Kā pīles turēt ziemā? Vai jālaiž laukā pastaigāties? Ar ko barot? Jautā Ilva Talsu novadā.

Ēdienkarte

"Pīles, kas atstātas vaislai, dēšanai vai gaļas ieguvei, ziemā ēdinām ar saknēm, piemēram, sasmalcinātiem burkāniem, cukurbietēm, bet ne galda bietēm. Ūdensputniem piedāvājam vairāku veidu – auzu, vasaras kviešu un miežu – graudu maisījumu, lai barība būtu vispusīgāka. Izmantojam placinātus, nevis veselus graudus, jo tos putni labāk pārstrādā. Svarīgi arī, lai pīlēm ziemā pietiktu minerālvielu, tāpēc dodam arī minerālbarību,” skaidro zemnieku saimniecības Kalvāni saimniece Brigita Savina. 

Var barot arī ar mīkstbarību, ja saimniecībā pieejami sīkie kartupeļi, – tos dod vārītus, sajauktus ar miltiem. Pārmaiņus vēl var dot pilnvērtīgo barību pīlēm, ko ražo, piemēram, Joniškio grūdai

Sākot no janvāra, putniem der izēdināt diedzētus kviešu graudus, papildinot barībā E vitamīna daudzumu. 

Tos diedzē gaismā, līdz dīgstiem izveidojušies 3-4 cm gari asni.

Sausums, tīri pakaiši

“Pīlēm nav nepieciešama apsildāma kūts. Tās ziemā var dzīvot aplokā ar atvērtu mājiņu, kur paslēpties no lietus, vēja, vai plēves būdā ar dubulto segumu. Saimniecībā, piemēram, 120 m2 platībā izvietojām vismaz simt pīļu, un, dzīvojot tik lielā barā, putni paši piesilda telpu. Pīles daudz ēd, tām nemitīgi vajag padzerties un skalot knābi, tāpēc jāuzmana, lai pakaišu slānis arvien būtu sauss un biezs. Slapjumā putniem salst kājas,” uzsver Silmaču saimniece Alda Balode. 

Ziemā pīles noteikti var laist ārā, ja vien temperatūra nav zemāka par -5...-10 °C. Siltās dūnas un spalvas tās pasargā no apsaldēšanās sniegā. Līdzās barības silei vienmēr jābūt tīra dzeramā ūdens traukiem. Ja dzirdināšanas traukos ūdens pa nakti apledo, jāgādā, lai ik rītu būtu pieejams remdens ūdens. 

Kā gaļai, tā olām

Gaļas ieguvei iecienītas ir muskuspīles, Mullard, Pekinas pīles, jo intensīvi aug, ir ar labām gaļas īpašībām. Olu ieguvei vairāk izmanto Khaki Campbell (dējība – ap 250 olu gadā), Indijas skrējējpīles (līdz 220 olām).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.