Svaigpiena iepirkuma cena maijā Latvijā bija 34,40 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 0,9% mazāk nekā aprīlī, savukārt salīdzinājumā ar 2022. gada maiju svaigpiena iepirkuma cena samazinājās par 27,2%, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta jaunākie dati.
ZM atzīmē, ka Latvijā piena iepirkums 2023. gada maijā, salīdzinot ar 2022. gada maiju, palielinājies par 5% un bija 71 900 tonnu.
Tikmēr Eiropas Savienībā (ES) svaigpiena cena aprīlī bija 47,54 eiro par 100 kilogramiem, kas ir par 5,6% mazāk salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, savukārt, salīdzinot ar 2022. gada aprīli, svaigpiena iepirkuma cena ES pieaugusi par 2,8%.
Ministrijā norāda, ka ES 2023. gada pirmajos četros mēnešos iepirkti 48,7 miljoni tonnu piena, kas ir par 0,8% vairāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā.
Produktu ražošanā ES šogad pirmajos četros mēnešos bija novērojams kāpums sviestam - par 2,8%, vājpiena pulverim - par 2% un sieram - par 0,5%. Savukārt kritums par 0,7% bija gan pilnpiena pulverim, gan raudzētajiem produktiem, kamēr dzeramajam pienam ražošanas apmēri samazinājās par 0,5%.
Pasaulē kopumā piena ražošana palielinājās par 0,8% salīdzinājumā ar 2022. gada pirmajiem četriem mēnešiem.
Vienlaikus, Eiropas Komisijas dati liecina, ka, salīdzinot ar situāciju pirms gada, šogad pirmajos četros mēnešos ES vājpiena pulvera eksports pieaudzis par 29%, sviesta - par 7%, bet sūkalu - par 0,2%. Savukārt fasēta dzeramā piena eksports eksports samazinājies par 19%, krējuma - par 8%, jogurta - par 6% un siera - par 1%.
ZM informē, ka vājpiena pulvera eksports uz Alžīriju pieaudzis 2,7 reizes, savukārt sviesta eksports uz ASV - par 77%. Vienlaikus uz Ķīnu vājpiena pulvera eksports pieaudzis par 50%, bet sūkalu - par 22%.
Tāpat ZM atzīmē, ka šogad janvārī-aprīlī, salīdzinot ar 2022. gada janvāri-aprīli, ES krējuma imports palielinājies par 36%, vājpiena pulvera - par 19%, bet sviesta - par 17%. Tai pašā laikā par 68% samazinājies jogurta imports, par 22% kondensēta piena imports, bet par 8% siera imports.
Ministrijā norāda, ka saglabājās arī augsti pieauguma rādītāji piena produktu importā no Ukrainas, cita starpā sviesta imports palielinājies 3,4 reizes, siera - 60 reizes, bet vājpiena pulvera - 2,7 reizes. ZM piebilst, ka tikai vājpiena pulvera apjomi no Ukrainas ir nozīmīgi. Galvenais piegādātājs ES tirgum faktiski visiem piena produktiem ir Lielbritānija.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu