Eiropas Savienības (ES) Zaļajam kursam būtu jāieslēdz visas iespējamās zaļās gaismas bioloģiskās lauksaimniecības attīstībai. Protams, nevar teikt, ka bioloģiskā lauksaimniecība netiek veicināta vai atbalstīta finansiāli. Taču – vai atbalstāmie pasākumi un atbalsta veidi tiešām ved uz bioloģisko saimniekošanu, bioloģisko daudzveidību, ilgtspējīgu drošas un veselīgas pārtikas ražošanu? Par to, kādas ir bioloģiskās lauksaimniecības perspektīvas un attīstības tendences, saruna ar Jāni Sietiņsonu, bioloģisko lauksaimnieku, augkopi un biškopi, ZS "Kalna smīdes 1" īpašnieku, kurš vienlaikus ir arī sertifikācijas institūcijas "Vides kvalitāte" inspektors.
Saskaņā ar ES stratēģijām līdz 2030. gadam 25% lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) jābūt apstrādātiem ar bioloģiskām metodēm. Latvija pagaidām šajā virzienā iet diezgan pārliecinoši – esam pirmajā sešiniekā ES dalībvalstu vidū.
Jā, šobrīd jau esam sasnieguši 16% LIZ platību, kas tiek apsaimniekotas bioloģiski, un varbūt pat esam pirmajā pieciniekā. Taču arī citas dalībvalstis nesamierinās ar sasniegto un uzlabo savus rādītājus šajā jomā, tādējādi statistika ir ļoti dinamiska. Katrā ziņā citu valstu vidū Latvija ar savu bioloģisko lauksaimniecību un tās attīstību pozitīvi izceļas.
Vai nav tā, ka konvencionālās un bioloģiskās saimniekošanas piekritēji joprojām zināmā mērā stāv tādās kā antagonistiskās pozīcijās? Arī par atbalsta pasākumiem nereti dzirdams, ka sadalījums nav īsti korekts attiecībā uz vienu vai otru saimniekošanas veidu.
Man ir grūti to izskaidrot, jo būtībā atslēgas vārds un visa pamats ir – lauksaimniecība. Tā ir visu lauksaimnieku kopīga nodarbe. Tas, ka strādājam ar dažādām praksēm, ir normāli. Arī pašā dabā vērojama daudzveidība, nevis vienveidība. Negribu arī apgalvot, ka attiecības starp abu saimniekošanas veidu pārstāvjiem būtu sliktas. Spriedzi, manuprāt, rada atsevišķu konfliktgadījumu vai nesaskaņu izcelšana publiskajā telpā.
Arī jaunajā KLP plānošanas periodā gaidāma konvencionālās un bioloģiskās lauksaimniecības tuvināšanās, jo arī konvencionālajām saimniecībām būs iespēja paeksperimentēt, daļu no saimniecības atvēlot bioloģiskās saimniekošanas praksei, lai to izprastu un izvērtētu. Tam paredzēti "Agrovides" programmas pasākumi. Tas pagaidām ir brīvprātīgi, taču konvencionālajām saimniecībām būs iespēja saņemt lielākus atbalsta maksājumus, jo šo pasākumu veikšana tomēr ceļ ražošanas standarta latiņu uz augšu. Tiesa, šī iespēja saņemt lielākus maksājumus saimniekam arī vairāk sasaista rokas, tāpēc, visticamāk, būs arī tādi, kuri strādās pēc minimālās programmas.
Ir izstrādāts kalkulators, kas saimniekam palīdzēs izvērtēt, kāda būs atdeve no investīcijām videi draudzīgākas saimniekošanas virzienā un cik lielā mērā lielāks atbalsta maksājums to kompensēs. Tātad priekšplānā tomēr izvirzās izvēle pēc ekonomiskā pamatojuma, nevis vides jautājums.
No vienas puses, protams, var rasties iespaids, ka pastāv kaut kāda pretruna. No otras puses, lauksaimniekam ir svarīga prognozējamība. Ja es, piemēram, vēlos pievērsties kādai citai nozarei vai saimniekošanas jomai, tad nevaru atļauties to darīt uz labu laimi pēc principa – kā būs, to redzēs. Kalkulators dod iespēju veikt aprēķinus un, balstoties uz tiem, pieņemt lēmumus. Ja ES lauksaimniecība tiek subsidēta, jo citādi tā nevarētu pastāvēt, tad prognozējamība ir nepieciešama, lai saimnieki nepiedzīvotu lielas vilšanās un traģēdijas. Sak' – mani mudināja darīt tā vai citādi, sakot, ka tā būs labi, bet rezultāts ir pavisam bēdīgs...