Lai arī medību sezona Latvijā sākas jau 1. aprīlī, maijs tradicionāli ir klusāks periods. Aktīvās dzinējmedības vēl ir tālu priekšā, savukārt šobrīd uzmanība vairāk vērsta uz invazīvo sugu un mežacūku medībām. Tas ir arī pārdomu un gatavošanās laiks – brīdis, kad ne tikai pārskatām savus ieročus un aprīkojumu, bet arī vērtējam, kādi izaicinājumi mūs sagaida jaunajā sezonā.
Un izaicinājumu netrūkst. Viens no būtiskākajiem jautājumiem šobrīd ir svina munīcijas aizlieguma draudi. Eiropas līmenī turpinās darbs pie jauniem regulējumiem, kas varētu paplašināt svina izmantošanas ierobežojumus ārpus mitrājiem. Ja šādi ierobežojumi stātos spēkā, tie būtiski ietekmētu medību praksi, munīcijas izvēli un izmaksas. Tāpēc ir svarīgi apzināties notiekošo un būt gataviem aizstāvēt medības kā racionālu, uz zinātniskiem datiem balstītu dabas apsaimniekošanas instrumentu.
Vienlaikus pieaug spiediens uz dzinējmedību ierobežošanu – izrādās, kā iemeslu minot lielo plēsēju vairošanos. Dažādās vietās tiek rosināta jaunu dabas liegumu izveide, tajos plānots aizliegt dzinējmedības, balstoties galvenokārt uz idejām par traucējuma mazināšanu. Tomēr šādi priekšlikumi bieži vien ignorē to, cik būtiska ir dzinējmedību loma savvaļas dzīvnieku populāciju apsaimniekošanā. Medību prakse nav tikai tradīcija – tā ir nepieciešamība, kas nodrošina līdzsvaru dabā un palīdz mazināt postījumus lauksaimniecībā un mežsaimniecībā.
Arī plēsēju – vilku, lūšu, lāču – skaits Latvijā turpina pieaugt. Pieaugums nenozīmē tikai sugu aizsardzības panākumus, tas nozīmē arī augstāku konfliktu risku ar cilvēkiem. Ir nepieciešama līdzsvarota, mērķtiecīga plēsēju apsaimniekošana, kurā netiek aizmirstas arī cilvēku intereses un drošība. Mums ir nevis jāizgudro kaut kāds ritenis, bet jāpaskatās, kā ar to tiek galā kaimiņi Igaunijā.
Tomēr šajā sezonā redzam arī pozitīvus piemērus, kā mednieki aktīvi strādā sabiedrības izpratnes veidošanā. Auces pilsētas kultūras namā notika medību trofeju vērtēšana un izstāde, kas noslēdzās ar mednieku balli un veiksmīgāko mednieku sumināšanu. Šis ir lielisks piemērs, kā mednieki var parādīt savu lomu dabas apsaimniekošanā, skaidrojot sabiedrībai medību nozīmi un tradīcijas, un galvenais – apvienoties kopīgam mērķim. Par to lasi vairāk žurnālā un skaties arī video!
Medību sezona šogad prasa vairāk nekā tikai ieroča sakopšanu. Tā prasa skaidru nostāju, zināšanas un gatavību aizstāvēt medību nākotni. Mēs esam dabas cikla daļa – tās sargi, līdzsvarotāji un aizstāvji.
Lai veiksmīga, droša un atbildīga jaunā sezona mums visiem!
Aptauja
Ko darīt ar brūnajiem lāčiem Latvijā?
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.
Ko tu saņemsi:
- Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
- Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
- Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
- Gata Šļūkas karikatūru
- Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu