Man ļoti patīk ziedu veikalos nopērkamais violetais deviņvīruspēks. Vai to var izaudzēt arī piemājas dārzā? Jautā Ināra Alūksnē.

Violetais deviņvīruspēks (Verbas­cum phoeniceum) atgādina ierasto prusaku deviņvīruspēku (Verbascum blattaria), tikai ir īsāks un ar sakrokotām lapām līdzīgi kā parastajām uzpirkstītēm. Deviņvīruspēks ir cūknātru dzimtas lakstaugs.

Violetajam deviņvīruspēkam ir purpurkrāsas ziedi, kas izkārtoti garā un blīvā galotnes ķekarā, bet selekcionāri izveidojuši šķirnes ar rozā, lašrozā, baltiem, sarkaniem un violetiem ziediem. 

Profesionālie audzētāji sēklas sēj februārī, lai maijā un jūnijā varētu tirgot ziedošus augus.

Dēstus var izaudzēt arī amatieri, sējot sēklas vēlāk. Pirmajā gadā deviņvīruspēks uzziedēs ļoti vēlu, bet tas nekas, jo augs ir daudzgadīgs un spēj pārziemot, ja vien augsne nav pārāk slapja.

Kopš 1998. gada var iegādāties hibrīdu ‘Southern Charm’, kas ir līdzīgs violetajam deviņvīruspēkam. Tam ir krāšņi dūmakaini, maigi rozā ziedi. Tā kā tas ir sterils hibrīds, sēklas ievākt nākamajam gadam nav nozīmes.

Dārzu centros var iegādāties gan violetā deviņvīruspēka stādus, gan sēklas. Lai no sēklām izaudzētu ziedošus augus, paies 3–4 mēneši.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.