Pēdējos gados visā Eiropas Savienībā un tās kaimiņvalstīs strauji izplatās tomātu krunkainās brūnplankumainības vīruss ToBRFV. Kaut gan pašlaik jau vairāku selekcijas firmu piedāvājumā ir vairāk (HR – High Resistant) vai mazāk (IR – Intermediate Resistant) izturīgi hibrīdi, to sēklas visiem audzēt gribētājiem pagaidām nepietiek.
Nupat tapa zināms, ka Polijā vairākās siltumnīcās gurķi šogad slimoja ar gurķu zaļo virālo mozaīku (CGMMV). Latvijas audzētāji jau bija saskārušies ar šo infekciju 2011. gadā. Tās bojātie augi ļoti atpaliek ražā, un arī augļi bieži vien ir tik ļoti deformēti, ka neder pārdošanai. Tiesa, pret šo infekciju ir izturīgi vairāki garaugļu hibrīdi, bet Latvijā tik populārajiem konservu jeb lauka gurķiem izturīgu hibrīdu pagaidām nav. Pašlaik un acīmredzot nākamgad lielākais infekcijas avots var būt plastmasas kastes, kurās tika transportēti poļu gurķi.
No rūgtās pieredzes ir zināms, ka šis vīruss saglabājas uz to virsmas. Un tie ir tikai daži piemēri, faktiski vīrusu un bakteriālo slimību ir daudz, un to ierobežošanai nav efektīvu augu aizsardzības līdzekļu.
Pieejamie dezinfekcijas līdzekļi
Tieši novembrī liela daļa siltumnīcu tiek dezinficētas. Gan lielsaimniecību agronomi, gan ne tik moderno siltumnīcu īpašnieki visumā itin veiksmīgi tiek galā ar dezinfekciju, tomēr ar to vien nepietiek, lai saglabātu augus veselus visā audzēšanas periodā vai vismaz tā pirmajā pusē.
Izplatītakie siltumnīcu dezinfekcijas līdzekļi Latvijā ir "MennoFlorades", virkons un ūdeņraža peroksīds, bet parastais ūdeņraža peroksīds ir ļoti nestabils savienojums. Jau dažus gadus Latvijā ir pieejams dezinfekcijas līdzeklis "Huwa-San TR 50". Tas ir ar sudrabu stabilizēts ūdeņraža peroksīds ar ilgāku darbības laiku. Tas ir efektīvs pret sēnēm, tostarp rauga sēnēm, vīrusiem, baktērijām uz bioplēves virsmām un laistāmo cauruļu iekšienē.
Svarīgi, ka tas ir efektīvs ne tikai pret īstās miltrasas (Podosphaera xanthii) un pelēkās puves (Botrytis cinerea) ierosinātājiem, bet arī pret zaļās gurķu mozaīkas vīrusu (CGMMV), kā arī agrobaktēriju, kas ir vēl viena ļoti bīstama, Latvijā pagaidām nekonstatēta infekcija. Tā izraisa pārmērīgu sakņu augšanu, tā sauktās crazy roots. Šādas saknes nespēj uzņemt ūdeni un barības elementus, tāpēc augi drīz vien iet bojā.