Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Sakņu dienu (17.06.) var veltīt sakņaugu sējai un stādīšanai, burkāniem, bietēm, kāļiem, turnepšiem.
  • Ziedu dienās (18.,19.06.) stāda vasaras puķes. Sēj nektāraugus. Ievāc sezonas ārstniecības augus. Lasa ogas un gatavo ievārījumus. Ravē.
  • Lapu dienās (20., 21.06.) laista augus. Sēj ātri augošus zaļumus pārtikai un zaļmēslojuma augus. Pļauj zālienu un cērp dzīvžogu ar domu, lai tas kupli ataugtu.
  • Augļu dienās (22., 23.06.) lasa ogas, gatavo ievārījumus un cienastu vasaras saulgriežu svinībām.

Padoms

Vītus diena aizvadīta, un pienācis laiks godam sagaidīt vasaras saulgriežus. Jūnija vidus parastie darbi ir ravēšana, zāles pļaušana, zemeņu un agro ķiršu ražas vākšana. Savā iedomībā varam tikai cerēt, ka raža kā kopējiem pienākas tikai mums. Diemžēl tā tas nenotiek. Palīgi ieradīsies gan no debesīm, gan zemes. Putnu bari kā melni mākoņi siro pa ogu dārziem. Pieredzes bagāti dārzkopji atzīst, ka ideālu un ilgstoši efektīvu līdzekļu nav. Putni ātri vien atklāj, ka draudi ir tikai šķietami. Nopērkami speciāli tīkli, ar ko nosegt stādījumus, plēsējputnu silueti, ko iekarināt kokos, skaņu ierīces. Spēkā arī vecie labie biedēkļi kā aktuāls daudzfunkciju dārza elements. 

Jūnijs

25. nedēļa.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.