Tuvojas pavasaris, un mājas īpašniekam var nākties nosusināt applūdušu pagrabu, cīnīties ar palu ūdeņiem vai izsūknēt un veikt apkopi attīrīšanas iekārtās, nosusināt būvbedri. Ne vienmēr tuvumā būs elektrības pieslēgums. Tāpēc jau laikus vēlams sarūpēt gan ar iekšdedzes dzinēju aprīkotu sūkni netīram ūdenim, gan ar elektrību darbināmu sūkni, kas ātri spēs aizvadīt ne tikai tīru ūdeni, bet arī ar lielākiem vai mazākiem piemaisījumiem.

Benzīna motorsūkņi

Benzīna motorsūkņus izvēlas gadījumos, kad nav pieejams elektroenerģijas avots, kā arī, ja jāpārsūknē liels ūdens daudzums – vairāk nekā 20 m3 stundā. Šos sūkņus izvēlas arī tad, ja ūdens jāpaceļ vairāk nekā 18 metru augstumā. Sūkņa tehniskajā specifikācijā ražotājs vienmēr norāda gan sūkņa sūkšanas dziļumu, gan spiešanas augstumu. Spiešanas augstums norāda, cik tālu sūknis spēs ūdeni aizsūknēt pa horizontālu šļūteni. Šī attiecība ir 1:10. Ja ražotājs norādījis, ka ūdens spiešanas augstums ir 8 metri, horizontāli sūknis spēs nodrošināt spiedienu 80 metru attālumā.

Arī sūkņa ieejas un izejas diametram ir nozīme, jo tas ietekmē sūkņa veiktspēju – pārsūknēt noteiktu ūdens daudzumu laika vienībā, arī pārsūknēt ūdeni ar lielāka izmēra piemaisījumu daļiņām. Mājsaimniecībās izmantojamiem sūkņiem ieejas un izejas diametrs parasti ir no 25 līdz 50 mm, profesionālajām ierīcēm, ko lieto celtniecībā, – 80–100 mm.

Sūkņa veiktspēja un sasniedzamie spiediena parametri bieži vien atšķiras no ražotāja norādītajiem, jo tos ietekmē reljefs, aizbīdņu vai sadalītāju izmantošana izplūdes šļūtenē.

Ar četrtaktu vai divtaktu dzinēju

Iecienītākie ir motorsūkņi ar četrtaktu benzīna dzinējiem. Tie spēj pārsūknēt lielāku ūdens daudzumu. Savukārt motorsūkņi ar divtaktu dzinējiem ir kompaktākas ierīces, taču to jauda ir mazāka. Atšķirībā no četrtaktu dzinējiem, kuros motora darbībai nepieciešamo eļļu iepilda motora karterī, bet degvielas tvertnē tīru benzīnu, divtaktu dzinējiem lieto benzīna un šim mērķim domātas eļļas maisījumu, eļļu ar benzīnu sajaucot attiecībā, kādu norādījis ierīces ražotājs. Sūkņus ar divtaktu dzinējiem izvēlas vietējai apūdeņošanai vai baseinu apkopei.

Gan vienā, gan otrā gadījumā sūkņa darbības princips ir vienāds – iedarbinot dzinēju, tas nekavējoties iedarbina sūkni, kas sūknē šķidrumu no iesūkšanas atveres uz izplūdes atveri.

Vai būs iespēja salabot

Svarīgi, lai motorsūknim būtu pieejams garantijas serviss un iegādājamas rezerves daļas. Vislielākā slodze jāiztur pašam sūknēšanas mehānismam, jo ūdens visbiežāk ir ar lielākiem vai mazākiem piemaisījumiem. Vēlams, lai lāpstiņritenis un spirāle būtu izgatavoti no materiāliem, kas spēj pretoties korozijai.

Tāpat svarīgi, lai sūkņa sūknējošajai daļai varētu viegli piekļūt. Pirms sūknēšanas jābūt iespējai sūkni uzpildīt ar ūdeni, savukārt pēc sūknēšanas to pilnībā iztukšot. Šīs darbības jāspēj veikt ātri un viegli.

