Latvijas Diriģentu asociācija (LDA) aicina nākamā gada budžeta prioritātēs iekļaut Dziesmu svētku "ikdienas procesam nepieciešamo finansējumu".

Atklātajā vēstulē, kas adresēta Ministru prezidentei Evikai Siliņai, finanšu ministram Arvilam Ašeradenam, kultūras ministrei Agnesei Loginai, Saeimas Izglītības, kultūras un sporta komisijai, Nacionālajam kultūras centram, Dziesmu svētku padomei, LDA norāda, ka par Dziesmu svētku fenomenu kā nacionāli svarīgu lomu rakstīts vairākos Latvijas valsts dokumentos, taču "realitāte ir skarba" un "diriģentu profesionālais ikdienas darbs ir apdraudēts".

"Esam konstatējuši, ka Dziesmu svētku procesa nepārtrauktībai un pēctecībai svarīgā un nozares izstrādātā kolektīvu vadītāju atalgojuma modeļa ieviešana Kultūras ministrijā (KM) diemžēl nav prioritāte. No tā izriet, ka 

nākamā gada budžeta prioritātēs nav iekļauts ne konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanai nepieciešamie 16 miljoni eiro, ne minimālais izdzīvošanas budžets atalgojuma nodrošināšanai 4,9 miljonu apmērā," 

pausts vēstulē.

LDA ieskatā, ja finansējums netiek iekļauts nākamā gada budžetā, tad Dziesmu svētki 2028. gadā būšot apdraudēti un "tādā emocionālā, daudzskaitlīgā apjomā un mākslinieciski augstvērtīgi" kā šovasar tie vairs nenotikšot. LDA raksta, ka diriģenti "pazemojošā atalgojuma dēļ" Dziesmu svētku procesa regulāru sagatavošanas darbu pārtraukšot jau tuvākajā laikā. Vēstuli parakstījuši Agita Rimšēviča, Ilze Valce, Gints Ceplenieks, Mārtiņš Klišāns, Ainārs Rubiķis, Ints Teterovskis, Romāns Vanags.

Jāpiemin, ka arī Nacionālās apvienības frakcija pagājušajā nedēļā aicināja kultūras ministri uz tikšanos, lai sniegtu skaidrojumu par plānoto finansējumu Dziesmu svētku kolektīvu vadītāju atalgojumam, neiekļaujot to budžeta prioritāšu sarakstā. NA atklātā vēstulē rakstīja, ka patlaban Dziesmu svētku kustības kolektīvu vadītāji par darbu ar vienu kolektīvu no valsts saņem 39,69 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas – koru, deju kolektīvu, kokļu ansambļu un pūtēju orķestru vadītāji. Savukārt pārējie Dziesmu svētku kolektīvu vadītāji par viena kolektīva vadīšanu saņemot 19,84 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Pārējo finansējumu kolektīviem nodrošina pašvaldības, kas varot būtiski atšķirties.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.