Eiropas Parlamenta vēlēšanas paredzētas nākamā gada 8. jūnijā, bet jau pēc pusotra mēneša – no 25. janvāra sāksies un līdz 9. februārim notiks kandidātu sarakstu iesniegšana.
Politiskie spēki pakāpeniski sāk atklāt sarakstu līderus vai pat visu kandidātu sarakstu. To kā pirmā svētdien kongresā gatavojas prezentēt Nacionālā apvienība. Pēc nedēļas 16. decembrī kopsapulcē ar savu sarakstu varētu iepazīstināt "Latvijas attīstībai", kas ir pārstāvēta Eiropas Parlamentā (EP), bet vairs nav Saeimā. Abu politisko spēku sarakstu galvgalī varētu būt tagadējie eiroparlamentārieši Roberts Zīle (NA) un Ivars Ījabs ("Latvijas attīstībai"). Vēl saraksta pirmo numuru – Vili Krištopanu – ir paziņojusi "Latvija pirmajā vietā", bet Jaunā konservatīvā partija startēs ar bijušo satiksmes ministru Tāli Linkaitu kā pirmo numuru.
Citi politiskie spēki vēl nav izlēmuši, kurus savus pārstāvjus vēlas redzēt EP. Lēmumus tie sola pieņemt nākamā gada janvāra pirmajā pusē. To vidū ir arī "Jaunā Vienotība" ("JV"), kurai ir vairāki līderi, kas jau strādā Briselē vai vēlas turp doties, – Valdis Dombrovskis, Sandra Kalniete, Inese Vaidere, Dace Melbārde, kura ievēlēta no Nacionālās apvienības, kā arī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš, kurš plāno atgriezties Eiropas apritē.
NA pēc tās aiziešanas opozīcijā arī vēlas uz Briseli deleģēt vairākus savus līderus – bez R. Zīles sarakstā vēl būs Saeimas deputāti
– bijusī Saeimas priekšsēde Ināra Mūrniece, Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols, Edvīns Šnore, Jānis Grasbergs.
Konkurēs par deviņiem mandātiem
Politiskie spēki konkurēs par deviņām (tagad ir astoņas) vietām EP. Reti kura partija EP saņem vairāk nekā vienu vai divus mandātus. Ir divi izņēmumi. Pirmoreiz, kad Latvija piedalījās EP vēlēšanās 2004. gadā, no "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ievēlēja četrus deputātus – Guntaru Krastu, Robertu Zīli, kā arī I. Vaideri un Ģirtu Valdi Kristovski, kuri tagad ir "JV". Savukārt 2014. gadā četrus mandātus ieguva "Vienotība", no kuras EP ievēlēja V. Dombrovski, S. Kalnieti, K. Kariņu, kā arī Arti Pabriku, kurš tagad ir "Latvijas attīstībā", šajās vēlēšanās viņš varētu būt viens no tās saraksta līderiem.
EP vēlēšanās visa Latvija ir viens vēlēšanu apgabals.
Izmaiņas EP vēlēšanu likumā liegs tajās piedalīties eiroparlamentārietei Tatjanai Ždanokai, kas ievēlēta no Latvijas Krievu savienības.
Likums nosaka, ka kandidēt nevar personas, kas pēc 1991. gada 13. janvāra ir darbojušās kompartijā, Darbaļaužu internacionālajā frontē, Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā un vēl vairākās organizācijās.
Zīlem pretim Linkaits un Langa
Nacionāli konservatīvajā spārnā savā starpā konkurēs Nacionālā apvienība (NA) un Jaunā konservatīvā partija (JKP), kuras gan startē no atšķirīgām pozīcijām. JKP tagad ir ārpus parlamenta, bet saraksta galvgalī būs bijušie ministri T. Linkaits un JKP priekšsēdis Gatis Eglītis, kurš vadīja Labklājības ministriju. Ar 2. numuru pieteikta publiciste Liāna Langa, kura kļuva populāra ar kampaņu "Atkrievisko Latviju". JKP vadība cer, ka viņa varētu ieinteresēt NA vēlētāju daļu. T. Linkaits arī ir paudis uzskatu, ka laiks ir nomainīt tos eiroparlamentāriešus, kas Briselē ir jau kopš 2004. gada, viņu vidū ir arī R. Zīle.
"Liāna Langa kā aktīva latviskās identitātes pārstāve Latvijas vārdu spēs nest labāk nekā kāds sens tēvzemietis vai LNNK biedrs,"
preses konferencē iepriekš teica T. Linkaits.
R. Zīle "Latvijas Avīzei" sacīja, ka mazas valsts pārstāvjiem, lai "Eiropas Parlamentā varētu ieiet autoritātes līmenī un izcīnīt kādu pozīciju", ir jānostrādā vismaz viens vai divi pilnvaru termiņi un ir svarīgi būt piederīgam kādai EP politiskajai partiju grupai. R. Zīle pārstāv Eiropas konservatīvo un reformistu grupu, kas viņu 2022. gadā izvirzīja augstajam EP viceprezidenta amatam.
Zināms, ka vairāki politiskie spēki, tostarp, JKP un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), vēl nav atraduši sabiedrotos Eiropā. EP viceprezidenti pārmaiņus vada arī sēdes, kas, piemēram, Strasbūrā notiekot no rīta līdz vēlam vakaram, un R. Zīle savu daļu vadot arī latviski, jo ir nodrošināts tulkojums. "Eiropā skan latviešu valoda, tā nav diskriminēta," uzsvēra R. Zīle. Tiem, kas apgalvo, ka EP deputāti neko nav izdarījuši, viņš atgādināja, ka EP deputāti par paveikto regulāri sniedz informāciju medijos, bet plašāks apkopojums būs publicēts gada beigās.