Eiropas Komisija (EK) novembrī apstiprinājusi Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas Stratēģisko plānu (KLP SP) 2023.–2027. gadam, ko Latvijas valdība apstiprināja jau 2022. gada janvārī. KLP SP paredz turpmāko piecu gadu laikā lauksaimniecības nozares un lauku attīstībā Latvijā ieguldīt 2,5 miljardus eiro. Lielākā finansējuma daļa jeb 1,7 miljardi tiks piešķirta tiešmaksājumu veidā. Lauku attīstības pasākumiem ir paredzēts 0,791 miljards, bet Tirgus kopējās organizācijas atbalsta pasākumiem – 10 milj. eiro.

Reklāma

Visas lauku saimniecības tiešmaksājumu ietvaros varēs saņemt ienākumu pamatatbalsta pamatlikmi (88 eiro/ha 2023. gadā līdz 95 eiro /ha 2027. gadā). Tiks noteikta maksimālā summa ienākumu pamatatbalstam – 100 tūkst. eiro vienam saņēmējam gadā.

Lai nodrošinātu proporcionālāku atbalsta sadalījumu starp dažādu lielumu saimniecībām un augstāku ienākumu atbalstu tieši mazām un vidējām saimniecībām, tiks ieviests pārdalošais ienākumu papildatbalsts un turpināts maksājums mazajiem lauksaimniekiem. Visas saimniecības saņems ilgtspēju sekmējošo pārdalošo ienākumu papildatbalstu (par 3,1–30 ha saņemot 53 eiro/ha 2023. gadā, kas pieaugs līdz 61 eiro/ha 2027. gadā, savukārt par 30,1–100 ha saņemot 12 eiro/ha). Kā alternatīvu mazās lauku saimniecības varēs izvēlēties piedalīties arī vienkāršotā atbalsta shēmā un saņemt maksājumu mazajiem lauksaimniekiem, kas aizstāj visus tiešos maksājumus un kur saimniecībai ir paredzēti 500 eiro gadā. No lauku attīstības atbalsta finansējuma mazās saimniecības varēs saņemt atbalstu līdz 30 000 eiro saimniecību attīstībai un konkurētspējas uzlabošanai (kopējais finansējums periodā ir 20 milj. eiro), kā arī atbalstu aizdevumu veidā ieguldījumiem lauku saimniecībās ar apgrozījumu līdz 150 000 eiro gadā – kopējais finansējums periodā ir 31 milj. eiro.

Pirmoreiz lauksaimniekiem novados ar īpašiem apstākļiem, kur veģetācijas perioda ilgums ir īsāks par 195 dienām un lauksaimniecības zemes kvalitatīvais vērtējums ir zem 38 ballēm, kā arī novados, kas robežojas ar ES trešajām valstīm, pamatatbalsta likme būs par 10 eiro/ha lielāka (attiecīgi no 98 eiro/ha 2023. gadā līdz 105 eiro /ha 2027. gadā).

Tiešmaksājumu atbalsts no 2023. gada tiks piešķirts tikai lauksaimniekiem, kuri veic lauksaimniecisko darbību un atbilst vismaz vienam no septiņiem Latvijā noteiktajiem aktīvā lauksaimnieka kritērijiem. No aktīva lauksaimnieka nosacījuma atbrīvoti tikai lauksaimnieki, kuri iepriekšējā gadā saņēma tiešmaksājumus 500 eiro vai mazāk.

Lai veicinātu gados jaunu un izglītotu cilvēku iesaistīšanos lauksaimnieciskajā darbībā, jaunajiem lauksaimniekiem paredzēts papildu atbalsts gan ienākumu, gan ieguldījumu veidā.

Lai sekmētu Latvijas lauksaimniecības virzību uz Eiropas Zaļo kursu, nozīmīga atbalsta daļa – ~48% no KLP SP noteiktajiem – tiks ieguldīta pasākumos vides un klimata jomā – tiks veicināta videi un klimatam labvēlīga lauksaimniecības prakse jauno ekoshēmu ietvaros, pilnveidoti nosacījumi agrovides pasākumos un veiktas vides investīcijas.

Jaunajā KLP SP paredzētas investīcijas kooperācijas attīstībai, lai stiprinātu lauksaimnieku pozīcijas pārtikas ķēdēs, kā arī sniegtu atbalstu jaunu kooperatīvo sabiedrību veidošanai.

Tāpat ietverts atbalsts par dalību dažādās pārtikas kvalitātes shēmās. Savukārt, lai veicinātu ražotāju savstarpēju sadarbību produkcijas kopējai virzībai tirgū, turpmāk atbalsts ražotāju organizāciju darbības programmu īstenošanai būs pieejams ne tikai augļu un dārzeņu, bet arī piena, cūkgaļas, liellopu gaļas, graudaugu un pākšu dārzeņu sektorā.

Nozīmīgs atbalsts ir paredzēts zināšanām, pētniecībai un inovācijām, lai veicinātu pieredzes apmaiņu un zināšanu pilnveidošanu. Tiks sniegts arī atbalsts lauksaimnieku un zinātnieku sadarbībai jaunu risinājumu, produktu, tehnoloģiju, inovāciju izstrādei un veicinot digitālo rīku izmantošanu.