Kā ziemā pasargāt augļudārzu no meža dzīvnieku postījumiem?Elīna Jelgavas novadā.

Ziemā  augļukociņus apdraud stirnas, brieži, zaķi. Šie dzīvnieki nebaidās no cilvēka mājokļa tuvuma. Sākumā nāk mieloties ar augļiem, kas rudenī palikuši nesalasīti, vēlāk var sākt  mieloties arī ar jaunāko kociņu mizu un zariem. Ziemā ar biezāku sniega segu īpaši jaunos kociņus apdraud... peles. Zem sniega tās nokļūst līdz stumbram un var to apgrauzt.

Lai tā nenotiktu, vēlams sniegu ap kociņu piemīdīt. Peles neriskēs izlīst no sniega apkašas, kur tās apdraud plēsēji: kaķi, lapsas, plēsīgie putni. 

Ierīko žogu

Drošākais veids, kā pasargāt meža tuvumā ierīkotu augļudārzu, ir ierīkot žogu. Tam jābūt vismaz 1,8 metrus augstam, pretējā gadījumā dzīvnieki tam lēks pāri. Savukārt žoga sieta acs lielumam apakšējā daļā jābūt mazam, lai caur to nevarētu izlīst zaķi. 

Ja dārza tiešā tuvumā ir kāda ūdenstilpe, kurā mīt bebri, atkusnī arī tie var nākt pamieloties ar kociņu mizu. 

Tāpēc acs lielums žoga apakšējā daļā nedrīkst būt lielāks par 6–7 centimetriem. Žoga mietiem jābūt 7–10 cm diametrā, tie vismaz 50 cm dzi-ļumā jānostiprina zemē. Jāizvēlas stiprinājumi, kas sietu droši fiksēs pie stabiem.

No pārnadžiem – briežiem un stirnām – spēs pasargāt arī blīvs un gana augsts dzīvžogs, bet tas nepasargās no zaķiem un bebriem. 

Žogs ziemā regulāri jāapseko. Dziļā sniegā dzīvnieki, īpaši zaķi un stirnas, pār augstām kupenām var pārkļūt žogam otrā pusē. Tāpēc pie žoga sniegs jānomīda vai jānotīra. Ja žogā pamanīti bojājumi, tie jānovērš.

Egļu skujas un plastmasas sieti

Jaunākiem kociņiem stumbrus var aizsargāt, tos apsienot ar egļu zariem, tie jāizvēlas pēc iespējas biezāki un kuplāki. Jo zari garāki, jo vieglāk tos apsiet ap stumbru un izveidot drošu aizsardzību. Nedrīkst atstāt spraugas, pa kurām dzīvnieks varētu piekļūt mizai. 

Tāpat jāsargā skeletzari tādā augstumā, kurā dzīvnieks tiem var piekļūt. Koku stumbru un zaru aizsardzībai var izmantot šim mērķim derīgas plastmasas konstrukcijas, piemēram, sietus (acs izmērs līdz 1 cm). Ja acs izmērs ir tikai daži milimetri, siets palīdzēs arī pret pelēm. Savulaik tika izmantots kartons, taču tas atkusnī visai ātri izšķīst.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.