"Bet diženi turējās" – tā var teikt par nacionālajām vērtībām un galvenokārt to uzturētājiem. Šogad Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā apstiprinātas četras vērtības. Kopš 2016. gada to jau ir 38. Kāds ir ieguvums nākotnē un kādus pienākumus šis statuss uzliek?
Divas no četrām ir kultūrtelpas: Piebalgas kultūrtelpa (pieteicējs: Cēsu novada pašvaldība), kuras iedzīvotāji – piebaldzēni – ir būtiski latviešu nacionālās identitātes nesēji savā savdabīgajā patībā, kas veidojusies, savijoties senām prasmēm, dzīvestelpas specifikai, nerimstošajai vajadzībai pēc izglītības un zināšanām, un Bārtas kultūrtelpa (pieteicējs: Dienvidkurzemes novada pašvaldības Kultūras pārvalde), kas atrodas Lejaskurzemē un kopā ar kaimiņu (Nīcas un Rucavas) kultūrtelpām ir nozīmīga kultūrvēsturiska vieta Latvijā, kur tiek saglabātas, joprojām dzīvas uzturētas un arī atjaunotas senās tradīcijas.
Iekļaušanai sarakstā apstiprināta arī celu jostiņu aušanas tradīcija Ziemeļlatgalē (pieteicējs: biedrība "Upītes jauniešu folkloras kopa") – viens no senākajiem jostu aušanas veidiem, kas pazīstams visā Latvijā, bet bijis īpaši izplatīts Latgalē, kā arī sēņu vākšana un izmantošana (pieteicējs: Latvijas Mikologu biedrība) – nacionāla mēroga tradīcija, kas tiek kopta visā Latvijā un ir saistīta gan ar zināšanām par dabu, gan kulinārajām un citām prasmēm.
2024. gads – jubileju zīmē
Bārtas kultūrtelpa: vietai piesaista kultūra
Bārtas kultūrtelpa atrodas Lejaskurzemē, šeit plūst Bārta un Vārtāja, lielākās apdzīvotās vietas ir Bārta, Krūte, Ķīburi, Plosti un Sūnciems.
"Bārtas ciemīns – mačs ciemīnis, bet diženi turējās," joprojām tā dzied Bārtā. Pagasta iedzīvotāju skaits ir neliels – ap 500 bārtenieku. Kopiena ir vienota kā liela ģimene. Tās kodolu veido šeit paaudzēs dzīvojošās dzimtas – Meļķi, Ķudi, Ķīburi, Dobeļi, Plāciņi, no kuru uzvārdiem arī cēlušies ciemu nosaukumi – Ķīburciems, Dobeļciems, Plāciņciems…
Bārtas nozīmīgākie mantojuma glabātāji ir Bārtas muzejs, Bārtas etnogrāfiskais ansamblis, tautas lietišķās mākslas studija "Kamolītis", bērnu folkloras kopa "Bārtenieki".
Bārtas krāšņais tautastērps ir kanonizējies un kļuvis par vienu no spilgtākajiem latviešu tautastērpu simboliem, to labprāt darina un nēsā ne tikai Bārtā, bet daudz kur citur Latvijā (daudziem Latvijas deju ansambļiem un koriem ir Bārtas tērpi) un arī diasporā. Slavens ir Bārtas amatierteātris – gandrīz jau simt gadus Bārtā vietējie cilvēki izspēlē dažādas lugas un muzikālus uzvedumus. Īpatnēja ir tradicionālā virtuve – maizes cepšana, siera siešana, baltais sviests, alus brūvēšana – tā ir tikai daļa no kulinārās tradīcijas.
2023. gada pavasarī pēc 70 gadu pārtraukuma, pateicoties Bārtas vīriem Mārim Ķudim un Eināram Ķudim, kā arī vēstures entuziastam Guntim Rolim no Dunikas, tika atjaunota Bārtas plostu siešanas un pludināšanas tradīcija, kas izsenis bijusi vietējo ļaužu raksturīga sezonāla nodarbe, jo Bārta bija ūdensceļš kokmateriālu pludināšanai uz Liepājas ezeru.