Motorsūknim nepieciešams arī izturīgs rāmis. Šāds sūknis nav stacionāra iekārta – tas būs bieži jāpārvieto. Sūkņa komplektā arī jābūt stiprinājumiem šļūteņu pievienošanai un filtram.

Ar benzīnu darbināms motorsūknis

Iegremdējams elektriskais sūknis

Ja tomēr ir iespēja sūkni nodrošināt ar elektrību un nav jāpārsūknē lieli ūdens apjomi, netīrā ūdens pārsūknēšanai der izvēlēties elektrisko sūkni, turklāt tieši netīra ūdens pārsūknēšanai paredzētu. Tas ir vienkāršāk ekspluatējams, un arī sūkņa apkope ir vienkāršāka.

Šādā sūknī galvenā daļa ir lāpstiņritenis, kas rada centrbēdzes spēku un ūdens iesūkšanu. Tas var būt izgatavots no tērauda, čuguna vai kompozītmateriāliem. Sūkņa korpusa apakšējā daļā būs sietiņš, kas nepieļaus pārāk lielu daļiņu iesūkšanu sūknī. Savukārt korpuss šādam sūknim būs izgatavots no metāla. Lētākiem modeļiem to izgatavo no plastmasas, bet tas nebūs tik izturīgs. Neatkarīgi no korpusa materiāla šādu sūkņu korpuss vienmēr ir noslēgts, jo darbības laikā tie ir iegremdēti ūdenī. Sūkņiem ir arī pludiņa sensors. Šis mehānisms pilda aizsargfunkciju – neļauj sūknim darboties pa sauso, izslēdzot motoru, kad ūdens nepietiek.

Universāls lietojums

Iegremdējamais sūknis netīram ūdenim ir universāls, turklāt ar to var sūknēt arī tīru ūdeni. Sūknējot tīru ūdeni, sūkņa ražība būs lielāka. Šādus sūkņus parasti izmanto ūdens padevei, dārzu, dobju laistīšanai un baseina izsūknēšanai, tie derēs arī zemes nosusināšanai, ūdens izsūknēšanai no akas, applūduša pagraba.

Arī šajā gadījumā sūkņa veiktspēja ir ūdens daudzums, ko tas var pārsūknēt noteiktā laika periodā. Lai rīkotos ar sūkni, īpašas prasmes nav vajadzīgas – atliek tam pievienot šļūteni, iegremdēt ūdenī un ieslēgt strāvas padevi.

Kā izvēlēties elektrisko sūkni

Jāsaprot, cik netīrs būs ūdens, ko vajadzēs pārsūknēt, un cik bieži tas būs jādara. Izvēloties uzmanība jāpievērš arī sūknējamo šķidrumu temperatūrai. Pamatā sūkņi paredzēti aukstam un siltam – līdz 30–35 °C – ūdenim. Karstam ūdenim un ķīmiskiem šķidrumiem jāizvēlas specializēti sūkņu modeļi.

Iegremdējamajiem sūkņiem minimālais iegremdēšanas dziļums ir 0,5 m, maksimālais – 25 metri.

Vēlams, lai sūknim ir automātisks termiskais relejs, kas pasargā dzinēju no pārkaršanas, to izslēdzot.

Sūkņu veiktspēju nosaka tā dzinēja jauda. Mazākajiem sūkņiem tā būs vien 500 vatu, taču attiecīgi arī spēja pārsūknēt šķidrumus un nodrošināt ūdens pacelšanu noteiktā augstumā būs viszemākā.

Zināšanai: Ja sūknis nepieciešams tikai laistīšanai, pietiks ar tā ražību 200–250 litru minūtē. Applūduša pagraba izsūknēšanai, applūdušas vietas nosusināšanai vai baseina uzturēšanai piemērotāks būs sūknis, kura ražība ir 500–1000 litru minūtē.

Padoms: Vēlams, lai elektriskajam sūknim būtu smalcinātājs, kas spēs tikt galā ar organisko materiālu piesārņojumu ūdenī, piemēram, lapām, ūdensaugiem, dūņām. Tas arī spēs tikt galā ar ūdeni, kurā ir smilšu vai sīkas akmentiņu daļiņas.

Konsultējis veikala Champion Bike klientu menedžeris Valerijs Rimša.