Krēslainā, remontu sen neredzējušā telpā uz daudzajiem plauktiem izklaidu izlikts pa kādai kārbiņai – lai plaukti nebūtu pavisam tukši. Neizteiksmīgie iepakojumi, šķiet, visi ir vienādi. "Vai tāds jums ir?" jautāju, rādīdama no somas izņemto paraugu. Baltā halātā tērpta kundzīte uz brīdi atraujas no tabulu režģiem kladē, papurina galvu un atgriežas pie rakstīšanas. Arī divas citas darbinieces aizņemtas ar atskaitēm. Šī ir trešā aptieka, kurā nevaru nopirkt vienkāršu plāksteri. Tāda nav arī valūtas veikalā, un man to nav paveicies atrast pat puslegālās ielas tirdzniecības piedāvājumā. Kaut kā būs jāiztiek bez.Rit otrā diena, kopš mēs no Varadero kūrorta esam atbraukuši uz Kubas galvaspilsētu Havanu. Laipni lūgti sociālismā!

Kā tad mēs – divi klasiski budžeta ceļotāji – vispār tikām līdz lēmumam braukt uz Kubu? Tā bija bēgšana. Šādi mēs nolēmām izvairīties no sēdēšanas pie gariem galdiem, lai arī iemesls tam būtu visai cienījams, un ar draugiem un radiem mums ir paveicies – visnotaļ jēdzīgi cilvēki.
Bet uz kurieni braukt? "Kaut kur tālu," teicu es. "Uz Kubu," izšāva viņš – esot kaut kā sen gribējies. Par to mēs tātad bijām strauji vienojušies. Tagad bija jāsaprot, kāds būtu lētākais, bet gana drošais veids turp nokļūt.
Lai arī daži mūsu draugi Kubā bija bijuši, lielākoties tas noticis pirms vairākiem gadiem, tādēļ drošas pārliecības par to, cik tālu būs regresējis turienes sociālisms, mums nebija.
Likās labāk rezervēt kaut ko, kas solīja daudzmaz drošu civilizāciju: daudzzvaigžņu hoteli, kur viss ietverts. Tātad ēdiens un jumts virs galvas mums būs nodrošināts, bet neviens nevarēs liegt arī "sānsoļus" ar nakšņošanu citur valstī.
Sākām pārlūkot pēdējā brīža ceļojumu piedāvājumus Eiropā. Vienu pētījām tā pastiprināti un, kad dažu dienu laikā tā cena sāka paaugstināties, nolēmām, ka jāpērk. Tomēr, kad visas pogas jau šķita saspiestas, interneta vietne mums atteica darījumu. Viņi apkalpojot tikai Beļģijas, Nīderlandes un Vācijas norēķinu kartes – esot svarīgi pazīt savu klientu. Te tev nu bija brīvais Eiropas tirgus! Pāris dienu pašķendējušies, ienirām interneta džungļos no jauna. Izvēle par labu tūrisma milzim TUI bija veiksmīgāka, jo īpaši tādēļ, ka varējām baudīt "Melnās piektdienas" lieliskās atlaides. Tā mēs tikām pie lidojuma Mančestra–Matansasa–Mančestra un 14 naktīm pludmales viesnīcā Varadero. Atlika vēl tikai iepirkt lidojumu uz britu zemi, bet tas jau vairs šķita tīrais nieks!
Atpakaļ pagātnē
Janvāra beigās Kuba mūs sagaida ar svelmainu sauli. Tur, tāpat kā pie mums, ir ziema. Viņiem tā ir īstā tūrisma sezona, jo vasara esot neciešami karsta. Lielās TUI lidmašīnas saturs – daudzie cilvēki – tiek mobili sašķiroti pa autobusiem, mikro- autobusiem un taksometriem: Varadero viesnīcas viņus jau gaida. Mums vēl jābrauc ar taksi (arī tas ir jau ietverts). Un, nonākuši uz šosejas, mēs esam kā apburti no antīko auto parādes. Satiksme nav blīva, bet pretī traucas viena pērle pēc otras: visi vecie amerikāņu auto ir spīdīgi un uzfrišināti. Tiem pa vidu, lielākoties krietni noplukušākā skatā, mūsu padomju bērnības mašīnas – moskviči, žiguļi, pa kādam gazam un kamazam. Sirreāli!
Šoferītis ir laipns un cenšas uzturēt sarunu. Rāda, kur Varadero piekrastē tiek būvētas jaunas milzu viesnīcas, un stāsta, cik svarīgs Kubai ir tūrisms. Atstāj mums savu telefonu – gadījumam, ja mēs kur sagribētu izbraukt. Tā cenšas darīt visi: konkurence ir liela un par katru peso ir jācīnās. Te gan jāprecizē, ka no ārzemju klientiem kubieši vēlas samaksu valūtā – ASV vai Kanādas dolāros, kā arī eiro. Kādēļ tā – par to vēlāk. Atbraucot mēs to vēl nezinām.
Viesnīcā mūs uzņem laipni. Vienīgi – kāda neraža – pašlaik esot problēmas ar internetu. Operators solot, ka tīkla pārklājums atjaunosies tuvāko stundu laikā. Kad interneta nav vēl vakarā, ejam skaidroties no jauna. Meitene recepcijā piesarkst un, aizklājusi vaigus rokām, purina galvu un rausta plecus. Lieliski! Tad "ietvertais" internets acīmredzot ir izdomājums – viegli šokēti secinām, jo, protams, esam raduši ik pa laikam paklejot virtuālajā pasaulē un arī saziņa ar bērniem un vecākiem ir svarīga no jebkuras pasaules malas. Nosūtām katrs pa sešu eiro vērtai "parastajai" īsziņai tiem, kas visvairāk mēdz uztraukties, ka viss ir kārtībā, bet interneta kādu laiku nebūs.