Latvijā no 2017. līdz 2022. gadam ir pabeigta tiesvedība desmit kriminālprocesos par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu un notiesātas astoņas personas. Tas izriet no Kultūras ministrijas (KM) sagatavotā plāna rasisma un antisemītisma mazināšanai 2023. gadam, ko otrdien apstiprināja valdība. Saskaņā ar Valsts drošības dienesta (VDD) apkopoto informāciju no 2018. līdz 2022. gadam par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu uzsākti 32 kriminālprocesi.

Reklāma

Pēc Krievijas pērn sāktā pilna apmēra iebrukuma Ukrainā Valsts policija Latvijā ir fiksējusi dažāda veida noziedzīgus nodarījumus un likumpārkāpumus, par kuriem kopumā no pagājušā gada 24. februāra līdz 24. augustam ir sākti 125 kriminālprocesi un 290 administratīvo pārkāpumu procesi, ir aktīvas 173 resoriskās pārbaudes. Lielākoties fiksētie likumpārkāpumi ir saistīti ar militāro agresiju un totalitāro režīmu slavinošu simbolu atainošanu, kā arī policija regulāri turpina fiksēt gadījumus, kas saistīti ar Ukrainas karogu zādzībām vai bojāšanām.

Eiropas Komisijas 2019. gadā Latvijai izteiktajās rekomendācijās darbībām pret rasismu un neiecietību aicināja policiju izveidot nodaļu, kuras uzdevums būtu nodrošināt saikni ar mazaizsargātām sabiedrības grupām, lai palielinātu uzticību policijai un risinātu jautājumus par nepietiekamu ziņošanu par rasistiski, homofobiski un transfobiski motivētiem naida noziegumiem.

Valsts policija, īstenojot strukturālo reformu, plāno ieviest prevencijas inspektorus, kuru darba pienākumos iespēju robežās ietilps sadarbība un darbs ar dažādu sabiedrības grupu pārstāvjiem, tai skaitā ar mazāk aizsargātajām grupām.