Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzskata, ka viņa paustais ne vienmēr esot pareizi saprasts un gadoties arī tā, ka tas tiekot izrauts no konteksta. Šoreiz nerunājām par pedagogu un mediķu streiku, jo šī tēma ir plaši apspriesta, bet valdības vadītājs atbildēja uz citiem jautājumiem, kas līdz šim palikuši līdz galam nenoskaidroti.
Lūdzu izskaidrojiet precīzāk savu nesen pausto ideju – vai nu neizbēgama pensijas vecuma celšana, vai imigrācijas ceļā ievests darbaspēks. Kurš no šiem abiem priekšlikumiem varētu īstenoties tuvākajos gados?
K. Kariņš: Aprīļa sākumā Ministru kabinetā uzklausījām Finanšu ministrijas sagatavoto Stabilitātes programmu nākamiem trim gadiem, kurā iekļautas arī makroekonomiskās prognozes. Ministrija ir apkopojusi datus un sagatavojusi prognozes, lai mēs varētu saprast, kādā situācijā ir mūsu ekonomika. Tie parāda, ka valstī jau šodien trūkst darbaroku un nākotnē šī problēma vēl vairāk samilzīs.
Gadiem ilgi kā galvenais demogrāfijas situācijas risinājums ir virzīta lielākas dzimstības politika, bet redzam, ka ar visām atbalsta programmām, kuru īstenošanai tiek atvēlēti vairāki simti miljonu gadā, Latvijā tāpat kā citās Eiropas valstīs dzimst pārāk maz bērnu. Uz kopējā Eiropas Savienības fona Latvija nemaz neizskatās slikti – mums dzimstības rādītāji ir virs vidējā.
Esmu runājis ar demogrāfiem gan Latvijā, gan ārvalstīs un pārliecinājies, ka diemžēl nevienam no viņiem nav skaidras atbildes, kādi vēl pasākumi ir īstenojami, lai palielinātu dzimstību.
Ja paskatās citur Eiropā, tad visur, kur palielinās iedzīvotāju skaits, tas notiek nevis uz dzimstības pieauguma, bet gan uz imigrācijas rēķina.
Latvijā viens no potenciāliem iedzīvotāju pieauguma avotiem, kas tagad sāk īstenoties, ir tautiešu atgriešanās no ārvalstīm. Pēdējos divos gados mūsu migrācijas saldo ir neitrāls – cik izbrauc, tik atgriežas. Uzņēmumos, kurus esmu apmeklējis pēdējo gadu laikā, satieku ne vienu vien jaunieti, kurš ir izglītojies ārpus Latvijas, atgriezies un veiksmīgi iekārtojies darbā. Valstī arvien pieaug investīciju apjoms, un šī tendence prasa augsti kvalificētus darbiniekus. Mums tā ir jāstiprina. Mēs nekļūsim bagāti uz mazizglītotu cilvēku rēķina.
Pirms desmit gadiem nodokļu maksātāju topā visi bija valsts uzņēmumi. Tie arvien ir starp lielākajiem nodokļu maksātājiem, bet sāk pieaugt to uzņēmumu skaits, kuros ir pilnībā privātais kapitāls.
Vairums no tiem, kas privatizēja daļu mūsu ekonomikas, nav iemācījušies, kā pelnīt naudu brīvajā tirgū. Viņi prot darboties kā pseidomonopolisti – mēģinot dabūt valsts pasūtījumus, piemēram, sabiedriskajos transporta pārvadājumos, atkritumu saimniecībā. Viņi saprot tikai šādu biznesu, bet tā ir pagātne. Nākotne pieder tiem, kas ar savu galvu spēj izdomāt kaut ko jaunu, piedāvāt tirgū un attīstīt.