Ko profilaktiski var darīt siltumnīcā, lai izvairītos no tīklērces iedzīvošanās un izplatīšanās? Jautā Agnese O. Konsultē agronome Mārīte Gailīte.
Parastā tīklērce (Tetranychus urticae) ir 0,3–0,5 mm gari, ar neapbruņotu aci grūti saskatāmi kaitēkļi ar dzeltenīgu ķermeņa nokrāsu. Siltumnīcā tīklērce var nonākt ar stādu materiālu vai pārziemot.
Mātītes dēj caurspīdīgi blāvas, apaļas olas lapu apakšpusē. Atkarībā no temperatūras viena paaudze attīstās 15–30 dienās. Tām labvēlīgs silts, sauss klimats. To attīstība notiek temperatūru intervālā no 12 līdz 40 grādiem. Mātīte dienā var izdēt vairāk nekā 10, bet kopumā 75–130 olu.
Ērces un kāpuri, kas izšķīlušies no olām, sūc auga sulu, atrodoties lapas apakšpusē, rezultātā lapas dzeltē un nokalst. Spēcīgas invāzijas gadījumā augs ir apvīts ar smalku tīklu. Parasti siltumnīcā visvairāk cieš gurķi .
Profilaksei jācenšas siltumnīcā novērst sausu, karstu gaisu un spilgtu sauli, augus periodiski apsmidzinot ar ūdeni un balsinot jumtu un sienas vai lietojot speciālu ēnošanas tīklu. Gaisa mitrumu var paaugstināt, aplaistot celiņus.
Mārīte Gailīte norāda, ka apaugļotās tīklērču mātītes ziemo uz augiem, augu atliekās, augsnes virskārtā un dažādās koka konstrukciju spraugās. Pēc ražas novākšanas no siltumnīcas laikus jāizvāc visas augu atliekas un nezāles. Ja iespējams, jāapmaina augsne. Jāsavāc un jāiznīcina novecojušās apakšējās augu lapas. Jāiznīcina nezāles ne tikai stādījumos, bet arī apkārtējā teritorijā, regulāri jāpļauj zāliens siltumnīcas apkārtnē.
Bioloģiskai ierobežošanai visefektīvākās ir plēsīgās ērces (Phytoseiulus persimilis).
Tās barojas ar visām ērču attīstības stadijām, tomēr priekšroku dod olām. Gurķiem un citiem dārzeņiem, kurus audzē pārtikai, nevajadzētu lietot ķīmiju. Ar kaitēkļiem labāk cīnīties ar bioloģiskiem līdzekļiem, kurus var iegādāties veikalos.
Galvenais, kas jāatceras, – nepieciešami akaricīdi vai insektoakaricīdi, nevis tikai insekticīdi. Preparāts NeemAzal-T/S, kas ražots no Indijas nīma koka sēklu ekstrakta, jālieto, kad tīklērces tikko parādījušās, bet nevis kad jau izveidojies tīklojums. Tas neļaus savairoties tīklērces populācijai, un ar to būs vieglāk tikt galā arī nākamajā gadā.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu