Kā pareizi sadalīt dāliju gumus, lai pavairotu vēlamo šķirni? Jautā Anatolijs B. Konsultē dāliju audzētāja Evita Puzāne.
Lai pavairotu tieši vēlamo dāliju šķirni, dāliju cerus var sadalīt atsevišķos gumos vai pavairot ar spraudeņiem.
Gumu dalīšana
Dāliju gumus var dalīt gan rudenī, gan pavasarī. Ja maz vietas gumu ceru glabāšanai, dāliju audzētāja Evita Puzāne iesaka tos dalīt jau rudenī.
Pēc norakšanas gumus nomazgā ar ūdens strūklu un dažas dienas apžāvē. Ja cers ļoti liels, maksimāli uzmanīgi ar rokām var mēģināt to sadalīt mazākās daļās. Vecos stublājus nogriež pilnībā.
Uzreiz sašķiro un izmet gumus, kuriem nolūzis kakliņš vai kuri iebojāti, bet pārējos apstrādā glabāšanai.
Apgriešanai var izmantot asu nazi vai asas dārznieka šķēres ar spiciem galiem.
Gumam noteikti jābūt kakliņam un pumpuru vietai. Sīkās saknītes, sīkākus gumiņus, kas izauguši no lielākā guma, var nogriezt.
Guma lielumam nav nozīmes – pat no neliela gumiņa izaug liels dāliju cers un bagātīgi ziedēs.
Audzētāja iesaka pēc katra dāliju gumu cera sadalīšanas šķēres vai nazi dezinficēt ar kādu no dezinfekcijas līdzekļiem.
Guma griezuma vietu var apkaisīt ar kanēli, kas sausina un dezinficē.
Šķirnes nosaukumu uz guma uzraksta ar ūdensizturīgu permanento marķieri.
Pavairošana ar spraudeņiem
Vislabāko veidu, kā pavairot sev vēlamo šķirni, Evita Puzāne min pavairošanu ar spraudeņiem, jo tā tiek saglabāta šķirnes kvalitāte un augi būs veselīgāki.
Pavairojot ar gumiem ilgāk par trim gadiem, šķirne var izvirst – ziediem veidojas tukši vidi, šķirne zaudē kvalitāti, vairāk cieš no slimībām.
Aprīļa sākumā no glabātavas izņemtos gumus, kas jau sadalīti, katru ievieto ar mitru kūdras substrātu pildītos podiņos vai kastītēs. Vēlams guma kakliņu un pumpuru vietu atstāt augsnes virspusē. Jānovieto siltā, gaišā vietā uz palodzes vai zem augu lampām. Kad dzinumi sasniedz 5–6 cm, var sākt pavairošanu ar spraudeņiem.
Spraudeņus nogriež pie pamatnes un ievieto kastītē ar substrātu, iedziļinot tos 2–3 cm augsnē. Lai veicinātu apsakņošanos, kastīti apsedz ar polietilēna plēvi vai stiklu. Pēc 2–3 nedēļām iesakņojušies spraudeņi sāk apaugt ar jaunām lapiņām, un tos var pārstādīt katru atsevišķā podiņā vai piemērotos laika apstākļos uzreiz ārā – atklātā, saulainā vietā.
No apsakņotiem spraudeņiem jau pirmajā sezonā izveidosies pilnvērtīgs, bagātīgi ziedošs augs.
Asniņus pēc nogriešanas var likt nelielā ūdens glāzītē, lai izdzen saknītes. Ūdenī var atrasties tikai spraudeņa gals. Ūdens obligāti jāmaina katru dienu. Kad izaugušas saknītes, izpiķē kastītē ar mitru substrātu.
Gumus pēc triju četru spraudeņu nogriešanas vēl var stādīt dobē, jo dzinumi ataug jauni.
Labākais dāliju stādīšanas laiks ir maija beigas, jūnija sākums, kad mazinās vēlīno salnu bīstamība un augsne ir pietiekami sasilusi.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu