Esam nosvinējuši Saulgriežus un Jāņus, bet tas nozīmē, ka vasarai vārti vaļā. Pirmais karstuma vilnis jau piedzīvots, un sinoptiķi apgalvo – ne pēdējais. Vai tādēļ būtu jāsēž mājās? Noteikti ne. Tikai, dodoties ceļojumā, jāapbruņojas ar dzeramā ūdens rezervēm un labu garastāvokli, jo arī šovasar pilsētu svētku un dažādu festivālu netrūks.

Reklāma

Būs pat jāizvēlas, uz kuru Latvijas novadu braukt, jo daudzi pasākumi notiks vienlaikus. Lai augusta beigās neatskārstu, ka vasara atpūtai bijusi par īsu, atlikt ceļošanu uz vēlāku laiku nebūtu prātīgi. Jo gadskārtu ritums ir nemainīgs un nepielūdzams – no Jāņiem dienas kļūst arvien īsākas un naktis garākas. 

Bez pilsētu svētkiem Latvijas apceļošanas kalendārā nevajadzētu palaist garām arī tematiskos pasākumus, piemēram, Lībiešu svētkus Mazirbē (3. augusts) un Staiceles pilsētas "Svētā putna – Pivālind" svētkus (21., 22. jūlijs), kas saistīti ar līvu kultūru un tradīcijām. Bet vasaras vidū piekrastes ļaudīm ļoti nozīmīgi ir Jūras un Zvejnieku svētki.

Jaunjelgavas domes ēka. Šī pilsēta Daugavas kreisajā krastā svētkus svinēs jūlija pēdējās nedēļas nogalē.

Salacgrīvā svinēs ar vērienu

Tradicionālie Zvejnieku svētki Salacgrīvā notiks 13. jūlijā, un tie solās kļūt par plašākajiem, skaļākajiem un krāšņākajiem svētkiem visā Rīgas līča piekrastē. Rīta cēlienā pasākumi plānoti gan pilsētas centrā, gan stadionā ar plašu izklaides un kultūras programmu un daudzveidīgām sportiskām aktivitātēm. Svētku rīkotāji sola arī vērienīgu gadatirgu, kurā dalībnieki no visām trim Baltijas valstīm piedāvās gardus ēdienus, dzērienus un plašu mājamatniecības darinājumu klāstu.

Svētku pēcpusdienas un vakara daļa, kas risināsies Salacgrīvas Zvejnieku parka estrādē (plkst. 17–4), būs īpaši jaudīga, jo koncertēs daudzi populāri mākslinieki un grupas, cenšoties apmierināt klausītāju atšķirīgo muzikālo gaumi. 

Salacgrīvā savas piecdesmit gadu jubilejas tūres ietvaros uzstāsies Latvijas rokmūzikas leģendas "Credo" un "Pērkons", dziedātāja Aija Andrejeva un jauniešu iemīļotā grupa "Bermudu Divstūris", kā arī deju mūzikas grupa "Tranzīts", bet uzstāšanās starplaikos muzikālo noskaņu un ritmu palīdzēs uzturēt DJ Mareks Našenieks.

Tempļakalna apkaime Alūksnē ir iecienīta pastaigu vieta.
Tilts uz Tempļakalnu naktīs ir izgaismots un apaļajās stundās no desmitiem rītā līdz pusnaktij pirmās piecpadsmit minūtes priecē ar īpašu noskaņu mūziku.

Strūves lokam Vidzemē – 200

Strūves ģeodēziskais loks ir triangulācijas uzmērīšanas ķēde, kas stiepjas 2820 kilometru garumā aptuveni pa 26° meridiānu no Hammerfestas apkārtnes mūsdienu Ziemeļnorvēģijā virzienā uz dienvidiem līdz Izmajilas pilsētai pie Melnās jūras. Šī loka uzmērīšana tika veikta no 1816. līdz 1855. gadam vācu astronoma Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. Tā bija viena no vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām pasaulē ar mērķi izmērīt Zemes lielumu un noteikt tās precīzu formu. Pēc gandrīz četrdesmit gadus ilgušā darba tika pārzīmētas visas pasaules kartes, tādēļ Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Šogad Vidzemē tiek svinēta Strūves ģeodēziskā loka mērīšanas divsimt gadu jubileja. Jēkabpilī vietā, kur atrodas viens no sešpadsmit Latvijas teritorijā esošajiem šī loka punktiem “Jacobstadt”, izveidots Strūves parks un piemiņas zīme šī vācu astronoma veikumam.

Ģeodēziskā loka punktu mērīšana Vidzemē notika 1824. gadā, un par godu šī notikuma apaļajai jubilejai vasaras vidū Latvijas lielākajā novadā tiks rīkoti trīs izzinoši pasākumi. 13. jūlijā Gulbenes novada Rankā paredzēts 45 kilometrus garš velobrauciens, kas savienos vēsturiskos "Ramkau" un "Palzmar" ģeodēziskos punktus, bet 20. jūlijā Madonas novadā ceļotāji dosies maršrutā Ziestu kalns ("Sestu-kalns")–Gaiziņkalns ("Gaissa-kalns")–Nesaules kalns ("Nessaule-kalns").

"Lai dienai piešķirtu piedzīvojuma noskaņu, ceļotāji varēs saņemt papildu bonusus – izkalt pasākuma piemiņas monētu un nopelnīt ielūgumus punktiem tuvumā esošo tūrisma vietu apmeklējumiem," ceļot pa Strūves ģeodēzisko loku mudina Madonas novada tūrisma darba organizatore Sanita Soma.

Savukārt 27. jūlijā Alūksnes novada Jaunlaicenē muižas svētku ietvaros notiks Strūves mērījumu paraugdemonstrējumi "Oppekaln" punktā.

LIELĀKIE PILSĒTU SVĒTKI

 • 5.–7. jūlijs – Talsi, Koknese
 • 12.–13. jūlijs –Aizkraukle
 • 13. jūlijs – Aknīste
 • 19.–20. jūlijs – Līvāni, Krāslava
 • 19.–21. jūlijs – Tukums, Cēsis
 • 20. jūlijs –Ķemeri (Jūrmala), Balvi
 • 26.–27. jūlijs – Auce, Gulbene
 • 26.–28. jūlijs – Jaunjelgava, Valmiera, Vecpiebalga, Cesvaine
 • 2.–3. augusts – Rūjiena
 • 2.–4. augusts – Alūksne
 • 3. augusts – Viesīte
 • 3.–4. augusts – Limbaži
 • 23.–25. augusts – Preiļi, Ape

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.