Sestdien, 20. janvārī, Ķīpsalas izstāžu hallē notiks vērienīgs latviešu skatuviskās dejas koncerts "Soļi rakstos", kas pulcēs 15 labākos deju kolektīvus no Rīgas, Valmieras, Siguldas, Jelgavas un Carnikavas.
Uz skatuves kāps tautas deju ansambļi "Teiksma", "Vektors", "Dancis", "Līgo", "Lielupe", "Ačkups", jauniešu deju kolektīvi "Imanta", "Vizbulīte" un vidējās paaudzes kolektīvi "Teiksma", "DeTeiksma", "Vektors", "Dancis", "Mūsu Lielupe", "Gauja" un "Arnika", kuru vidū pārsvarā ir XVII Deju svētku fināla konkursa laureāti un lielās balvas ieguvēji gan jauniešu, gan vidējās paaudzes grupās. Koncerts pulcēs vairākus simtus dejotāju, kuri ar deju izstāstīs stāstus, kas sākas ar rakstiem, veidoti ar rakstiem, izrakstīti un izdejoti ar rakstiem, kuri ir latviskās dzīvesziņas simbols.

Būs skatāmas gan nesen tapušas lielkoncerta mākslinieciskā vadītāja horeogrāfa Jāņa Ērgļa, gan Dagmāras Bārbales un Dāvja Ērgļa dejas, gan skatuviskās tautas dejas dižgaru Ulda Žagatas un Alfrēda Spuras horeogrāfijas. Līdzās tām koncertā būs iekļautas arī horeogrāfijas no Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku repertuāra.
Par rakstiem, staltajiem dejotājiem tautastērpos un amatierkustības nozīmi Latvijas valsts pastāvēšanā "Latvijas Avīze" runāja ar horeogrāfi, tautas deju ansambļa "Vektors" vadītāju Dagmāru Bārbali.
Ar ko īpašs būs lielkoncerts "Soļi rakstos"?
D. Bārbale: Izdejosim gana dažādu un interesantu repertuāru, būs redzamas gan zelta fonda dejas, tās, kuras vasarā tika izdejotas Dziesmu un deju svētkos, gan arī dažas pavisam jaunas dejas, kuras, cik zināms, pieteiktas dalībai Jaunrades skatē [XXIV Jaunrades deju konkurss notiks 2024. gada 27. janvārī Valmieras Kultūras centrā.].
Neierastāk būs, ka vienlaikus dejos divi kolektīvi, līdz ar to katram būs iespēja ne tikai parādīt sevi, bet arī sadejoties uz vienas skatuves, vienā laikā ar draugu kolektīviem.
Koncertā dejotāji izdejos arī jūsu radītās dejas.
No zināmākajām dejosim "Skaista mana tēvu zeme", kuru pagājušajā gadā izdejojām gan Daugavas stadionā, gan Mežaparka estrādē. Būs arī dažas jaunākas dejas, kas tapušas pēdējās sezonas laikā.
No kurienes skatītājam vislabāk vērot dejotājus? Tuvumā redzamas kustības un sejas, bet Deju svētkos vislielāko apbrīnu izraisa izdejotie raksti.
Ja šis jautājums būtu uzdots vēl pirms gada, svētku lielos koncertus, lai baudītu rakstus un izjustu pilna izmēra kopdejošanas tradīciju, vēro no iespējami liela attāluma. Tomēr pagājušajā vasarā Daugavas stadionā deju vadītājiem un virsvadītājiem koncertu bija dota iespēja vērot tuvplānā. Sēdējām pašā priekšā, novietoti uz skrejceļa, un, jūtot, ka aiz mums ir tūkstoši skatītāju, bet priekšā vairāki tūkstoši dejotāju, sajutu neticamu enerģijas apmaiņu. Pēc šā redzējuma, teiktu, ka enerģijas spēks tuvplānos ir nesalīdzināmi lielāks nekā gandarījums, kuru izjūt skatītājs, vērojot zīmējumus un sēžot kaut kur augšā. Tādos mazākos koncertos, liekas, tieši tāpat – ir skatītāji, kuri, lai redzētu kopskatu, izvēlas sēdēt pēc iespējas tālāk, balkona tribīņu pēdējās rindās, un ir tie, kuri, lai izjustu emocionalitāti un sajustos kā daļa no priekšnesuma, biļetes pērk pēc iespējas tuvāk dejotājiem.