Šī nelielā pilsēta Doneckas apgabala ziemeļos jau devīto mēnesi ir karstākā kauju zona krievu–ukraiņu kara jaunākajā posmā, kas sākās pagājušā gada 24. februārī ar Krievijas regulārās armijas masveida iebrukumu.
Tieši uz turieni Krievijas ģenerālštābs pārvietoja galveno triecienu pēc tam, kad jūnija beigās bija izdevies ieņemt Severodonecku, Lisičansku un okupēt praktiski visu Luhanskas apgabalu. Tomēr tieši šeit “pasaules otrās armijas” uzbrukuma potenciāls ir saplacis. Neraugoties uz visiem mēģinājumiem iegūt pilsētu savā kontrolē, aplenkt to un nogriezt no komunikācijām, pilsēta turas. “Bahmuta – tā ir Ukraina” – šāds uzraksts rotā daudzas pilsētas mājas. Drīzāk to, kas no tās palicis.
“Cietoksnis Bahmuta”
Tieši tā beidzamajā laikā sauc pilsētu un tās aizstāvjus. Krievu mēģinājumi atkārtot tur “uguns sienas” taktiku, ko izmantoja, ieņemot Severodonecku (teritoriju metodiski noklāj ar visu veidu artilēriju, izdedzina ar fosforu un pēc tam ar dzīvo spēku iztīra to, kas palicis pāri no apdzīvotās vietas), cietuši krahu. Tādēļ izveidojusies cita aina. Varbūt krievi sākuši skaitīt un ekonomēt munīciju vai arī nolēmuši visu panākt ar “lielgabalu gaļu”, ko viņi vērtē zemāk par raķetēm un lādiņiem.
Ukraiņu militārie eksperti atzīmē, ka krievi pastāvīgi maina taktiku, cenšoties salauzt mūsu aizsardzību. Viņi, piemēram, izmanto trīsslāņu metodi: uzbrukuma sākumā uz pozīcijām nosūta nepietiekami sagatavotus karavīrus, bieži pat bez bruņuvestēm un ķiverēm (galvenokārt tie ir cietumnieki, kas mobilizēti privātajā militārajā kompānijā “Vagner” vai iesauktie no DTR un LTR), pēc tam otru tādu pašu vilni, bet aiz tā pilnā ekipējumā dodas speciālo uzdevumu vienības. Pirmā viļņa uzdevums drīzāk ir nevis trieciena izdarīšana pretiniekam, bet gan tā uguns punktu atklāšana, karavīru nogurdināšana un munīcijas krājumu samazināšana. Un šī taktika dod rezultātu, pat neraugoties uz milzīgajiem krievu zaudējumiem.
Acīmredzot viņi joprojām dzīvo saskaņā ar padomju ģenerāļa Žukova (Otrā pasaules kara laikā viņš tika nodēvēts par miesnieku) principu, ka “vecenes vēl piedzemdēs”.
Visbiežāk šādu taktiku lieto tieši vāgnerieši, kas šajā frontes zonā tiek uzskatīti par pašiem efektīvākajiem. Tas arī nav pārsteidzoši – tieši šādiem mērķiem pagājušajā gadā sākās masveida mobilizācija Krievijas cietumos. Tiem, kas piekrita apmainīt kameru pret “komandējumu uz Donbasu”, sola pamatīgas izmaksas un pirmstermiņa atbrīvošanu. Tomēr, kā rāda statistika, 90% šo karotāju nemaz nenodzīvo līdz pirmajai algai.
Otrā taktika – nelielu teritoriju ieņemšana. Ja neizdodas uzvarēt tiešā triecienā, tad pilsētu cenšas aplenkt, izveidojot katlu, piespiežot ukraiņus izvest savu armiju. Tas izdevās pie Severodoneckas un arī Soledaras. Pie Ugledaras tas neizdevās, tur krievi saņēma spēcīgu prettriecienu – februāra sākumā tur tika sakautas divas Krievijas armijas elites vienības: Klusā okeāna flotes 155. un 40. jūras kājnieku brigādes. Arī Bahmuta izrādījās pārāk ciets rieksts. Rezultātus nav devusi arī Krievijas vienību aktivizēšanās Avdejivkas virzienā, izmisīgi cenšoties ieņemt vismaz kaut ko.
Tas, no vienas puses, liek krieviem meklēt jaunu virzīšanās stratēģiju. Bet, no otras, Krievijas pavēlniecībai, šķiet, nav pieejama plaša izvēle, sākusies žanra krīze. Krievu pavēlniecības centieni ieņemt Bahmutu, ko krievu propagandisti spītīgi dēvē par Artemovsku (biedrs Artems – viens no boļševiku darboņiem Donbasā), jau atgādina apsēstību.
“Tiešā uzbrukumā Bahmutai uzbruka piecus mēnešus, un vēl bija nepieciešams pusotrs mēnesis, lai pilsētu apietu un noslēgtu puslokā. Ar visu to – pilsēta turas, apgāde turpinās. Ar tādu tempu Slavjanskas–Kramatorskas aglomerācijā viņi var karot gadus trīs. To saprotam mēs, to saprot arī viņi,” saka eksperts kara jautājumos, bijušais bataljona “Aidar” triecienrotas komandieris Jevgēņijs Dikijs.