Pāra attiecību uzturēšanu no attāluma var nākties piedzīvot ikvienam – ilgāka komandējuma, studiju ārzemēs vai, nedod Dievs, pēkšņa kara gadījumā. Tomēr arvien vairāk cilvēkiem attāluma attiecības ir apzināts kopābūšanas modelis, samierinoties ar daudzu kilometru atstatumu un bez cerību lološanas par būšanu kopā diendienā. Kādas īpatnības ir šāda veida attiecībām, kādi ir lielākie izaicinājumi, riski un risināmās problēmas? Konsultē seksologs, seksopatologs Artūrs Vāvere, ārsts un seksologs Arturs Šulcs.
Attiecības internetā
Jana un Muhameds (vārdi mainīti) iepazinās internetā, vienam atrodoties Latvijā, bet otram – Ēģiptē. Abi bija jauni, mācījās vidusskolā, kļuva par kaislīgiem vēstuļu draugiem, un pēc daudziem gadiem, kas bija pavadīti sarakstoties un vēlāk arī videoformāta sarunās, viņi sāka braukt ciemos viens pie otra, apprecējās pēc ēģiptiešu tradīcijām, bet kopā sāka dzīvot Londonā, kur arī piedzimusi pirmdzimtā meita. Par spīti izcelsmes un kultūras atšķirībām, viņi spējuši viens otram labi pielāgoties.
Atšķirīga pieredze ir Mārai un Džimmijam (vārdi mainīti), kuri iepazinās klātienē studiju laikā ārzemēs. Starp viņiem izveidojās skaistas romantiskas attiecības. Pēc universitātes absolvēšanas Māra atgriezās Latvijā, bet draugs – savā dzimtenē Āfrikā. Grūti bija vienoties par turpmāku kopīgu nākotni un izvēlēties vietu, kur vīt kopīgu ģimenes ligzdu, taču virtuālās iespējas ļāva uzturēt attiecības vēl vairākus gadus. Pāris regulāri sazvanījās un sarakstījās, pa retam apciemoja viens otru, pavadot kopā burvīgus mirkļus.
Māra arvien vairāk sāka ilgoties kļūt māte, bet pāra sarunas par kopīgu nākotni nevedās. Džimmijs nebija drošs, vai Māra viņa dzimtenē spēs iedzīvoties, bet Latvijā nevēlējās dzīvot iespējamā rasisma dēļ. Abiem ir radinieki, par kuriem jārūpējas, tāpēc bija sarežģīti pieņemt lēmumu izvēlēties kādu citu “neitrālu” dzīvesvietu, kur abiem būt kopā diendienā.
Kad abi beidzot aptvēra, ka attiecībām nav nākotnes un jāšķiras, Māra piedzīvoja smagu depresiju, pārdzīvojot par zaudētajiem skaistajiem jaunības gadiem. Tagad viņa mēģina iepazīties aplikācijā “Tinder”, bet bail atkal iemīlēties kādā, ar ko nebūs kopīgas nākotnes.
Kad viens no pāra pelna naudu ārzemēs…
Manis uzrunātie seksologi novērojuši, ka pēdējo gadu tendence ir, ka viens no ģimenes locekļiem, biežāk vīrs, dodas peļņā uz ārzemēm, atstājot sievu un bērnus Latvijā. Sākotnējā vienošanās par piepelnīšanos uz limitētu laiku mēdz pārvērsties par mainītu attiecību modeli, cilvēkiem pierodot pie atšķirtas ikdienas dzīves. Tas ievieš korekcijas gan sadzīvē, gan arī seksuālajā dzīvē. Mainās arī nākotnes plāni.
Attāluma attiecības salauza Ilutas un Andreja (vārdi mainīti) mīlestību. Ģimene, kurā auga divi bērni, bija uzsākusi mājas būvniecību, taču aptrūkās finanšu, lai būvi pabeigtu. Iluta nolēma kādu laiku padzīvot ārzemēs, lai sapelnītu naudu mājas pabeigšanai, kamēr Andrejs palika dzīvot Latvijā un par sievas sūtīto naudu turpināja pats savām “zelta rokām” būvēt māju. Taču, atgriežoties Latvijā, Iluta pieķēra vīru ar mīļāko. Sieva nespēja piedot sānsoli, un pāris izšķīrās.
Vai meklēt glābiņu poligāmijā?
Bet ne visi cilvēki pieprasa monogāmiju. Seksologs Arturs Šulcs stāsta, ka cilvēces vēsturē dažādās valstīs un kultūrās ir atšķirīgi attiecību veidi. Šobrīd Latvijā vērojama liberalizācija, kad zūd reliģisko dogmu ietekme un kad arī valsts nenosaka stingrus spēles noteikumus – cilvēki brīvi var darīt visu ko, un cilvēki uzdrošinās šādu brīvību lietot. Pāri pieļauj poligāmas attiecības.