Latvijas Sēklaudzētāju asociācija (LSA) 2. decembrī Saulainē pirmoreiz pasniedza šogad iedibināto Selekcionāru balvu, ko turpmāk četrās nominācijās ik gadu pasniegs apzinīgākajiem atlīdzību maksātājiem par šķirņu izmantošanu sēklu pavairošanai. Seminārā Aktualitātes sēklu ražošanā un kooperatīvu loma sēklu apritē LSA arī iepazīstināja ar pēdējos desmit gados plašāko sēklu audzēšanas nozares gada pārskatu, kā arī diskutēja par kooperatīvu lomu sēklu apritē. Pirms semināra LSA valdes priekšsēdētāja Anda Rūtenberga–Āva, LSA valdes locekļi Dzintars Jaks un Sanita Zute, kā arī LSA izpilddirektore Ilze Muceniece sarunā ar "Agro Topu" vērtēja sēklkopības un selekcijas nozares aktualitātes.
Selekcionāru balva ir jauns akcents graudaudzētāju piesātinātajā ikdienā. Kāpēc asociācija to dibināja, un pēc kādiem nosacījumiem izvēlējāties laureātus?
Dz. Jaks: – Selekcionāru balvu turpmāk piešķirsim lauksaimniekiem, kuri visgodprātīgāk atskaitās selekcionāriem par selekcionēto šķirņu izmantošanu. Mūsu iecere ir pirmām kārtām popularizēt šo ideju, lai mazāk būtu saimnieku, kuri teic, ka nezina, kas ir selekcionāru autoratlīdzība un kāpēc tā jāmaksā. Ar šīs balvas izveidi un pasniegšanu vēlamies popularizēt labo sadarbības praksi – maksāt autoratlīdzības, izglītot saimniekus, kā arī pateikties tiem, kuri godprātīgi izturas pret likumu un maksā selekcionāriem pienākošos daļu par intelektuālo ieguldījumu graudaugu, pākšaugu, eļļas augu un kartupeļu šķirņu izveidē.
Augu šķirņu aizsardzības likumā ir teikts, ka lauksaimniekam ir jāinformē selekcionārs par aizsargājamo šķirņu izmantošanu savā saimniecībā, bet nav pateikts, kādā veidā informācija sniedzama. Šā iemesla dēļ LSA, kas ir selekcionāru pilnvarota interešu pārstāve, ik gadu sūta informācijas pieprasījumus vairāk nekā 5000 lauksaimniekiem, kuru kopējā graudaugu, pākšaugu un eļļas augu sējplatība pārsniedz 20 ha vai 3 ha kartupeļu un kuriem saskaņā ar Augu šķirņu aizsardzības likumu jāinformē un jānorēķinās par pašražoto sēklu izmantošanu. Patlaban mums atbild aptuveni 18% no uzrunātajiem saimniekiem. Tas vēl nenozīmē, ka visas atbildes nes selekcionāram kādu labumu. Ne vienmēr gūstam pārliecību, ka saimnieks patiesi izpratis sniedzamo informāciju un vai informācija atbilst reālajai situācijai saimniecībā. Bet ir saimnieki, kuri katru gadu atbild laikus, patiesi, korekti un laikus norēķinās par sagatavotajiem atlīdzību rēķiniem. Tāpēc lēmām izveidot balvu, lai pateiktos godprātīgākajiem saimniekiem.
I. Muceniece: – Selekcionāru balvai ir jābūt lauksaimniekus uzrunājošai, godīgi izvērtētai. Kā izvērtēt lauksaimnieku godprātību? Ja vērtētu vien autoratlīdzībām iemaksāto kopējo naudas summu, tad, visticamāk, uzvarētāji ik gadu būtu vienas un tās pašas saimniecības. Šā iemesla dēļ lēmām dalīt autoratlīdzību maksātājus trīs grupās pēc apsaimniekotās sējplatības. Lielo saimniecību grupā sējplatība ir vairāk nekā 1000 ha, vidējo lauksaimnieku grupā – 100–1000 ha, bet mazo lauksaimnieku – līdz 100 ha. Trīs uzvarētājus, pa vienam katrā saimniecību grupā, noteicām pēc saimniecībās visvairāk deklarēto pašaudzētās sēklas sējumu attiecības pret kopējo sējplatību. Tā 2022. gada Selekcionāru balvas ieguvēji ir: lielo saimniecību grupā – Dienvidkurzemes novada Vērgales pagasta ZS Kalniņkalni; vidējo saimniecību grupā – Aizputes novada Kazdangas pagasta ZS Dzintarnieki, bet mazo saimniecību grupā – Jelgavas novada Vircavas pagasta ZS Imantas.
