Ik gadu Latvijā ieved vairāk nekā astoņus miljonus jeb 400 tonnu dažādu bateriju un akumulatoru, taču nodod 190 tonnas izlietoto bateriju, kuras tālāk pārstrādei ved uz Vāciju.
Tā kā puse bateriju sadzīves atkritumu miskastē, kur ņemt jaunas? Tāpēc lielu litija iegulu atklāšana Serbijā ir raisījusi gan milzu komerciālo interesi Eiropā, gan arī lielus iedzīvotāju protestus.
Pēdējo desmit gadu laikā litijs kļuvis par galveno metālu, no kura atkarīgs, vai cilvēcei izdosies atteikties no fosilās degvielas izmantošanas un pāriet uz masveida elektrifikāciju. Un kā nu ne – jo tieši litijs, kurš nepieciešams šobrīd visefektīvākajās baterijās un akumulatoros, izšķirs, vai cilvēcei izdosies pietiekamos daudzumos uzkrāt dienas laikā lēti, no atjaunojamiem resursiem iegūto elektroenerģiju, lai izmantotu to vakaros, kad ir lielākais pieprasījums pēc tās. Tieši šī iemesla dēļ litiju mūsdienās bieži dēvē par balto zeltu – gan tā vērtības, gan arī radītās ažiotāžas dēļ.
Pasaule atkarīga no litija
Litijs ir vieglākais pasaulē eksistējošais metāls – tā atomi radušies Visuma eksistences pirmo triju minūšu laikā, uzreiz pēc divu Visumā izplatītāko elementu – ūdeņraža un hēlija – rašanās. Pārejā uz tādu ekonomiku, kas būtu klimatneitrāla, gan pasaule, gan Eiropas Savienība (ES) ir atkarīgas no samērā nedaudzām atrastajām litija iegulām pasaulē.
50% no visas pasaules litija izejmateriāla formā šobrīd iegūst Ujuni sāls laukos Bolīvijā, kas būtībā ir milzīgs izžuvis sālsezers, taču šī izejmateriāla pārstrāde līdz ražošanā izmantojamam materiālam galvenokārt notiek Ķīnā. Eiropas Savienība 90% no tai vajadzīgā litija šobrīd importē. 2020. gadā ES pieprasījums pēc litija bija 4900 t gadā, tad 2030. gadā tas būs astoņarpus reizes lielāks – 42,3 tūkstoši t gadā, bet 2050. gadā – 70,5 tūkstoši t – tā liecina pērn Eiropas Komisijas veiktais pētījums "Piegādes ķēžu un materiālu pieprasījuma analīze stratēģiski svarīgajās tehnoloģijās un sektoros ES".
Minerāla jadarīta iegulas, kas satur divus komerciāli svarīgus elementus – jau minēto litiju un keramikas un stikla ražošanā svarīgo boru –, Jadaras ielejā atklāja britu–austrāliešu kalnrūpniecības gigants "Rio Tinto" 2004. gadā.
Sākotnēji tika vērtēts, ka iegūstamā litija apjoms Jadarā varētu veidot pat 10% no pasaules pieprasījuma pēc šī metāla, vēlāk šīs prognozes tika samazinātas, taču, neskatoties uz to, Jadaras litija iegulas vienalga ir vienas no lielākajām pasaulē.
Protestē, baidoties no piesārņojuma
2017. gadā "Rio Tinto" un Serbijas valdība parakstīja saprašanās memorandu par litija ieguvi un pārstrādi Serbijā – bija paredzēts, ka ieguve sāksies 2023. gadā, taču 2020. gadā, pēc tam kad "Rio Tinto" raktuvju paplašināšanas procesā Austrālijā sprāgstvielu izmantošanas dēļ tika neatgriezeniski sagrauta ļoti nozīmīgā Jūkanas ala, kuru cilvēki nepārtraukti apdzīvojuši pēdējos 46 tūkstošus gadu un kas tādēļ tika uzskatīts par vienu no nozīmīgākajiem šāda veida arheoloģiskajiem objektiem pasaulē, Serbijā sāka pieaugt bažas par litija raktuvju ietekmi uz dzīvi valstī. Tās sākās ar akadēmiskām debatēm, bet drīz vien pārauga masveida ekoloģiskajos protestos. Protestētāji uzskata, ka litija un bora ieguve un pārstrāde draud ar 2000 ha aramzemes izmantošanas pārtraukšanu, gruntsūdeņu, kā arī Jadaras un Drinas upju piesārņošanu – te gan jāatzīmē, ka akadēmiskās aprindas nav vienotas šo risku vērtējumā, ir arī tādi zinātnieki, kas mudina uzticēties "Rio Tinto" solījumiem par augstāko vides standartu ievērošanu. 2021. gadā šie protesti sasniedza tādus mērogus, ka tika bloķēti valsts galvenie autoceļi un notika masveida demonstrācijas.
Sabiedrības spiediena dēļ 2022. gada janvārī Serbijas valdība atcēla visus līdz šim pieņemtos administratīvos aktus, kas bija saistīti ar Jadaras projektu. "Visi administratīvie akti, kas saistīti ar "Rio Tinto" un "Rio Sava" ("Rio Tinto" Serbijas filiāle), visas atļaujas, lēmumi un viss pārējais ir anulēts. Ar to viss, kas saistīts ar "Jadaras" un "Rio Tinto" projektu, ir beidzies," toreiz teica Serbijas premjerministre Ana Brnabika.