Katrs dārzkopis zina, ka skaists dārzs ne tikai sniedz prieku, bet aiz tā slēpjas arī rūpīgs un smags darbs. It īpaši, kad dārzā ir iestādīti dažādi dekoratīvie krūmi, tūjas un dzīvžogs, kas nemitīgi jāapcērp ar dzīvžoga šķērēm. Lūk, daži padomi, kā tās saglabāt tīras un asas.

Regulāri asinot un kopjot dzīvžoga šķēres, ne tikai atvieglosiet savu darbu, bet arī parūpēsieties par pašu augu skaistumu un veselību. Truli asmeņi augus traumē, savukārt netīri – veicina slimību un kaitēkļu izplatību.

3 dzīvžoga šķēru tīrīšanas padomi

Pabeidzot krūmu vai dzīvžoga apgriešanu, kā ierasta prakse mēdz būt to novietošana atpakaļ garāžā vai šķūnītī. Taču ar laiku dzīvžoga šķēres aplīp ar nožuvušu augu vai krūmu sulu, un tas samazina to efektivitāti. Tāpat, ja nenotīrat šķēres, pastāv risks kāda auga slimību vai kaitēkļus pārnest uz citu.

1. Notīriet un dezinficējiet asmeni

Pēc izmantošanas notīriet dzīvžoga šķēres ar mitru lupatiņu vai sūkli, lai uz asmeņiem nepaliktu apgriezto augu paliekas! Tāpat uz šķērēm var sakrāties krūmu sveķi, kurus var viegli notīrīt ar sveķu šķīdinātāju. Reizē arī dezinficējiet asmeņus, lai nepārnēsātu kāda auga slimību uz citu! Tāpat pievērsiet uzmanību arī šķēru korpusam un rokturim!

2. Ieeļļojiet asmeni un kustīgos mehānismus

Lai dzīvžogu šķēres labi kalpotu un asmeņus nepārņemtu rūsa, regulāri ieeļļojiet asmeni un kustīgos mehānismus, piemēram, pie skrūvēm!

3. Glabājiet šķēres sausā vidē

Pēc izmantošanas novietojiet dzīvžoga šķēres sausā vietā, piemēram, garāžā, kur tām nepiekļūst mitrums! Ja iespējams, saglabājiet to oriģinālo iepakojumu un plastmasas sargu, lai vēl vairāk pasargātu to no korozijas.

Papildu padoms

Pirms uzsākat pavasara dārza darbu sezonu, cik iespējams, izjauciet šķēres, notīriet sakrājušos netīrumus grūti pieejamajās vietās, dezinficējiet asmeņus, kā arī tos ieeļļojiet un noasiniet! Veicot šādu apkopi vismaz divas reizes gadā, paildzināsiet dzīvžoga šķēru kalpošanas mūžu.

Asināšana: soli pa solim

Lai šķēres būtu pavisam asas un gatavas darbam un netraumētu krūmus vai dzīvžogu, regulāri jāveic asmeņu asināšana, jo pēc katras izmantošanas reizes tie kļūst aizvien trulāki.

  • Izmantojiet drošības līdzekļus! Pirms asināšanas uzsākšanas, uzlieciet aizsargbrilles un uzvelciet izturīga materiāla cimdus.
  • Notīriet šķēres no netīrumiem un sveķiem! Kamēr šķēres nav notīrītas, tikmēr asināšana nebūs efektīva.
  • Asiniet dzīvžoga šķēres ar plakano vīli! Ņemot vērā, ka dzīvžoga šķēru asmeņi ir nelieli, bet daudzi, un ka katrs ir novietots uz savu pusi, tad praktiskākais risinājums to asināšanā ir plakanā vīle. Tiesa, asināšana prasīs zināmu laiku, taču to ir svarīgi veikt, lai paildzinātu iekārtas kalpošanas mūžu.
  • Ievērojiet asināšanas leņķi un virzienu! Ievērojiet ražotāja noteikto virzienu, uz kuru vīlēt, kā arī vīlējiet tikai virzienā uz priekšu no sevis, nevis otrādi.
  • Notīriet asmeni no skaidām, ja nepieciešams, izmantojiet galodu, kā arī uzklājiet pretkorozijas līdzekli, sveķu šķīdinātāju, lai iekārta kalpotu ilgāk!

Kopsavilkums

Regulāra dzīvžoga un krūmu apkopšana ar šķērēm palīdz dārzu uzturēt skaistu un patīkamu. Taču tikpat lielas rūpes ir jāpieliek arī pašu dzīvžoga šķēru apkopē, lai netiktu traumēts dzīvžogs ar truliem asmeņiem vai arī netiktu pārnēsātas slimības, kaitēkļi.

Tāpat, regulāri tīrot un asinot dzīvžoga šķēres, tiks paildzināts paša instrumenta kalpošanas laiks. Savukārt no rūsas varat izvairīties, uzliekot uz asmeņiem plastmasas aizsargbarjeru, kā arī šķēres ievietojot to oriģinālajā iepakojumā.
 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.