Veikalos sniega lāpstu piedāvājums kļūst arvien lielāks. Kā izvēlēties piemērotāko? Jautā Nikolajs Daugavpilī.

Sniega tīrīšana ir smags un neērts darbs, tāpēc svarīgi, lai lāpsta būtu viegla, izturīga un ērti lietojama. Sniega lāpstas atšķiras pēc izmēra un formas, arī materiāla, no kā tās izgatavotas.

Visbiežāk pircēji izvēlas klasiskās formas sniega lāpstas ar platu plātni, kam ir pietiekami augstas sānu malas. Ar šādu lāpstu ērti sniegu mest uz sāniem, tīrīt celiņus un pagalmus. Lielākām platībām piemērotāka būs stumjamā sniega lāpsta ar U veida rokturi – uz tā var uzspiesties ar ķermeņa svaru un, turot ar abām rokām, pārvietot lielāku sniega daudzumu.

Metāls, koks vai plastmasa

Visbiežāk sniega lāpstas izgatavo no metāla, plastmasas, arī koka. Savulaik tās izgatavoja no saplākšņa loksnes, ko iestiprināja koka kātā. Šādas lāpstas nebija ne ērtas, ne praktiskas.

Tāpēc tagad lāpstas pārsvarā izgatavo no izturīgas plastmasas, kas nekļūst trausla pat zemā gaisa temperatūrā. Tās arī neietekmē sāls, ko izmanto ceļu un ielu kaisīšanai.

Tomēr jārēķinās – cenšoties sadrupināt sablīvējušos sniegu, plastmasa var salūzt. Tāpēc arī plastmasas lāpstām tiek piestiprināta metāla maliņa, kas tās padara izturīgākas.

Lāpstas izgatavo no izturīgiem un viegliem alumīnija sakausējumiem. Taču pie lielākas slodzes lāpsta var deformēties. Toties no tērauda izgatavotās būs ļoti izturīgas, bet smagas.

Visbiežāk pircēji izvēlas klasiskās formas sniega lāpstas ar platu plātni, kam ir pietiekami augstas sānu malas.

Kas jāņem vērā izvēloties

Izraugoties lāpstu, vēlams iegādāties tādu, kurai ir metāla maliņa. Šāda lāpsta kalpos ilgāk un nebojāsies, ja jātīra ciets, blīvs sniegs, kas uzsnidzis uz nelīdzenas vai cietas virsmas. 

Vislabāk, ja maliņa izgatavota no tērauda.

Ja nepieciešams tīrīt sniegu no flīzēm, plastmasas vai koka virsmām, jāizvēlas lāpstas ar plastmasas malu vai bez tās, jo metāla maliņa var saskrāpēt tīrāmo virsmu.

Svarīga arī roktura forma. L veida rokturis ir viegls un kompakts, taču to grūtāk noturēt rokā. T veida rokturis nodrošina labu atbalstu, taču ne vienmēr ir ērts, īpaši, ja strādā dūraiņos. Visērtākais ir D veida rokturis – lāpsta ar šādu rokturi neslīd un negriežas rokās, tā ir viegli vadāma.

Visbiežāk sniega lāpstu rokturus izgatavo no plastmasas – tā nesalst, neslīd rokās, labi iztur lielas slodzes.

Pirms iegādes sniega lāpsta noteikti jāpaņem rokās un jāpārliecinās, ka roktura garums atbilst jūsu augumam. Pārāk garš vai īss kāts traucēs darbu un radīs nevajadzīgu slodzi mugurai. Ja lāpstu izmantos vairāki dažāda auguma cilvēki, der iegādāties lāpstu ar teleskopisku un saliekamu kātu. Šāda lāpsta noderēs arī automašīnā.

Ērti, ja platāka lāpsta ir pastiprināta ar stiegrojuma stieni un stingrības ribām. Šīm konstrukcijām jābūt pietiekami biezām un jābeidzas pie kāta stiprinājuma vietas. Pretējā gadījumā šajā vietā lāpsta pie lielākas slodzes var salūzt.

Izvēloties lāpstas platumu, jāņem vērā tās lietotāja fiziskās iespējas. Platā liekšķerē būs daudz sniega, un to būs grūti pacelt. Šaurāks darbarīks būs vieglāks, taču būs vairāk jālokās.

Parasti sniega lāpstas ir 40–50 cm platas. Lielākie modeļi ir līdz 70 cm plati, taču par optimālo platumu uzskata tieši 40 cm.

Visbiežāk sniega lāpstu rokturus izgatavo no plastmasas – tā nesalst, neslīd rokās, labi iztur lielas slodzes.

Der zināt!

  • Sniega lāpsta nav paredzēta smilts vai grants pārvietošanai.
  • Pēc sniega tīrīšanas lāpsta jāatbrīvo no pielipušā sniega un ledus.
  • Jāpārliecinās, vai visi lāpstas savienojumi ir stingri pievilkti.
  • Lāpsta jāglabā sausā vietā uz piemērota stiprinājuma pie sienas vai plaukta.
  • Labāk iegādāties dažādu veidu lāpstas, kas piemērotas kādai noteiktai situācijai. Piemēram, viegla, tikko uzsniguša sniega tīrīšanai būs viena lāpsta, blīva sniega rakšanai – cita. Lielāku laukumu tīrīšanai ērtāka būs stumjama šķūre.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.