Līdz šim Latvijā pie elektroenerģijas augstsprieguma pārvades tīkla nav pieslēgta neviena saules elektrostacija.
Darbojas vien mazāki ražotāji, kas izmanto a/s "Sadales tīkls" pakalpojumus. Nozares eksperti lēš, ka pirmie lielie saules parki varētu tikt nodoti ekspluatācijā tikai nākamajā gadā.
Kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā – uzbūvēto un ekspluatācijā nodoto saules parku kopējā jauda jau tuvojas diviem tūkstošiem megavatu (MW). Tikmēr Latvijā lielākās ražojošās saules elektrostacijas atļautā jauda ir vien 9,9 tūkstoši kilovatu (kW). Tiesa gan, mūsu valstī visnotaļ strauji attīstās saules enerģijas mikroģenerācija – pie a/s "Sadales tīkls" (ST) pieslēgto mikroģeneratoru skaits jau sasniedzis 20 tūkstošus, bet to kopējā ražošanas jauda ir 168 MW, ar kādu saulainā pavasara vai vasaras dienā ir iespējams saražot no 20 līdz pat 40% no visai sabiedrībai nepieciešamā elektrības apjoma. Jāpaskaidro, ka pie ST var tikt pieslēgti ražotāji ar jaudu līdz 14,9 MW, lielāki ražotāji ir jāpieslēdz pie a/s "Augstsprieguma tīkls" (AST), kas līdz šim vēl nav noticis.
Igauņiem – ambiciozi plāni
Lai noskaidrotu, kāpēc Igaunijas un Lietuvas ārēs kā sēnes pēc lietus aug jauni, patiešām jaudīgi saules parki, bet Latvijā tāda vēl nav neviena, "Latvijas Avīze" devās uz Kūsalu, kas atrodas pusstundas brauciena attālumā no Tallinas, lai tiktos ar viena no vadošajiem saules parku attīstītājiem Baltijā – Igaunijas uzņēmuma "Smartecon", kas šobrīd strādā pie vairākiem desmitiem projektu visās trijās Baltijas valstīs, – dibinātāju un izpilddirektoru Magno Kūri.
Uzņēmums atjaunīgo energoresursu (AER) tirgū sāka darboties jau 2012. gadā, un šobrīd tas Baltijas valstīs ir viens no vadošajiem šajā jomā. Sākotnēji, "Smartecon" uzstādīja saules paneļus privātmājām, bet soli pa solim attīstīja biznesu, 2022. gadā uzsākot darbību arī Lietuvā un Latvijā. Līdz šim "Smartecon" uzbūvējis saules parkus, kuru kopējā jauda ir 180 megavati (MW), daudzi projekti šobrīd ir attīstības stadijā.
Pēc diviem līdz trijiem gadiem uzņēmuma mērķis ir Baltijas valstīs uzbūvēt saules, vēja un hibrīda enerģijas ražotnes ar kopējo jaudu, kas sasniedz vienu gigavatu (GW).
"Šovasar Igaunijā tiks pabeigta "Heina" saules parka būvniecība, kura jauda būs 34 MW, bet pašlaik sadarbībā ar atjaunojamās enerģijas ražotāju "Sunly" notiek 45 MW saules enerģijas parka "Raba" izbūve netālu no Pērnavas esošajā Lūri ciematā. Tā būvniecība tiks pabeigta nākamajā gadā, un šis saules parks būs viens no jaudīgākajiem Baltijā," informē M. Kūre, norādot, ka apjomīgu saules enerģijas parku realizācija ir svarīga visu triju Baltijas valstu tautsaimniecībām.
"Latvija šobrīd krietni vien atpaliek no abām kaimiņvalstīm – Lietuvas un Igaunijas – saules parku būvniecībā. Igaunijā parki saražo lielāku kopējo elektroenerģijas daudzumu, jo to skaita ziņā ir vairāk, bet Lietuvā ir attīstīti projekti ar lielāku kopējo jaudu," situāciju Baltijas valstīs raksturo M. Kūre, atzīstot, ka ir grūti pateikt konkrētu kopējo uzbūvēto parku skaitu vai jaudu, jo informāciju var saņemt tikai no elektroenerģijas tīkla operatora, kas bieži vien ir novēlota. "Pašlaik mūsu plāni ir visnotaļ iespaidīgi – dažādās attīstības fāzēs ir 300 MW zaļās enerģijas projekti, kas atspoguļo mūsu apņemšanos nodrošināt ilgtspējīgu nākotni un nepārtrauktu izaugsmi atjaunojamās enerģijas nozarē, tādējādi palīdzot gan privātajam, gan publiskajam sektoram samazināt pieaugošās elektroenerģijas patēriņa izmaksas un atkarību no fosilā kurināmā," uzsver M. Kūre.
Situācija drīz mainīsies
"Smartecon" specializējas visaptverošos AER risinājumos klientiem gan Baltijas valstīs, gan Skandināvijā.
"Koncentrējamies uz maksimālu enerģijas ieguves un iekārtu efektvitātes palielināšanu, izmantojot augstas kvalitātes komponentu atlasi un būvniecības standartus.
Papildus tam "Smartecon" piedāvā arī viedas integrētas konteineru akumulatoru uzglabāšanas sistēmas," stāsta M. Kūre, informējot, ka nesen ir noslēgts līgums par saules parku būvniecību Latvijā, kam sekošot vēl arī citi. "Kopš līguma noslēgšanas līdz būvniecības darbiem paiet vairāki mēneši, tas nebūt nav ātrs process," skaidro M. Kūre.