Daudzos mājokļos sveces ir kļuvušas par iecienītu interjera aksesuāru, it īpaši rudens un ziemas sezonā. Jo īpaši tas ir Ziemassvētku gaidīšanas laikā, kad mājoklī novietojam adventes vainagu.

Pasaulē atzītās dizaineres, kas specializējušās interjera dekoru, rotājumu un noskaņas radīšanas jomā – Ešlija Makuga, Betanija Adamsa un Laura Viljamsa –, šim gadam iesaka vairākas aktuālas tēmas kopējai svētku noskaņai un vadošās tendences sveču jomā.

Četras izvēles sajūtas radīšanai

Viena no šogad aktuālajām tēmām saistās ar lauku dzīves stilu. To raksturo nostalģija pēc laukiem, pastorālām ainavām, pēc lēnāka un uz dabu orientēta dzīvesveida. Šai noskaņai pieskaņotā vainaga krāsu palete pārpildīta ar piesātinātiem, samtaini brūniem toņiem, sulīgām sinepēm un sarkano toņu ugunīgo valdzinājumu. Aromātos izteikts komforts un siltums. Kanēļa, vaniļas, saldās vīģes, ķirbju, riekstu, ābolu, koka un skuju smarža.

Ārpus vainaga novietotām svecēm ir dekoratīvi ietvari – stikla burkas, metāla toveri un paplātes, arī – lieli ietvari, ko iespējams novietot uz grīdas. Modē sveču trauki ar vāku.

Otra tēma ir "Art Deco" zelta laikmeta krāšņums apvienojumā ar modernās estētikas svaigumu. Šo noskaņu papildinās vainagi dinamiskās, dziļi zilās un zaļās nokrāsās ar purpursarkaniem, grezni rozā un oranžiem akcentiem. Mirdzumu noskaņai piešķirs metāliski sudraba, zelta un vara dekori, bet noslēpumainību – ogu aromāti, kazeņu, brūkleņu rūgtie toņi, ķiršu saldums, granātābolu spīvums.

"Art Deco" zelta laikmeta krāšņums apvienojumā ar modernās estētikas svaigumu ir viena no aktuālajām šīs sezonas tendencēm svētku noskaņas radīšanai.

Ārpus vainaga novietotām svecēm aktuālas skārda kārbas. Tās jebkuram mājoklim piešķirs svētku gaisotni, kur sveces liesma mirdz pret metāla virsmu.

Jaunums – dekoratīvas sveces, kuru niansētais rotājums tapis, ņemot talkā mūsdienīgās silikona sveču veidnes.

Trešā tendence strāvo dabisku mieru. Harmoniska un mierīga atmosfēra, kas sakņojas neskartās dabas ainavās, piedāvājot atelpu no mūsdienu dzīves kņadas. Tai piestāvēs vainags, kurā harmoniski sajaucas zemes elementu, maigu faktūru un rāmu krāsu palete, kas nomierina dvēseli un atjauno garu. Dominē koksnes aromāti. Tīkkoka un siltais Baltijas dzintara valdzinājums, krustnagliņu, sandalkoka, vaniļas aromāts. Tiem pieskaņota neitrāla un zemes toņu palete, kas papildināta ar vizlas pulvera krāsas mirdzumu un atturību formās. Veidojot vainagu, var būt atkāpes no tradicionālās apļa formas, izvēloties taisnstūra vai cita veida formas.

Dabiska miera tematika raksturo vēl kādu no šīs sezonas svētku noskaņas tendencēm. Tai piestāvēs vainags, kurā harmoniski sajaucas zemes elementu, maigu faktūru un rāmu krāsu palete, kas nomierina dvēseli un atjauno garu.

Ārpus vainaga novietotās sveces iestiprinātas gludos, baltas vai melnas krāsas toveros ar spīdīgu vai matētu apdari. Tāpat var izvēlēties tvertnes, kurās izvietot lielas sveces ar vairākām daktīm. Te piestāvēs arī sprakšķošās sveces.

Jaunākās sveču tendences

Pēdējos gados jaunās dizaina tendences sveces sākotnējo pamatfunkciju – dot gaismu – ir pamatīgi paplašinājušas. Tagad sveces rada ne tikai papildu apgaismojumu, bet arī piešķir telpai īpašu noskaņu, krāsu gammu, dekoru un pat smaržu. Sveces ir arī lieliska dāvana svētku laikā.

