Ne tikai atvālinājumā, bet arī ikdienas skrējienā jāatrod laiks pabūt kopā ar bērnu, turklāt, ja ģimenē ir vairāki bērni, jāvelta laiks katram no viņiem. Kāpēc tas ir svarīgi? Konsultē psiholoģe un četru bērnu māmiņa Jolanta Bogustova.
Kā stāsta psiholoģe, četru bērnu māmiņa Jolanta Bogustova, attiecību pamatā ir laiks, ko viens otram esam gatavi atvēlēt. “Tas, ka veltām viens otram laiku, apliecina, ka esam otram svarīgi,” viņa uzsver.
Šajā aspektā veltītais laiks nav domāts tas laiks, ko pavadām, bērnu aprūpējot – apģērbjot, gatavojot viņam ēst un tamlīdzīgi –, bet gan laiks, ko pavadām kopā rotaļājoties, sarunājoties, pastaigājoties, dodoties kādā izbraucienā vai apmeklējot kādu izstādi vai muzeju, zīmējot vai kopīgi lasot grāmatu. Ko labāk kopīgi darīt, tas atkarīgs gan no bērna vecuma, gan viņa interesēm.
Bērnam var patikt kopā ar vecākiem arī paveikt kādu darbiņu, ja tā laikā var sarunāties un vecāks uzklausa bērnu. Tā kopā var, piemēram, sakārtot bērna mantas, slaucīt putekļus vai lasīt ogas.
Kas ir kvalitatīvi pavadīts laiks?
Mēdz teikt, ka nav nozīmes, cik daudz laika veltām bērnam, svarīgāk ir, cik kvalitatīvs ir šis laiks. Viena no kvalitatīva laika pazīmēm ir, ka tas kļūst lēnāks, ka notikumi vairs nerit tik ātri, kā ierasts, stāsta psiholoģe.
Kvalitatīvi pavadītā laikā tiek gūtas pozitīvas emocijas, saņemta uzmanība, rodas sajūta, ka esmu sadzirdēts un saredzēts. Tādējādi attiecības ar bērnu “pabarojas” un tiek stiprināta vecāku autoritāte bērna acīs.
Tāpēc nav obligāti, lai kopīgi pavadītais laiks būtu ilgs: ja to dara regulāri, pietiek pat ar 15 vai 20 minūtēm.
J. Bogustova saka: svarīgi apzināties, ka šis ir laiks, kad atjaunojam tuvību ar bērnu. Ikdienas skrējienā šī tuvība bieži vien zūd, tās intensitāte samazinās. Jo īpaši tuvība var mazināties, ja starp bērnu un vecākiem gadījies kāds strīds.
Kopīgais laiks dod arī jaukas, vienojošas atmiņas, kas var palīdzēt atjaunot tuvību, ja kādā brīdī tā atkal pazudusi.
Ir iespējams pavadīt kvalitatīvi laiku ar vairākiem bērniem reizē, tomēr vecākiem būtu jāatrod brīdis, ko veltīt katram no viņiem, jo katrs bērns ilgojas pēc nedalītas uzmanības.
Katrs no vecākiem ir svarīgs
Psiholoģe uzsver: ir svarīgi, lai katrs no vecākiem pavada atsevišķu laiku ar ikvienu no ģimenes bērniem. Lai ir ne tikai mammas/meitas vai tēta/dēla laiks, bet arī mammas/dēla un tēta/meitas laiks!