Šāgada aprīlī aprit 110 gadi kopš Cēsu selekcijas un izmēģinājumu stacijas Priekuļu muižas Birzes mājas laukos sākti pirmie lauka izmēģinājumi. Patlaban Latvijā pirmās laukaugu izmēģinājumu stacijas darba turpinātājs ir Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centrs, kur strādā 12 selekcionāri, tostarp seši zinātņu doktori, bet kopējais darbinieku skaits pārsniedz 50.
Priekuļu pētniecības centrs patlaban piedāvā 29 dažādu sugu zālāju un graudaugu šķirņu sēklas, kā arī 11 kartupeļu šķirnes, no kurām astoņas ir selekcionētas Priekuļos.
Pētnieki par vissvarīgāko sava darba pienākumu aizvien uzskata Latvijas apstākļiem piemērotu un lauksaimniekiem pieejamu šķirņu veidošanu, saimniekiem svarīgu demonstrējumu un salīdzinājumu veikšanu, kas zināmā mērā ir pretrunā ar valstī īstenoto zinātnes politiku, kas pirmām kārtām pieprasa zinātnisko rakstu publikācijas (no tām ir atkarīgs arī zinātnei piešķirtās naudas daudzums).
Par šābrīža aktualitātēm jaunu šķirņu veidošanā un Latvijas lauksaimniecības zinātnē, kā arī par Priekuļu pētniecības centra selekcionāru devumu nozarei un nākotnes iecerēm "Agro Tops" iztaujāja AREI direktori Inetu Stabulnieci un piecus zinātņu doktorus – Priekuļu pētniecības centra vadītāja p. i. Imantu Jansonu, vadošās pētnieces: Ilzi Skrabuli, Lindu Legzdiņu, Ainu Kokari un Līviju Zariņu.
Virziens – uz bioloģisko lauksaimniecību
Kāpēc tāda izvēle? AREI direktore Ineta Stabulniece uzsver: "Eiropas līmenī novērtē, ka Latvijā ir bioloģiskās platības un ka mūsu pētnieki, īpaši uzsvēršu Līvijas Zariņas veikumu un zināšanas, ir ļoti kompetenti bioloģiskajā lauksaimniecībā. Mums šķiet, tas ir ļoti labs virziens. Būsim godīgi, kur ir konvencionālā lauksaimniecība, tur ar laiku augsne tāpat būs jāatveseļo. Nereti dabas apstākļi ir tādi, ka novērtē bioloģiskās šķirnes tāpēc, ka tās ir pacietīgākas. Tā ir niša, kur Eiropas līmenī varam būt saraksta augšā, nevis apakšā.
Jaunieši, kuri nāk pie mums strādāt, ir daudz ieinteresētāki darboties bioloģiskās, nevis konvencionālās lauksaimniecības virzienā.
Protams, turpināsim tāpat kā līdz šim darboties arī ar integrētās lauksaimniecības izaicinājumiem, tomēr lielāku ieguldījumu varam dot bioloģiskajā virzienā."
I. Skrabule teic, ka patlaban Zaļā kursa nosacījumi visvairāk ir izvirzīti integrētās audzēšanas projektos. Savukārt L. Zariņa uzsver, ka noteikti ir jāturpina ilggadīgu augsekas un mēslošanas stacionāra ierīkotāja, zemkopības sistēmu vadošā pētnieka Viļņa Miķelsona 2002. gadā atstātais rakstveida novēlējums – tikpat intensīvi un tikpat daudz kā agrāk izvērst bioloģiskās lauksaimniecības pētījumus.
V. Miķelsons 1958. gadā ierīkoja augu seku un mēslošanas stacionāru ar mērķi noskaidrot, kura augu secība būtu vispiemērotākā augsnei, lai nezustu tās auglība, lai ražas būtu iespējami augstas un lai ar pareizu augu seku varētu vadīt augu kaitēkļus, slimības un nezāles. "Pētījumi notika līdz 2002. gadam, kad atkal finansējuma mazināšanas dēļ tie bija jāiesaldē. Šis pētījums ir atsākams jebkurā brīdī, jo mums ir vienlaidu sējumi kopš 2002. gada.