Autoratlīdzību selekcionāriem maksā arī sēklaudzētāji – sertificētās sēklas ražotāji – saskaņā ar licenču līgumu nosacījumiem, ko sēklaudzētāji un selekcionāri noslēdz, pirms uzsākt sertificētas sēklas ražošanu. Sertificētās sēklas ražotāji mūsu noteikto kritēriju dēļ nevar būt starp laureātiem. Tomēr tieši atbildīgs sēklaudzētājs ir labākais partneris selekcionāram, tāpēc izveidojām balvas ceturto kategoriju – Selekcionāru balvu sēklaudzētājam. Uzvarētāju šajā nominācijā noteicām pēc tam, kad visi šķirņu pārstāvji bija iesūtījuši savus ierosinājumus ar pamatojumu, kāpēc izvēlētais sēklaudzētājs būtu tieši šogad izvirzāms apbalvojumam. Tā, vienojoties LSA Selekcionāru sekcijas pārstāvjiem, par 2022. gada Selekcionāru balvas ieguvēju kļuva Dienvidkurzemes novada Dunalkas pagasta ZS Krastmaļi. Sakām paldies par labu sadarbību tās saimniekam, sēklaudzētājam ar daudzu gadu pieredzi – Jurijam Flaksim.
Precizēsim – ko uzskata par pašražotajām sēklām?
Dz. J.: – Selekcionāru atlīdzības maksājamas divos veidos. Pirmais – sertificēto sēklu ražotāji un pārdevēji no katras saražotās tonnas maksā selekcionāram noteiktu atlīdzību. To regulē līgums starp saimniecību, sēklu ražotāju un selekcionāru. Otrs selekcionāru atlīdzības maksāšanas veids ir par aizsargāto šķirņu sēklām, ko saimniecība pavairo uz vietas savām vajadzībām. Latvijas teritorijā aizsargāto (tostarp kopējā ES teritorijā aizsargāto) šķirņu saraksts, kam LSA pilnvarota ievākt atlīdzības, tiek nosūtīts saimniecībām, un, ja saimniecība tās izmanto un no tām gūst labumu (no sējuma iegūto ražu pārdod pārtikai, izmanto lopbarībai, iegūst pavairojamo materiālu nākamā gada sējai utt.), par to ir jānorēķinās ar selekcionāru. To nosaka gan starptautiskā, gan arī Latvijas nacionālā likumdošana (Augu šķirņu aizsardzības likums). Vēl pirms 30–40 gadiem lielu daļu selekcijas darba finansēja valsts, patlaban valsts finansētu selekcionāru ir ļoti maz. Tāpēc lauksaimnieku un sēklaudzētāju selekcionāru autoratlīdzības maksājumi ir ļoti svarīgi selekcionāram – tas ir bieži vien ir viņu vienīgais finansējuma avots un ir būtisks, lai jaunu šķirņu selekcija dzīvotu un attīstītos.
Tātad, ja saimniecība ražo sēklas savām vajadzībām, tai neliela, tomēr taisnīga samaksa ir jāmaksā selekcionāram. Kopš šāgada lauksaimniekiem samaksa graudaugiem, zirņiem un pupām par aizsargātu šķirņu izmantošanu ir trīs eiro par apsēto hektāru, rapšiem – 6,50 eiro, kartupeļiem – 21 eiro. Informācijas un atlīdzību vākšana no lauksaimniekiem uz 13 selekcionāru pārstāvju pilnvarojuma pamata notiek caur LSA. Lai atvieglotu lauksaimniecisko ražošanu, Augu šķirņu aizsardzības likums dod lauksaimniekam tiesības bez selekcionāra atļaujas savu lauku apsēšanai izmantot no savas ražas iegūtu sēklu, bet likums arī nosaka lauksaimnieka atbildību informēt selekcionārus, šajā gadījumā – selekcionāru pilnvaroto asociāciju, par to, vai šīs šķirnes tikušas izmantotas. Asociācija, pamatojoties uz lauksaimnieku sniegto informāciju, vēlāk izraksta rēķinu par šo šķirņu izmantošanu. Par to mēs cīnāmies – panākt izpratni par nepieciešamību sniegt informāciju, godprātīgi ziņot, ja šķirne tiek izmantota, un attiecīgi norēķināties par tās izmantošanu.