Overcast 10.3 °C
S. 04.05
Vijolīte, Viola, Vizbulīte
SEKO MUMS
Reklāma
Ja augļu kokus mēslo tāpat kā laukaugus vai dārzeņus uz lauka vai siltumnīcās, pozitīvi rezultāti var izpalikt
Ja augļu kokus mēslo tāpat kā laukaugus vai dārzeņus uz lauka vai siltumnīcās, pozitīvi rezultāti var izpalikt
Foto: Timurs Subhankulovs / Latvijas Mediji

Rakstījusi par to esmu daudz – gan rakstos, gan grāmatā. Tādējādi lielāku vai mazāku skaidrību esmu guvusi, bet neesmu pārliecināta, vai rakstīto izprata un izmantoja arī citi.

Reklāma

Pirmo soli šajā ceļā veikt mani ierosināja Augusta Grīnberga pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados rakstītie raksti "Dārzkopības un Biškopības žurnālā", kura redaktors bija profesors J. Sudrabs, tātad – rakstītajam varēja ticēt.

Māra Skrīvele.

Dārzkopis A. Grīnbergs no 1935. līdz 1940. gadam bija Jelgavas rajona, kā arī Bauskas, Dobeles, Auces, Elejas dārzkopības instruktors. 1939. gadā arī dārznieks un fenoloģijas pasniedzējs Bulduru dārzkopības skolā un ciltsgrāmatu pārzinis Lauksaimniecības kamerā. Viņš izpētījis Latvijas augļkopju novērojumus, kā arī citvalstu zinātnieku darbus, rakstījis par fizioloģiskajiem procesiem un barības vielu plūsmu augos, to ietekmi uz augšanu un ražību. 

Šis jautājums ir bijis aktuāls vienmēr. Vieni to mēģināja risināt laboratorijās vai veģetācijas mājās, bet citi tikai augļu dārzā, kur tā dažādo ārējo apstākļu dēļ ir visai grūti atrisināma problēma. It kā zināmi procesi, novērojumi, fakti, tomēr nekad nebiju pievērsusi pietiekamu uzmanību kopsakarībām un atšķirībām lakstaugu un kokaugu apgādē ar barības vielām un to izmantošanā. Izmantodama kolēģu agroķīmiķu, kā arī Vācijā veikto augļu koku fiziologu pētījumus un Norvēģijā strādājošās zinātnieces Ieviņas Stūrītes atziņas, kas gūtas pētījumos ar lakstaugiem, atkārtoti centos uzrakstīt par atšķirībām augļu koku un laukaugu mēslošanā – īsāk, vienkāršāk un skaidrāk.

Lapojuma ietekme uz ražību

Laukkopji, sevišķi graudkopji, konstatējuši, ka augam ar lielāku lapu virsmu, kurā tiek ražoti asimilāti – proteīni, ogļhidrāti un citas organiskās vielas –, pieaug arī ražība. Lai izveidotu lielu lapu virsmu, galvenā vērība to audzētājam būtu jāpievērš sakņu darbības veicināšanai. Tikai retos gadījumos pārlieku spēcīgs lapojums samazina ražību. Graudaugi ir viengadīgi augi, kuriem ražas veidošanās laikā asimilāti no lapām, stublājiem un ūdenī izšķīdušās minerālvielas no saknēm pārvietojas uz ziediem, vēlāk uz augļiem, veicinot to attīstību un gatavošanos.

Sakņaugiem vai dekoratīvajiem viengadīgajiem augiem spēcīgs lapojums un augums biežāk var nenākt par labu ne ražas lielumam, ne kvalitātei. Divgadīgie sakņaugi, kas sēklas veido tikai otrajā gadā, pirmajā augšanas gadā asimilātus uzkrāj saknēs un tikai otrajā gadā tos izlieto ziedu un sēklu attīstībai. Lielākā daļa daudzgadīgo lakstaugu visus rezerves vielu krājumus nepatērē, jo tie vajadzīgi tālākai dzīvības turpināšanai. Graudzāles savas virszemes daļas var zaudēt ziemas laikā, tāpēc savas rezerves vielas tie uzglabā stublāju apakšzemes daļās un saknēs.

Krūmi un koki, tostarp augļu koki, rezerves vielas uzglabā galvenokārt zaros, stumbros un saknēs.

Augļu kokiem augšana un ražas veidošana ir divi atšķirīgi procesi. Ziedpumpuru un ražas veidošanās tiem ir divgadīgs process. Ziedpumpuri sāk veidoties (ieriešas) vasaras otrajā pusē, tie uzzied tikai nākamā gada pavasarī, un augļu attīstība no tiem beidzas tikai vasaras otrajā pusē vai rudenī, tātad – pēc gada. Ja gribam, lai raža būtu katru gadu, tad kokam šajā laikā jānodrošina ne tikai āboli ar barības vielām, bet arī šajā brīdī veidoties sākušies ziedpumpuri nākamā gada ražai. 

