Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 1. un 2. jūnijā notiks tradicionālais lielais Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgus, kurā savu preci piedāvās vairāk nekā pieci simti amatnieku, pārtikas un kosmētikas mājražotāju, grāmatizdevēju un ēdinātāju.

Reklāma

Būs arī plaša un daudzveidīga kultūras programma ar dejām, dziesmām, teātra izrādēm un visdažādākajiem amatu paraugdemonstrējumiem. Īpašs gods šogad tiks izrādīts maizei un abrai, simboliski daudzinot latviskās vērtības.

Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgū Brīvdabas muzejā.

"Latvijā nav daudz kultūras notikumu, kas noturētu tik nezūdošu interesi jau vairāk nekā 50 gadus. 

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadatirgum Latvijas kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta un tas allaž bijis arī svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. 

Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un Deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam. Gadatirgus ir nozīmīgs arī, lai ieinteresētu jauno paaudzi pārmantot seno amatu prasme," tā muzeja direktore Zanda Ķergalve.

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja direktore Zanda Ķergalve.

Gadatirgū vairāk nekā pieci simti meistaru piedāvās apskatīt un iegādāties keramikas izstrādājumus, dažādus pinumus, ar tradicionālām apstrādes metodēm darinātus koka priekšmetus, ādas izstrādājumus, metālkalumus, rotkaļu darinātas rotas, audēju austus galdautus, dvieļus, lakatus un segas, būs adījumi un tamborējumi, varēs iegādāties apģērbu, dabīgo kosmētiku un pirtslietas, kā arī rotaļlietas, sveces, stikla, poligrāfijas izstrādājumus u.c. 

Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgū Brīvdabas muzejā.

Būs visāda veida maizīte, rauši, pīrāgi, cepumi, piparkūkas, kūpināta gaļa un desas, zivis, piena produkti, medus, ziedputekšņi, vasks, gan svaigi dārzeņi, ogas un augļi, gan konservējumi - mērces, sīrupi, ievārījumi, kaņepju izstrādājumi, cigoriņu kafija, dabīgās tējas, sukādes, konfektes, saldējums un dažādi dzērieni.

Tirgū varēs ne tikai iegādāties tautas lietišķās mākslas darinājums, bet būs virkne amatnieku, kas savas prasmes būs gatavi arī rādīt un mācīt. 

Varēs apgūt pirmās iemaņas keramikas darbnīcā, skalu grozu pīšanā, vilnas vērpšanā, burbuļsaktu kalšanā, piekariņu gatavošanā, karošu grebšanā, pastalu gatavošanā, celaiņu aušanā, knipelēto mežģīņu darināšanā u.c. Tirgus laukumā varēs vērot, kā koka amatnieks Juris Balodis divu tirgus dienu laikā izgrebs abru.

Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgū Brīvdabas muzejā.

Būs tirgus lustes kopā ar Ivetu un Vidvudu Medeņiem un sestdien, 1. jūnijā - Limbažu kapelu "Ziemeļmala", kapelu "Brička", etno kompāniju "Zeidi", Daugmales kapelu un folkloras kopu, kā arī Drabešu muižas muzikantiem, bet svētdien, 2. jūnijā, tirgus lustes būs ar etnoprieka grupu "Ogas", deju ansambli "Dancītis", Valmieras kultūras centra Tautas mūzikas kopu, postfolkloras grupu "Kaligo", Aleksandru Maijeru un Hariju Vargantu.

Uz skatuves pie Rietumu vārtiem 1. jūnijā plkst.11 un 14 būs iespēja noskatīties Edvarda Vulfa lugu "Tapiņa atgriešanos" Mārsnēnu amatierteātra izpildījumā, bet 2. jūnijā plkst.11 un 14 Iļģuciema Kultūras centra studijas "Rampa" viencēlienus - Annas Brigaderes "Čaukstenes" un Rūdolfa Blaumaņa "Pēc pirmā mītiņa".

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir viens no senākajiem un plašākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā. Šogad muzejs svin savu simtgadi. Tā platība ir 87 hektāri un tajā izvietotas 114 senceltnes no visiem Latvijas novadiem. Muzejā notiek krājumu komplektēšanas un glabāšanas, izglītojošais, pētnieciskais un restaurācijas darbs. Muzejam ir arī divas lauku ekspozīcijas to dabiskajā atrašanās vietā - muzejs "Vēveri" Vecpiebalgas pagastā un zvejnieku sēta "Vītolnieki" jūras krastā Rucavas pagastā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.