Kādas ir sankcijas, ja dzīvo ekspluatācijā nenodotā ēkā? Visi būvdarbi ir pabeigti, tikai nav nokārtoti dokumenti. Vai noteiktu periodu līdz dokumentu sakārtošanai (īslaicīgi) jau drīkst māju izmantot dzīvošanai? Jautā Aleksandrs A.

Var piemērot sodu

Ekonomikas ministrijā norāda – būvi aizliegts izmantot līdz tās pieņemšanai ekspluatācijā. To paredz Būvniecības likuma 21. panta 2. daļa. 

Izņēmumi pieļaujami tikai uz ekspluatācijā pieņemtām ēkām, kurās notiek atjaunošanas vai pārbūves būvdarbi.

Attiecīgi Būvniecības likumā noteikta arī administratīvā atbildība par būves vai tās daļas izmantošanu līdz tās pieņemšanai ekspluatācijā. Ja tā ir:

  • I grupas būve vai tās daļa, piemēro brīdinājumu vai naudassodu fiziskajai personai līdz 70, juridiskajai personai līdz 125 eiro;
  • II grupas būve vai tās daļa, piemēro brīdinājumu vai naudassodu fiziskajai personai līdz 1250, juridiskajai personai līdz 1750 eiro;
  • III grupas būve vai tās daļa, piemēro brīdinājumu vai naudassodu fiziskajai personai līdz 2000, juridiskajai personai līdz 7100 eiro.

Kā redzams, atkarībā no ēkas atbilstības kādai ēkas grupai mainās piemērojamā soda lielums. Iedalījums ēku grupās noteikts Vispārīgo būvnoteikumu 1. pielikumā (MK noteikumi nr. 500).

Palielināts nekustamā īpašuma nodoklis

Ministrijā arī uzsver – ja būvdarbi ir pabeigti, jāierosina būves pieņemšana ekspluatācijā atbilstīgi Ēku būvnoteikumos (MK noteikumi nr. 529) noteiktajai kārtībai.

Gadījumos, kad beidzies ēkas būvatļaujā norādītais maksimālais būvdarbu ilgums (8 gadi), saskaņā ar likumu Par nekustamā īpašuma nodokli pašvaldībai ir tiesības izdot saistošos noteikumus, paredzot nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā par laika periodu no maksimālā būvdarbu veikšanas ilguma termiņa notecēšanas līdz akta par būves pieņemšanu ekspluatācijā izdošanas (parakstīšanas) dienai. 

Tas, vai pašvaldība izmanto šīs tiesības, ir katras pašvaldības individuāla izvēle.

Der zināt!

Pēc maksimālā būvdarbiem atvēlētā perioda (8 gadi) beigām ekspluatācijā nenodotām būvēm var piemērot palielinātu nekustamā īpašuma likmi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.