījusi interviju ar pāvestu Francisku, kurā lūdza viņu komentēt diskusijas Ukrainā par to, vai padoties Krievijas iebrukumam vai arī tas tikai leģitimizētu spēka varu.

Šveices televīzija šo interviju sestdien daļēji publicējusi. Garīdznieks aicinājis Ukrainas karā iesaistītos sākt sarunas, "pirms situācija pasliktinās", un mudinājis ukraiņus "būt drosmīgiem" un spēt sēsties pie sarunu galda ar agresorvalsti. "Es uzskatu, ka stiprākie ir tie, kas redz situāciju, domā par tautu un ir drosmīgi pacelt balto karogu un sākt sarunas. [..] "Sarunas" ir drosmīgs vārds. Kad redzi, ka esi sakauts, ka lietas nenotiek labi, ir nepieciešama drosme sarunām," sacījis 87 gadus vecais pāvests februāra sākumā sniegtajā intervijā.

Pāvesta vārdi kārtējo reizi izraisījuši sašutumu gan Ukrainā, gan citvalstu sabiedrībā. Reaģējušas arī rietumvalstu amatpersonas. Politikas analītiķi teic, ka tā vietā, lai mudinātu pie sarunu galda sēsties Ukrainu, pāvests varētu mudināt Krieviju izvest savu karaspēku no Ukrainas un pārtraukt karadarbību. Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs sociālajā tīklā raksta, ka "ļaunuma priekšā kapitulēt nedrīkst, ar to jācīnās un tas jāuzvar, lai ļaunums paceļ balto karogu un kapitulē".

Aptauja

Kā vērtējat pāvesta aicinājumu Ukrainai sākt sarunas ar Krieviju?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.