"Esmu pārliecināta, ka izārstēt dvēseli un psihi ir aicinājums un nekādas augstākās izglītības diploms nespēs pārspēt dzīves pieredzi, patiesu aizrautību ar šo darbu un to pozitīvās atsauksmes, kas jau ar mani strādājuši. Es vienkārši redzu cilvēkiem cauri un netaisos slēpt savu talantu, kamēr pabeigšu augstskolu," tā sociālajos tīklos rakstīja Gloria Adelaida Balode, kas esot psiholoģijas studente Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un vēl šovasar vietnē "Tik tok" reklamēja sevi kā "psihologu bez robežām, kas konsultē videozvanos".
Tagad, iespējams, "Latvijas Avīzes" intereses dēļ vismaz vietnē "Tik tok" G. A. Balode jau piedāvā sevi "tikai" kā garīgo pavadoni. G. A. Balode arī bija norādījusi, ka mācās trešajā kursā RSU programmā "Psiholoģija" un "esmu praktikants". Terapijas studente vadot pēc apzinātības terapeita un garīgā pavadoņa sertifikāta, kas esot iegūts, apgūstot Igora Kanifolska metodi un "citiem izietajiem kursiem psiholoģijas un garīguma sfērā". Pirmā terapija tika solīta bez maksas, kas liek domāt, ka tālāk gan terapeitei un garīgajai pavadonei jāmaksā, neraugoties uz to, ka pati atzīst, ka pagaidām ir studente un praktikante.
Patiesībā, lai Latvijā oficiāli varētu praktizēt kā psihologs un terapeits, ar dažādu kursu pabeigšanu nebūt nepietiek: ir nepieciešams iegūt ne tikai bakalaura, bet arī maģistra grādu psiholoģijā.
Turklāt vismaz vienai no absolvētajām studiju programmām jābūt profesionālai.
Jāpiebilst, ka arī RSU tīmekļa vietnē norādīts: "Tiem absolventiem, kuri vēlas strādāt par psihologiem, jāturpina studijas maģistrantūrā, un tikai pēc tās pabeigšanas viņiem būs tiesības to darīt."
Pēc maģistra grāda iegūšanas jaunajam psihologam vēl vismaz gadu ir tiesības praktizēt tikai pieredzējuša psihologa pārraudzībā. Pieredzējušais kolēģis ievirza profesijā un sniedz metodisko atbalstu. Lai strādātu pilnīgi patstāvīgi, vēl jānokārto sertifikācijas eksāmens. Eksāmenu rīko un sertifikātu izsniedz Psihologu sertifikācijas padome, kas darbojas Izglītības kvalitātes valsts dienesta paspārnē.
Aicinājums svarīgāks par izglītību?
Visi, kam mūsu valstī ir tiesības praktizēt kā psihologiem, ir ierakstīti publiski pieejamā psihologu reģistrā. "Latvijas Avīze" pārliecinājās, ka Glorias Adelaidas Balodes šajā sarakstā nav.
"Latvijas Avīzei" ar šo terapeiti bez diploma un sertifikāta neizdevās sazināties: uz vēstuli, kas tika nosūtīta "Instagram" vietnē, kur G. A. Balode aicina pierakstīties uz viņas piedāvātajām terapijām, vairāku nedēļu laikā atbilde netika saņemta.
Vietnē "Tik tok", runājot par izglītības nepieciešamību, viņa apgalvo, ka "laiks izkāpt no matricas un saprast, ka tai izdevīgi jūs turēt rāmjos". Tāpat no jaunietes paustā var secināt, ka, viņasprāt, aicinājums ir svarīgāks par izglītību.
Jautāju RSU, vai G. A. Balode patiešām studē šajā augstskolā un, ja jā, kā universitāte vērtē studentes aktivitātes. Taču RSU pārstāve Tīna Sidoroviča atbildēja, ka Datu aizsardzības likuma normas liedz izpaust, vai konkrētā persona studē RSU. Taču iespējams, ka kādas pārrunas ar "terapeiti" ir veiktas, jo vismaz tagad "Tik tok" vietnē viņa sevi piedāvā tikai kā garīgo pavadoni, kaut "Instagram" joprojām sevi sauc par terapeiti.
Ko darīt klientam
Psihologu sertifikācijas padomes priekšsēdētāja Rita Niedre sarunā ar "Latvijas Avīzi" iesaka katram potenciālajam psihologu klientam, pirms izvēlēties psihologu konsultācijām, psiholoģiskajai izpētei vai cita veida palīdzībai, pārliecināties, vai viņa vārds ir šajā reģistrā.