Kāpēc pēc stiprāka lietus dūmenis zemjumta daļā un reizēm arī istabā paliek slapjš? Dūmenis mūrēts no keramzītbetona blokiem ar keramikas čaulu. Jautā Kārlis Ogrē.

Nepieciešams apmetums

Šādas problēmas iemesls ir visai vienkāršs – vai nu ūdens iekļūst mājoklī pa dūmeņa un jumta savienojuma vietu, vai arī dūmenis virs jumta nav apmests. Keramzītbetons nav šķērslis mitrumam, un ūdens tam spēj izsūkties cauri. Iespējams, nav izveidots kvalitatīvs dūmeņa un noslēgplāksnes savienojums vai skursteņa čaulai virs noslēgplāksnes nav metāla konusa, kas novērš ūdens iekļūšanu gar noslēgplāksni un čaulu.

Tādējādi vēl pirms ziemas iestāšanās kādās siltākās dienās var paspēt skursteni apmest. Ja problēma nav ļoti aktuāla, darbus labāk atlikt līdz pavasarim.

Apmetumam var izmantot jebkuru āra darbiem paredzētu apmetumu, ko sajauc atbilstīgi ražotāja norādījumiem. Skursteni gruntē ar dziļumgrunti un ļauj tai nožūt. Lai darbs izdotos akurātāks, pretējām dūmeņa pusēm piestiprina koka vadotnes tā, lai starp tām varētu viegli izveidot un nolīdzināt apmetuma kārtu (15–20 mm). Iestrādā apmetumu un tā malās metāla stūru elementus. 

Kad apmetums apžuvis, vadotnes noņem un apmet skursteņa pretējās malas. Protams, jāievēro ražotāja norādījumi par apmetuma uzklāšanas secību, tā žūšanas laiku, ņemot vērā laika apstākļus.

Jāpārbauda hidroizolācija

Protams, svarīgi pārliecināties, ka jumta un skursteņa savienojums ir hermētisks. Iespējams, ir bojāti hidroizolācijas materiāli, kas izmantoti savienojuma noblīvēšanai. Pamanītās plaisas var aizpildīt ar bitumena mastikām. Sastāvi parasti ir gatavi lietošanai un viegli uzklājami ar lielāku otu. Tie ātri žūst un veido ūdensnecaurlaidīgu slāni. Protams, arī šim darbam jāizvēlas sausa un saulaina diena. No spraugu aizpildīšanas ar silikonu gan vajadzētu atturēties.

Darbojoties uz jumta, jāievēro visas drošības prasības. Darbu labāk veikt no trepēm, jo staigāšana pa jumta segumu var būt bīstama.

Vislabāk izmantot speciālas drošības jostas darbiem augstumā, kuras piestiprina pie ēkas konstrukcijas, ar siksnām savienojot arī pašu darbu veicēju. Pirms tam būtiski pārbaudīt šo jostu izturību un stiprinājuma stabilitāti.

Kā pasargāt špakteļlāpstiņu

Izlīdzinot bitumena mastiku ar špakteļlāpstiņu, tā tiek sabojāta, jo praktiski ir neiespējami pilnībā notīrīt mastiku no lāpstiņas. Pirms izlīdzina dažādas lipīgas masas, lāpstiņu der aplīmēt ar saimniecības darbiem domāto plato izolācijas lenti. Izlīdzinot mastiku, nav nepieciešams izveidot ideāli gludu virsmu, savukārt lenti no špakteļlāpstiņas varēs viegli noņemt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.