Tātad labas un regulāras ražas iegūšanai augļu kokiem it kā jābūt ne tikai ar labu sakņu sistēmu, bet arī bagātīgu lapojumu. Tomēr izmēģinājumos un novērojumos pierādījies, ka tā ir ne vienmēr. 

Reklāma
Reklāma

Pārāk bagātīga apgādāšana ar barības vielām var būt arī neražas cēlonis. 

Tāpēc ar dažādām metodēm ir mēģināts traucēt barības vielu plūsmu, piemēram, ar zaru liekšanu, stumbru iezāģēšanu u. c. metodēm. Ir zināms, ka Vācijā gar ābeļu rindām ar speciālu tehniku veic sakņu īsināšanu, lai mazinātu ūdens un barības vielu uzņemšanu. Augļu koku saknes, stumbri un zari ir rezerves vielu, galvenokārt veģetācijas periodā saražoto ogļhidrātu (asimilātu), krātuve. Vēlu rudenī tie ir burtiski pieblīvēti ar cieti, kas turpmāk pārveidojas par cukuru. Nākamajā pavasarī ziedēšana un augļu veidošanās krājumus krietni iztukšo. 

Asimilātu (ogļhidrātu) plūsma atkarīga vispirms no pārmantotajām kultūrauga īpašībām. Svārstības tajā var izraisīt ārējie apstākļi – saules gaisma, augšanas vieta, augsnes sastāvs utt., uz kuriem visi augi nereaģē vienādi. Dažas augļu koku šķirnes dienvidos ir ātrražīgākas nekā ziemeļu platumu grādos.

Augļu koku dzīve ir sarežģīta

Lai gan pētījumi ļauj izprast, kas notiek augļu koku lapās, stumbros, zaros un saknēs, kādas vielas katrā auga daļā tiek ražotas vai tērētas, tomēr izrādās, ka vēl aizvien nav skaidrs, kas visus šos procesus vada un koriģē. Kāpēc augļu koks, kas nav pietiekami apgādāts ar minerālvielām un ūdeni, lapās saražotos asimilātus (galvenokārt ogļhidrātus, arī dažādas organiskās vielas un tikai nedaudz minerālvielu) izlieto reproduktīvo orgānu attīstībai, atraudams tos veģetatīviem orgāniem? 

Ābolu glabāšanos ietekmē ne tikai slāpekļa un kālija pārbagātība, bet arī kalcija un magnija trūkums.

Vai šādos apstākļos vispirms tiek domāts par nākamo paaudzi? Kāpēc koks, ja saknes pārpilnām to apgādā ar minerālvielām un ūdeni, attīsta bagātu lapotni un pat asimilātus patērē galvenokārt veģetatīvo orgānu attīstībai?

Galvenā nozīme asimilātu plūsmas virzienu sadalīšanā ir atkarīga no ar saknēm pievadīto minerālvielu daudzuma. Ja augam minerālvielas tiek pievadītas bagātīgi, tad asimilāti tiek novadīti un patērēti spēcīgāku vasu attīstībai. Turpretī, ja augam ir lielāki asimilātu krājumi, bet minerālvielas tiek pievadītas ierobežoti, tad tiek rosināta ziedpumpuru attīstība un vēlāk – bagātīga ziedēšana. 

Lai nodrošinātu asimilātu pārsvaru pār sakņu pievadītām minerālvielām, ir jāuzlabo tie apstākļi, kas veicina fotosintēzes norisi. Viena un tā paša koka lapās fotosintēze nenotiek vienādi. Visražīgākās ir labi apgaismotas lapas, bet neražīgi tiek iztērēti asimilāti apēnotās vainaga daļās.

Stumbrs, zari un saknes augļu kokam vajadzīgi ne tikai barības vielu plūsmas nodrošināšanai, bet arī lapās saražoto ogļhidrātu uzglabāšanai. Ja augļu koku virszemes daļa būs ar zemu stumbru un īsiem zariem, tad uzkrātie asimilāti vairāk tiks tērēti ziediem un ražai. Augļu koku zariem savukārt jābūt labi lapotiem, lai maksimāli uztvertu gaismu un siltumu, tāpēc tās daļas, kas nepilda šo funkciju, ir nevajadzīgas un ar drošu sirdi izgriežamas.

Reklāma

Kas augiem jāuzņem no augsnes?

Viengadīgajiem un divgadīgajiem lakstaugiem, graudaugiem vai dārzeņiem – visvairāk ūdens, kas ne tikai šķīdina minerālsāļus, bet arī nodrošina transpirāciju lapās un barības vielu plūsmu dažādos virzienos. Ar šo augu novākšanu vai bojāeju pirmajā vai otrajā gadā daļa tiek lietota mūsu pārtikā, bet atlikušās augu daļas pārziemo vai nokļūst augsnē, kur tās sadala galvenokārt dažādi mikroorganismi. Ogleklis ir galvenais elements, kas nodrošina mikroorganismu barošanos un vairošanos.

