Izlasīju par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu apdrošināšanas atlīdzībām. Vai tas attiecas uz jebkuru atlīdzību (arī par īpašumu)? Domāju, tas nav nekāds kapitāla pieaugums, ja apdrošināšanas kompānija kompensē nelaimes gadījuma cietušā īpašuma zaudējumus. Pērn pašai bija šāda situācija, tāpēc satraucos, vai korekti ievēroju likumu. Jautā Gita B.
Ir izņēmumi
Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro – ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) netiek apliktas apdrošināšanas atlīdzības, kuras izmaksājušas Latvijas Republikā reģistrētas apdrošināšanas sabiedrības, kas nodibinātas un darbojas saskaņā ar apdrošināšanas jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem, kā arī citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstī reģistrētas apdrošināšanas sabiedrības, kas nodibinātas un darbojas saskaņā ar attiecīgās valsts normatīvajiem aktiem, izņemot tās apdrošināšanas atlīdzības, kas izmaksātas atbilstīgi:
- dzīvības, veselības un negadījuma apdrošināšanas līgumam, kuru apdrošinātā interesēs noslēdzis darba devējs (vai cits apdrošinājuma ņēmējs – juridiska persona), pienākot apdrošināšanas līgumā paredzētajam līguma beigu termiņam vai laužot līgumu pirms termiņa, vai
- mūža pensijas apdrošināšanas līgumam (ar uzkrāto fondētās pensijas kapitālu atbilstīgi Valsts fondēto pensiju likumam).
Piemēram, ja cilvēks apdrošinājis savu dzīvokli un ir iestājies apdrošināšanas gadījums (kaimiņš nopludina dzīvokli), izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība nav apliekama ar IIN.
Ar IIN netiek apliktas arī apdrošināšanas atlīdzības, kas izmaksātas, iestājoties apdrošināšanas gadījumam attiecībā uz apdrošinātās personas dzīvību un veselību nelaimes gadījuma vai slimības dēļ, saskaņā ar dzīvības apdrošināšanas līgumu (tajā skaitā ar līdzekļu uzkrāšanu) neatkarīgi no tā, kas noslēdzis apdrošināšanas līgumu.
Ienākums no kapitāla
Ienākums no noslēgtajiem dzīvības apdrošināšanas līgumiem ar līdzekļu uzkrāšanu, beidzoties apdrošināšanas līguma termiņam, kas veidojas kā pozitīva starpība starp aprēķināto apdrošināšanas atlīdzību vai izmaksāto atpirkuma summu un visām apdrošināšanas prēmijām, kuras apdrošināšanas līguma darbības laikā samaksātas par šo apdrošināšanas līgumu, veido ienākumu no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums.
Ienākumam no kapitāla gan piemēro 20% nodokļa likmi.
Praktiskā Latvieša" 13. marta numura rakstā "Vai apdrošināšanas atlīdzību apliek ar nodokli" VID atbilde bija tikai par saņemto ienākumu, ko veido starpība starp aprēķināto apdrošināšanas atlīdzību un visām apdrošināšanas prēmijām, kas apdrošināšanas līguma darbības laikā samaksātas par šo apdrošināšanas līgumu, jo ienākums ir lielāks par veiktajām iemaksām. Šāds ienākums, likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 11.9 panta izpratnē, ir ienākums no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums.
Tas nozīmē – ja persona privāti noslēdz dzīvības apdrošināšanas līgumu ar uzkrājumu, beidzoties līguma termiņam vai laužot to pirms termiņa, par ienākumu no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums, tai jāmaksā IIN 20% apmērā.
Piemērs.
Fiziska persona pati veikusi apdrošināšanas prēmiju maksājumus. Dzīvības apdrošināšanas līguma (ar līdzekļu uzkrāšanu) termiņa beigās apdrošināšanas atlīdzība ir 14 400 eiro, tajā skaitā visu attiecīgā apdrošināšanas līguma laikā iemaksāto apdrošināšanas prēmiju summa ir 12 000 eiro, un ienākums no apdrošināšanas līguma ir 2400 eiro.
Apliekamais ienākums ir 2400 eiro (14 400 – 12 000 = 2400)
– IIN ir 480 eiro (20% no 2400 ir 480 EUR).
Apliekamo ienākumu no apdrošināšanas atlīdzības, kas izmaksāta saskaņā ar dzīvības apdrošināšanas līgumu (ar līdzekļu uzkrāšanu), kuru apdrošinātā interesēs noslēdzis darba devējs (vai cits apdrošinājuma ņēmējs – juridiska persona), pienākot apdrošināšanas līgumā paredzētajam beigu termiņam vai laužot līgumu pirms termiņa, sadala šādi:
- ienākums no apdrošināšanas atlīdzības, kas atbilst darba devēja samaksāto apdrošināšanas prēmiju apmēram;
- ienākums no apdrošināšanas atlīdzības, kas pārsniedz darba devēja samaksāto apdrošināšanas prēmiju apmēru.
Piemērs.
Darba devējs par darbinieku veicis dzīvības apdrošināšanas prēmiju maksājumus. Dzīvības apdrošināšanas līguma (ar līdzekļu uzkrāšanu) termiņa beigās apdrošināšanas atlīdzība ir 14 400 eiro, tajā skaitā visu attiecīgā apdrošināšanas līguma laikā iemaksāto apdrošināšanas prēmiju summa 12 000 eiro un ienākums no apdrošināšanas līguma 2400 eiro. Apdrošināšanas atlīdzība tiek izmaksāta pēc apdrošināšanas līguma beigu termiņa iestāšanās.
Apliekamais ienākums ir 14 400 eiro (12 000 + 2400 = 14 400)
– IIN ir 3240 eiro (20% no 2400 ir 480 EUR, un 23% no 12 000 = 2760 EUR).
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu