ASV Senāta republikāņi trešdien balsoja pret prezidenta Džo Baidena pieprasīto drošības pakotni, kurā bija iekļauta palīdzība arī Ukrainai karā pret Krieviju un Izraēlai karā pret teroristu grupējumu "Hamās".

Reklāma

Republikāņu senatori Baidena iniciatīvu noraidīja, uzskatot, ka demokrāti nav pietiekami piekāpušies imigrācijas un ASV dienvidu robežas aizsardzības jautājumā.

Palīdzību Ukrainai sasaista ar imigrācijas reformu

Pirms balsojuma Senātā Baidens brīdināja, ka Savienotās Valstis nedrīkst pieļaut Krievijas autoritārā prezidenta Vladimira Putina uzvaru karā Ukrainā. "Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies (..). Viņš turpinās, viņš ir to diezgan skaidri pateicis," paziņoja Baidens. Baltais nams vairākkārt ir brīdinājis, ka sāk beigties finansējums, ko Kongress Ukrainai jau ir piešķīris. Senātā tomēr no 100 senatoriem pret demokrātu virzīto drošības pakotni balsoja 51 senators, tostarp visi 49 republikāņi. Pakotnes tālākai virzīšanai bija vajadzīgs 60 senatoru atbalsts. Pakotnē ir finansējums apmēram 110 miljardu dolāru (102 miljardi eiro) apmērā, no tiem 61 miljards dolāru (57 miljardi eiro) tiktu piešķirti Ukrainai.

Lai arī daudzi republikāņi atbalsta palīdzību Ukrainai, viņi vēlas sasaistīt Baidena drošības programmu ar reformām ASV imigrācijas politikā un robežas aizsardzībā. 

Redzot republikāņu nepiekāpību, Baidens ir paudis gatavību "nozīmīgiem kompromisiem robežas jautājumā", ja tas palīdzēs gūt atbalstu viņa prioritātēm. 

"Mums ir jāsalabo salūzusī robežas sistēma," atzina prezidents. Atzinīgus vārdus par "prezidenta gatavību sēsties pie galda un runāt" pauda republikāņu senators no Oklahomas Džeimss Lankords, kurš vada sarunas robežas jautājumā. Senātā vairākumā esošo demokrātu līderis Čaks Šūmers aicināja republikāņus nākt klajā ar reformu, kas būtu "nopietna, nevis tā ekstrēmā politika, kas piedāvāta līdz šim".

Dienu pirms balsojuma attālinātā režīmā senatorus uzrunāt bija plānojis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Tomēr neilgi pirms otrdien paredzētās videokonferences viņš sazināšanos ar senatoriem atcēla. Iemesls šādai rīcībai nav zināms. ASV amatpersonas tomēr atklājušas, ka senatoru apspriede, kas notika aiz slēgtām durvīm un kurā attālināti vajadzēja piedalīties arī Zelenskim, pagājusi paaugstinātos toņos, demokrātiem un republikāņiem strīdoties par imigrācijas jautājumu.

Nepietiekama piekāpšanās

Demokrātu pakotnē jau bija iekļauti punkti robežas stiprināšanai, tomēr republikāņi tos uzskata par nepietiekamiem. Republikāņi ir norādījuši, ka nevar pamatot saviem vēlētājiem lielu summu sūtīšanu citām valstīm, ja netiek stiprināta pašu Savienoto Valstu robeža. Sarunās demokrāti izrādījuši gatavību vienoties par augstākiem standartiem, kuriem imigrantiem vajadzētu atbilst, lai varētu lūgt patvērumu ASV, tomēr demokrāti pretojas republikāņu prasībai mazināt izpildvaras pilnvaras Savienotajās Valstīs uzņemt noteiktus imigrantus bez Kongresa apstiprinājuma, vēsta aģentūra "Associated Press". Nelegālās imigrācijas pieaugums nostādījis neveiklā stāvoklī Baidena administrāciju. 

Patvēruma meklētāju skaita pieaugums radījis problēmas arī demokrātu gubernatoriem un mēriem, kuru vadītajās pilsētās trūkst iespēju imigrantus izmitināt. 

Tomēr pārāk aktīva vēršanās pret imigrantiem var aizvainot daļu demokrātu vēlētāju, tostarp latīņamerikāņus, norāda telekanāls NBC. Senāts vēl nākamnedēļ sanāks pirms došanās brīvdienās. Nav zināms, vai līdz gada beigām abām pusēm izdosies vienoties par kompromisu. Abu partiju nostāja imigrācijas jautājumā ievērojami atšķiras. Arī tad, ja Senātā vienošanos izdosies panākt, smagas diskusijas gaidāmas Pārstāvju palātā, kuru kontrolē republikāņi. Republikāņu labējais spārns tur solījis bloķēt Baidena drošības iniciatīvu, ja līdz ar to netiks paredzētas nopietnas reformas imigrācijas un robežas jautājumā. "Ikvienai nacionālās drošības pakotnei ir jāsākas ar mūsu pašu robežas drošību," otrdien preses konferencē paziņoja Pārstāvju palātas spīkers Maiks Džonsons.

Finansējums izsīkst

Pentagons norādījis, ka Baidens Ukrainai drīkst piegādāt bruņojumu apmēram 4,8 miljardu dolāru (4,5 miljardi eiro) apmērā. Kopš pilna mēroga Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī ASV Kongress ir apstiprinājis drošības palīdzību Ukrainai 44 miljardu dolāru (41 miljards eiro) apmērā. ASV Valsts departaments un Pentagons trešdien paziņoja par jaunu bruņojuma piegādi Ukrainai 175 miljonu dolāru (162 miljoni eiro) apmērā. 

Valsts sekretārs Entonijs Blinkens brīdināja, ka "šī būs viena no pēdējām drošības palīdzības pakotnēm, ko mēs varēsim piegādāt Ukrainai", ja Kongress nepiešķirs papildu finansējumu. 

Pēdējos mēnešos ASV palīdzības pakotnes Ukrainai ir kļuvušas mazāk apjomīgas, raksta "Associated Press". Ukrainas sabiedrotie ir ievērojami samazinājuši solījumus piegādāt jaunu palīdzību Ukrainai, ceturtdien paziņoja Ķīles Pasaules Ekonomikas institūts. Tā dati liecina, ka no 2023. gada augusta līdz 2023. gada oktobrim Ukrainai piešķirtā jaunā palīdzība bija tikai 2,11 miljardi eiro, kas ir par 87% mazāk nekā tajā pašā periodā iepriekšējā gadā.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.