Ikgadējā Eiropas Pilsoņu balva šogad svinīgā pasākumā Briselē pasniegta diviem Latvijā atzītiem un mīlētiem projektiem – "Twitter" konvojam un sarunu festivālam "LAMPA".

Balvu saņemt Eiropas Parlamentā bija ieradušies "Twitter" konvoja vadītājs Reinis Pozņaks un sarunu festivāla "LAMPA" līdzdibinātāja un direktore Ieva Morica. Eiropas Pilsoņu balvu Eiropas Parlaments piešķir par izciliem sasniegumiem un ieguldījumu jeb iniciatīvām, kas veicina Eiropas sadarbību un ES kopējo vērtību – cilvēka cieņas, brīvības, vienlīdzības un solidaritātes – popularizēšanu.

Šogad balvai tika iesniegti 216 pieteikumi, bet balvu saņēma 38 projekti jeb vismaz viens projekts no katras ES dalībvalsts. Izņēmuma kārtā ir iespējams pasniegt balvu diviem vienas valsts pārstāvjiem, un arī Latvija šogad saņēma divas Eiropas Pilsoņu balvas.

Ceļā 115. konvojs

"Twitter" konvojs, kura iniciatori jau iepriekš ir saņēmuši dažādus apbalvojumus Latvijas mērogā, ir apvienojis cilvēkus, kas vēlas palīdzēt Ukrainai – ziedojot automašīnas, naudas līdzekļus un savu laiku. Jau pašlaik uz Ukrainu ir nosūtīti vairāk nekā 1100 transportlīdzekļi, kuru vērtība ir aptuveni divi miljoni eiro. Savukārt brīvprātīgie ziedojuši vairāk nekā 43 000 stundu, lai sagatavotu transportlīdzekļus un nogādātu tos Ukrainā. 

"Ja neatrisināsim agresīvā kaimiņa problēmu tagad, to nāksies darīt mūsu bērniem, un to es nekad nevēlos piedzīvot. 

Apbrīnoju un saku paldies mūsu cilvēkiem, kuri joprojām aktīvi dara un vēlas atbalstīt Ukrainu. Eiropas Pilsoņu balva ir paldies ikvienai palīdzīgai rokai," saka "Twitter" konvoja vadītājs Reinis Pozņaks. Jau pēc Eiropas pilsoņu balvas saņemšanas "Twitter" konvojs ar kārtējo automašīnu ziedojumu devās ceļā uz Ukrainu 115. reizi. "Ir ļoti labi, ka mēs joprojām varam darīt. Bet ļoti slikti, ka tas vēl joprojām ir nepieciešams," savā sociālās platformas "X" (iepriekš "Twitter") kontā raksta Reinis Pozņaks.

Saruna – demokrātijas pamats

Festivāla "LAMPA" ietvaros divu līdz trīs dienu garumā notiek vairāki simti pasākumu – sarunas, diskusijas, prezentācijas, spēles – pilsētas parkos, kultūras un sabiedriskajās telpās, iesaistot visu vecumu cilvēkus, arī jauniešus. Šādi festivāls attīsta diskusiju kultūru un stiprina demokrātiju, stimulējot arī interesi par sociālajām, politiskajām, zinātnes un kultūras norisēm Latvijā, Eiropā un pasaulē. Festivālā ik gadu piedalās vairāk nekā 200 organizāciju. 

"Saruna ir demokrātijas kodolā – ar šādu domu dibinājām sarunu festivālu "LAMPA" 2015. gadā. 

Tagad "LAMPA" ir kļuvusi par ikgadēju tradīciju un demokrātijas svētkiem. Šī balva ir augsts novērtējums ne tikai festivāla komandai, bet arī simtiem organizāciju un aktīvo iedzīvotāju no visas Latvijas," tā festivāla "LAMPA" līdzdibinātāja un direktore Ieva Morica.

Ikviens var izvirzīt kandidātu

Eiropas Pilsoņu balvu 2008. gadā dibinājis un ik gadu pasniedz Eiropas Parlaments. Kandidātus tai var izvirzīt ikviens Eiropas iedzīvotājs vai apvienība, organizācija. "Twitter" konvoja kandidatūru izvirzīja EP deputāte Inese Vaidere (ETP/"Jaunā Vienotība"), bet festivālu "LAMPA" balvai pieteica EP deputāti Ivars Ijabs ("Renew Europe"/"Attīstībai/Par") un Sandra Kalniete (ETP/"Jaunā Vienotība"). Iesniegtos pieteikumus izskata attiecīgās dalībvalsts žūrija, kas atlasa ne vairāk kā piecus projektus, kurus nosūta Eiropas Pilsoņu balvas komitejai. Komiteja izvēlas uzvarētājus no visām ES dalībvalstīm.

Nacionālās žūrijas sastāvā ir trīs EP deputāti, valsts pilsoniskās sabiedrības organizācijas pārstāvis un valsts jaunatnes organizācijas pārstāvis. Latvijas žūriju šogad veidoja EP deputāti Dace Melbārde (ETP/"Jaunā Vienotība") un Nils Ušakovs (S&D/"Saskaņa", sociāldemokrātiskā partija), bijušais deputāts Guntars Krasts, biedrības "Eiropas Kustība Latvijā" viceprezidente Lolita Čigāne un Latvijas Jaunatnes padomes prezidente Anna Norvele. Balvas komitejas sastāvā šogad bija arī EP priekšsēdētājas vietnieks Roberts Zīle (ECR/Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK").

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.