Mājas rotāšanai Lieldienu laikā un arī citos svētkos der viss, ko var atrast dabā. Atliek tikai savīt vainagā, un rota ir gatava, teic floriste Dace Baumane no Tukuma floristikas studijas "Milzu Kalna Ornamenti".
Izgatavo pamatni
Lieldienu vainagiem un citu formu dekoriem veido pamatni no bērza zariem. Vispiemērotākie ir no kokiem, kam zari nokareni un lokani. Tos var sagriezt, bet visvieglāk šo materiālu salasīt zem koka, kur zari sakrituši, jo sulu tecēšanas laikā zarus bērziem nevajadzētu griezt. No tiem vainaga karkasi savijas viegli, veidojas gludi.
Šādas sagataves var glabāt un izmantot, kad vajag veidot dekorus, turēt kaut līdz ziemai.
Salasa dekorus
Vainaga darināšanai der gan sausie ziedi, gan dabas materiāls, kuru pa lauku var salasīt vēl tagad, piemēram, dažādas sēklu pogaļas, smilgas. Apjomam labi izskatās pērnās zāles grīstis.
Labi šim nolūkam der dārzā nogrieztie graudzāļu laksti – der gan no rudens saglabātie, gan tagad no dobes nogrieztie.
Protams, vajadzīgi arī pūpolu zariņi. Tos var sagatavot jau laikus, jo tie skaistumu nezaudē arī apžuvuši. Tad ir garantija, ka uz rotāšanas laiku tie būs apaļi un pūkaini, labi turēsies pie zariņa. Ja paļaujas uz svaigiem pūpoliem no krūma, var gadīties, ka pavasarī pēkšņi uznāk silts laiks un pūpoli uz Lieldienām jau izzied un rotājumos vairs neder.
Uzglabā ilgi
No sausajiem augiem darinātie vainagi var kalpot ilgi. Nedaudz pamainot vai papildinot dekorus, tie ir skaists telpas rotājums visu gadu.
Piemēram, pavasarī vainagā var saspraust spalviņas, ielīmēt mazas oliņas. Vasarā var papildināt ar kādu košas krāsas kaltētu ziedu. Rudens noskaņu radīs izteiksmīgu toņu lapas. Var arī vainagu pēc svētkiem noņemt un glabāt kārbā sausā, tumšā vietā līdz nākamajam gadam.