46 centi par kilovatstundu (kWh) – tāds bija elektrības vidējās cenas viena mēneša rekords 2022. gada augustā. Par elektroenerģijas tirgu runāja teju ikvienā mājsaimniecībā.
Biržas tarifa lietotāji, saņemot vairākas reizes lielākus rēķinus nekā parasti, sāka pāriet uz fiksētajiem tarifiem. Bet arī fiksētie tarifi nepalika neskarti – tirgotāji grozīja arī tos, tiem īsā laikā kļūstot teju tikpat lieliem kā augstākajām biržas cenām. Tirgus bija kā mežonīgie Rietumi. Par laimi, tas izrādījās gana stiprs un samērā ātri nostabilizējās. Tomēr enerģētiskā krīze savu nospiedumu ir atstājusi. Vai cilvēki joprojām baidās no dinamiskajām biržas cenām?
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati rāda, ka pēdējo piecu gadu laikā notikušas divas būtiskas izmaiņas elektrības tarifu popularitātē. Pirmkārt, par 26% (no 46 līdz 72%) palielinājusies tā mājsaimniecību daļa, kas izmanto fiksētos tarifus. Savukārt par 29% samazinājies universālā tarifa izmantotāju skaits (42–11%).
Ja skatāmies septiņu gadu periodā, tad tendence ir vēl izteiktāka. Fiksētā tarifa popularitāte kāpusi no 25 uz 72%, bet universālais tarifs nogāzies no 70 līdz 11%. Kas šo gadu laikā noticis ar dinamisko jeb biržas tarifu? Septiņu gadu laikā biržas tarifu nu izmanto 15% mājsaimniecību, salīdzinot ar 4% 2017. gadā. Popularitātes pīķis gan bija 2021. gadā, kad biržas tarifu izmantoja vairāk nekā 17% mājsaimniecību.
Nepopulārā birža – izdevīgākā
Statistiski skatoties ilgtermiņā, kopš atvērās elektroenerģijas tirgus un mājsaimniecībām kļuva iespēja no fiksētajiem tarifiem pārslēgties uz biržas tarifu, teju visu laiku biržas tarifs vidēji bijis izdevīgāks par fiksēto tarifu. Tā nebija vien 2022. gadā, īpaši no jūlija līdz septembrim, kad Krievijas izraisītās elektroenerģijas krīzes dēļ elektrības cena biržā pieauga vairākas reizes.
Lielākais elektroenerģijas tirgotājs Latvijā nemainīgi ir "Elektrum". Uzņēmumā norādīja, ka nemainīgi lielākā daļa "Elektrum" mājsaimniecību klientu lieto elektrības produktus ar fiksētu cenu.
Krīzes dēļ pēdējo gadu laikā samazinājusies biržas tarifa popularitāte, kuru tagad izmanto 8% "Elektrum" klientu. Interesanti, ka tas ir gandrīz divreiz mazāk nekā kopējā tirgū.
Tātad "Elektrum" gadījumā daudz vairāk klientu izmanto fiksēto tarifu, ja salīdzina ar konkurentiem. Pilnīgi pretēji ir ar "Tet". Kompānijā atklāja, ka tikai 1/3 klientu izvēlējušies fiksēto tarifu. Savukārt "Enefit" tarifu procentuālo sadalījumu neatklāja.
Bet kāpēc joprojām tikai 15% mājsaimniecību izvēlas biržas tarifu, ja tas jau kopš 2023. gada janvāra vien dažas reizes vidēji mēnesī pārsniedzis desmit centus par kWh, kamēr tirgotāji lielai daļai mājsaimniecību krīzes laikā fiksēto cenu pacēla virs 20 un pat virs 30 centiem par kWh?