Ja runājam par materiāliem, no kādiem tiek gatavotas sveces, jānorāda, ka sveču ražošanā ienāk ilgtspējība. Līdz ar to tiek izmantoti jauni materiāli, piemēram, augu vasks: lielākoties – sojas, rapšu vai kokosriekstu. Sojas vasks ir slavens ar savu tīro degumu bez kvēpiem, rapšu un kokosriekstu vaskam ir grezna, krēmīga tekstūra, kas piešķir svecēm izsmalcinātību, svecei degot, tas rada izcilu aromātu.

Arī sveču krāsu paletes kļūst aizvien bagātīgākas. Vērojamas divas tendences: minimālistiskā un krāšņā. 

Minimālistisko virzienu pārstāv vienkrāsainas sveces, kas ieturētas mierīgos toņos. Toties iespējams izvēlēties sveces vienā krāsā – no vistumšākās līdz gaišākajai niansei. Savukārt krāšņais variants piedāvā ne tikai košas krāsas, bet ļoti daudzveidīgas, daudzkrāsainas, slāņainas sveces. Tajās, nodegot vienai sveces kārtai, atklājas cits tonis, tad vēl cits. Īsts meistardarbs ir slāņainās sveces apvienojumā ar dažādiem aromātiem. Šajās svecēs, nodegot vienam sveces slānim, atklājas ne tikai jauna krāsa, bet telpu piepilda arī cits aromāts. Šādas sveces iedegšana ir kā savdabīga atrakcija, kurā iesaistās visi mājinieki un viesi, ar nepacietību gaidot, ko atklās sveces nākamā kārta.

Sveču izgatavošana arī līdz šim nereti ir bijusi īpaša māksla, bet izskatās, ka šobrīd tā dažkārt pārtop par mini šedevru radīšanu. No svecēm veido smalkus ziedus, dažādas figūras, miniatūras statujas. Tās ir sveces ar stāstu. Līdztekus aizvien nemainīga paliek minimālistiskā līnija, kas nekad nenoveco – gludas, vienkāršas formas un atturīgos toņos ieturētas sveces gan ikdienai, gan svētkiem.

Ja vērtējam sveču aromātus, jāatceras, ka smaržas ne vien rada patīkamas sajūtas un sniedz dziedinošu efektu, bet spēj arī izraisīt atmiņas. Šīs aromātisko sveču īpašības palīdz telpā radīt ļoti daudzveidīgas un dažādas noskaņas. No dziļajām koksnes notīm līdz gaišām ziedu un pat okeāna brīzes nokrāsām. Savukārt sezonālās smaržas sniedz jauku Ziemassvētku noskaņu.

Neparasts sveču iepakojums un aksesuāri ir viena no jaunākajām tendencēm, kas sveci padara gan par interesantu interjera dekoru, gan par jauku dāvanu. 

Šajā gadā sveces tiek veidotas kā nelieli mākslas darbi, eleganti iepakotas un personalizētas (iespējami arī personalizēti uzraksti, zīmogi utt.).

Aktuālas arī komplektā pievienotas paplātes, metāla konteineri, koka paliktņi. Sezonas jaunums ir sprakšķošās sveces. Ja svētku laikā esat ilgojušies pēc siltuma un malkas sprakšķēšanas skaņas kamīnā, šo noskaņu tagad sniedz īpašas sveces. Tās ar savu silto toni, liesmu un jauko koksnes aromātu ir ne tikai baudījums acīm, kārums degunam, bet arī mazs koncerts ausīm.

Kā radies adventes vainags?

  • Precīza adventes vainaga izcelsme nav zināma, bet tiek uzskatīts, ka mūsdienīgo veidolu vainags ieguvis 1839. gadā Vācijā. Kādā misijas skolā mācītājs Johans Heinrihs Viherns, kuram bērni nepārtraukti jautāja, cik ilgi vēl jāgaida līdz Ziemassvētkiem, izveidoja lielu adventes vainagu, par pamatu ņemot koka krustu, ko apvija ar skujkoku zariem.
  • Uz vainaga mācītājs izvietoja 20 nelielas, sarkanas sveces un četras lielas, baltas. Sarkanās sveces iededza darba dienās, bet baltās – pa vienai katrā svētdienā.
  • Vēlāk, veidojot līdzīgus vainagus, tajā atstāja tikai četras sveces.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.