Augļu kokiem ūdens nepieciešamība ir līdzīga kā lakstaugiem. Atšķirība starp šīm augu grupām ir asimilātu sadalē. Tā kā kokaugi ir daudzgadīgi, tad no saražotiem asimilātiem daļu tie uzkrāj koka stumbrā, zaros un saknēs. Augļus, kas ir sevišķi bagāti ar ogļhidrātiem, dārzā neatstāj. Tie nokļūst glabātavās un veikalu plauktos.

Ir pierādīts, ka augļu koki no dārza iznes mazāk minerālo barības vielu nekā lauka un dārzeņu kultūras. 

Ābelēm intensīvajos stādījumos no hektāra tiekot iznests 27 kg slāpekļa, 9 kg fosfora un 56 kg kālija. Kviešiem šīs iznesas esot attiecīgi 180, 26 un 280 kg, bet burkāniem attiecīgi – 281, 36 un 356 kg.

Ja minerālmēslu augsnē ievadīts par daudz

Augi jau uzņem tikai tik daudz, cik tiem vajadzīgs. Pēc profesora K. Brīvkalna datiem, Latvijas minerālaugsnēs ir samērā lielas barības rezerves, bet lielākā daļa no tām ir augiem grūti pieejamā vai nepieejamā veidā. Piemēram, smilšmāla vai māla augsnē 1 ha aramkārtā esot 4–7 t fosfora dioksīda un 60–100 t kālija dioksīda, bet smilts augsnē attiecīgi 3–5 un 30–50 tonnas.

Ja minerālvielu augsnē iedots par daudz, dažas no tām var traucēt citu minerālvielu uzņemšanu. Tās var arī pāriet neuzņemamas formas savienojumos vai izskaloties. Neizmantotais fosfors fosfāta formā var saldūdenī izraisīt aļģu veidošanos. Arī kālijs var ieskaloties augsnes dziļākos slāņos un nokļūt upju, ezeru un pat jūras ūdeņos, tos piesārņojot. 

Slāpeklis var kādu laiku aizkavēties nesadalījušās augu daļās, bet arī ar laiku var izskaloties un palīdzēt barot nevēlamus ūdens iemītniekus.

Minerālmēslu lietošana un mikroorganismi

Augļu koku dārzos minerālmēslu lietošana var izmainīt augsnes mikroorganismu pasauli. Ja kādas no pieejamām minerālvielām trūkst, iesaistās mikroorganismi, kas padara grūti pieejamās minerālvielas uzņemamā formā. Piemēram, uz augļu koku sakņu spurgaliņām atrodas mikoriza (sēne), kas palīdz augļu kokiem uzņemt augsnē grūti izmantojamo fosforu, citas barības vielas un ūdeni. Mikorizas hifas arī ievērojami paplašina sakņu kopējo virsmu, kas savukārt palielina platību ūdens un minerālvielu uzņemšanai.

Ja minerālmēslu devas bijušas pārāk lielas, mikroorganismu daudzums, kas varētu veicināt piekļuvi augsnē jau esošām vielam, mazinās vai pat iznīkst, dodot vietu mazāk vēlamiem mikroorganismiem.

Minerālvielu ietekme

Pārāk lielas ne tikai minerālmēslu, bet arī organisko mēslu devas aizkavē augļu koku sagatavošanos ziemai, tāpēc bargās ziemās mazāk ziemcietīgās šķirnes var aiziet bojā. Slāpekļa pārbagātība kavē augļu krāsošanos, tie ir skābāki, negaršīgāki, jo augļos veidojas mazāk ogļhidrātu (cukuru). Augļi gan ir lieli, bet ar irdenu mīkstumu. Dārzā augļi vairāk slimo ar sēņu, bet glabāšanas laikā – gan ar sēņu, gan fizioloģiska rakstura slimībām. Arī kālija mēslojums pārāk lielās devās negatīvi ietekmēs augļu glabāšanos. 

Ābolu glabāšanos negatīvi ietekmē ne tikai slāpekļa un kālija pārbagātība, bet arī kalcija un magnija trūkums. Vēl lielāka nozīme ir kālija daudzuma attiecībai pret kalcija daudzumu augļos.

Secinājums ir viens – barības vielu plūsma un izmantošana laukaugiem un augļu kokiem ir būtiski atšķirīga. 

Ja mēslosiet augļu kokus tāpat kā laukaugus vai dārzeņus uz lauka vai siltumnīcās, pozitīvi rezultāti var izpalikt. Kas der vienam, tas neder citam!

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma