Izskatās, ka siltais laiks beidzot ir uz palikšanu. Cilvēki aktīvi karstajās dienās dodas dabā un nereti sastopas aci pret aci ar čūsku. Turklāt zalktis un pat indīgā odze sastopama ne vien mežos un dīķmalās, bet arī mājas pagalmos un piemājas dārzos, pat bērnudārza teritorijā. Un atskan jau pirmie izmisušu ļaužu zvani ekspertiem zoodārzā – ko tādā gadījumā darīt? Nereti palīgā saucienus saņem arī glābēji, kas tad dodas – galvenokārt jau pilsētniekus – glābt no čūskas, vēsta “360TV ZIŅneši”.

Reklāma

Redzot čūsku, nevajag tai tuvoties, aiztikt, kaitināt. Čūska kož, ja jūtas apdraudēta – tai uzkāpj, ņem rokās, vai citādi baksta – ZIŅnešiem skaidro Rīgas Zoodārzā. Čūskas ir kurlas, bet ļoti labi ar ķermeni sajūt visas vibrācijas, tamdēļ mežā vajag iet ar smagiem soļiem. Noteikti nevajadzētu iet ar basām kājām, jo visbiežāk čūskas kož kājās. 

Ja iekož odze, steidzami jāmeklē mediķu palīdzība, jo tas ir apdraudējums veselībai un dzīvībai.

Ervīns Smatčenko, NMPD ārsta palīgs stāsta: “Galvenais šo koduma vietu neberzēt, nemēģināt izsūkt indi – tas ir mīts, ka tas palīdz, un censties mazāk šo vietu kustināt, lai neveicinātu asinsriti. Ja šo procesu ielaiž un cilvēki izdomā, ka pēc pāris dienām gribēs vērsties pēc palīdzības, tad šī inde var izraisīt neatgriezeniskus audu bojājumus. Tad var nākties atvadīties no kājas vai rokas. Tāpat pēc čūskas koduma var būt smaga alerģiska reakcija.”

Atpazīsti Latvijas čūskas!

Tāpat ir ļoti svarīgi atpazīt mūsu vienīgo indīgo čūsku. Odzei ir tradicionālais pelēcīgais izskats ar tumšu rombveida rakstu uz muguras. Odze var būt arī brūnganas nokrāsas un pavisam melna bez šī zigzag raksta. Zalkti atpazīst pēc ausīm jeb dzeltenajiem plankumiem galvas abās pusēs. Bet to var arī nebūt. Tad, lai atšķirtu melno vienkrāsaino odzi no zalkša, ir jāieskatās acīs – zalktim ir apaļa zīlīte, savukārt odzei vertikāla.

Odzes inde var būt liktenīga arī mūsu mīļdzīvniekiem. Teju kā internetu pāršalca kādas jaunietes ieraksts par savu varonīgo kaķi, kurš lauku sētā atstiepa odzi un cīņā viņu uzveica. Odzes indes zobs gan iecirta kaķim ķepā. ZIŅneši sazinājās ar runča Rūperta saimnieci Neretas pagastā un noskaidroja, ka kaķis būs dzīvotājs! 

Plašāk skaties video!

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.