Dzīves sadārdzinājums ir liels, un to izjūt visi – vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājies par 6,4%. Ģimenes ar bērniem secina, ka ikmēneša pārtikas grozs kļuvis pat līdz trīs reizēm dārgāks. Valsts atbalsta, taču vairāk tomēr nākas paļauties pašiem uz sevi. Kā ģimenes tiek galā ar dzīves dramatisko sadārdzinājumu? Uz ko var ietaupīt? Un no kā nākas atteikties?
"Atkal kaut kas jāatliek uz vēlāku laiku, no kaut kā jāatsakās… Brīžiem tas uzdzen dusmas un nespēku, bet tad atkal sapurinām sevi un ceram, ka būs labāki laiki," tā šābrīža situāciju raksturo astoņu bērnu mamma Linda Ratņika.
Viņa strādā par bērnudārza audzinātāju, vīrs par ceha strādnieku stiklašķiedras detaļu ražotnē. Pašlaik pie vecākiem dzīvo trīs no astoņiem bērniem – piecpadsmitgadīga meita un divi dēli – vienam četrpadsmit, otram piecpadsmit gadi. Pārējie bērni ir jau pilngadīgi.
Linda stāsta, ka izdzīvot ir grūti – dzīves sadārdzinājumu ģimene izjūt visās dzīves jomās: "Pārtika ir kļuvusi trīsreiz dārgāka: agrāk par konkrētu summu varēja paēdināt desmit cilvēkus, tagad teju piecus. Ļoti ietekmē arī degvielas cenas, kas izjauc mūsu plānus aizbraukt kaut kur kopā kā ģimenei. Komunālo pakalpojumu cenas ir kosmiskos augstumos – mazgājoties taupām ūdeni, nelietojam tējkannas vai mikroviļņu krāsni."
Linda ir novērojusi, ka arī lietoto apģērbu veikalos cenas ir kāpušas. Kopumā ļoti jāpiedomā pie tā, kur un kā tiek tērēta nauda.
Nākas kārtīgi plānot
Arī Montas Zavadskas četru bērnu ģimene savā ikdienā izjūt cenu kraso pieaugumu un dzīves dārdzību kopumā: "Nākas atteikties no regulāriem izbraucieniem ar ģimeni, arī no ēšanas ārpus mājas – to visu darām daudz retāk vai izvēlamies tuvākus apskates objektus, lai nav jāpaliek nekur pa nakti. Ceļojumos ārpus Latvijas ar lidmašīnu nedodamies, tikai tik, cik ar auto uz Igauniju."
Lai gan dzīve Latvijā, gadiem ejot, kļuvusi dārgāka, Monta stāsta, ka ģimene visai veiksmīgi ar to tiek galā.
Atslēga – pirkumus plānot laikus un atteikties no lietām, kuras patiesībā nemaz nav vajadzīgas:
"Mums naudu izdodas ietaupīt uz drēbēm, jo tās mēs gan nododam citiem, gan citi nodod mums. Jaunu apģērbu nepērkam bieži. Ik nedēļu pasūtām nepieciešamāko pārtiku no internetveikala, līdz ar to kārtīgi plānojam ēdienreizes. Pa retam dažas lietas piepērkam klāt, ja tas ir nepieciešams. Tādā veidā izvairāmies no liekiem pirkumiem un ietaupām naudu."
Monta jau šobrīd ir sapirkusi bērniem visas nepieciešamās drēbītes rudenim un ziemai: "Pēdējā brīdī nopirkt apģērbu sešiem cilvēkiem var sanākt ļoti dārgi, tāpēc visu piemeklējam laikus. Šogad jau augustā mūsu bērni bija gatavi rudens un ziemas sezonai."
Linda jau no mazotnes savus bērnus informē par ģimenes iespējām un budžetu, lai viņiem veidotos izpratne par notiekošo un nerastos dažādi pārpratumi: "Lielākus pirkumus un vajadzības vienmēr pārrunājam kopīgi: kas ir nepieciešamākais, no kā savukārt varam atteikties. Protams, man sāp sirds, ka vienam bērnam varam atļauties uzlikt breketes, bet otram vairs ne, jo pēkšņi mainās finansiālā situācija un viss kļūst dārgāks. Bērni saka, ka visu saprot, bet es redzu, kā tas patiesībā viņus ietekmē."