Lielbritānijā turpinās nekārtības, kas aizsākās pēc trīs meiteņu noduršanas Sautportas pilsētā pagājušajā pirmdienā.
Pēc deju studijā pastrādātajiem noziegumiem Sautportā izcēlās protesti, kas kļuva vardarbīgi. Nekārtības notikušas arī citviet Apvienotajā Karalistē, tostarp Mančestrā, Liverpūlē un Belfāstā. Nekārtību dalībnieki iesaistījušies sadursmēs ar policiju, kā arī uzbrukuši vairākām patvēruma meklētāju izmitināšanas vietām un izlaupījuši un aizdedzinājuši veikalus. Notikuši uzbrukumi vismaz divām mošejām. Britu mediji atgādina, ka šobrīd tiek piedzīvotas vērienīgākās nekārtības Apvienotajā Karalistē kopš 2011. gada. Tolaik policisti nošāva kādu melnādainu vīrieti, kas izraisīja plašus nemierus valstī.
Nosoda "galēji labējos bandītus"
Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers, kurš tikai pirms mēneša stājās valdības vadītāja amatā, svētdien nosodīja vardarbības izpausmes. "Cilvēkiem šajā valstī ir tiesības būt drošībā, un tomēr mēs redzam uzbrukumus musulmaņu kopienai, mošejām un vēršanos pret citām mazākuma kopienām, nacistu salūtus ielās, uzbrukumus policijai," svētdien televīzijā paziņoja Stārmers, kurš aizvadītajās dienās pieredzēto nosauca par "galēji labējo bandītismu". Premjers solīja nemieru dalībniekus saukt pie atbildības. "Es garantēju, ka jūs nožēlosiet piedalīšanos nekārtībās. Tas attiecas gan uz tiem, kas piedalās tieši, gan uz tiem, kas uzkurina tās tiešsaistē un pēcāk mūk projām," paziņoja Stārmers.
"Tā nav protestēšana. Tas ir organizēts, vardarbīgs bandītisms, un tam nav vietas ne mūsu ielās, ne tiešsaistē," piebilda premjers.
Policija kopš nekārtību sākšanās aizturējusi jau apmēram 400 cilvēku. Par policijas darbu atbildīgā valsts ministre Diāna Džonsone raidorganizācijai BBC paziņoja, ka varasiestādes plāno ātri aizturēt vardarbīgos protestētājus un izvirzīt tiem apsūdzības, tā cerot atturēt turpmāku vardarbību. Viņa arī uzsvēra, ka policija ar savu darbu tiek galā un "nav vajadzības iesaistīt armiju", lai arī šādi ierosinājumi ir izskanējuši. Tikmēr iekšlietu ministre Iveta Kūpere atgādinājusi par vardarbības nepieļaušanu strīdu risināšanā. "Daudziem cilvēkiem ir bažas un viedoklis par noziedzību, par Nacionālo veselības dienestu, par imigrāciju, bet viņi neņem rokās ķieģeļus un nemet ar tiem policijai, viņi nemēģina aizdedzināt viesnīcu, kurā atrodas cilvēki, viņi neizlaupa veikalus," intervijā BBC paziņoja Kūpere, uzsverot, ka nekārtībās iesaistītie "nerunā Britānijas vārdā".
Dezinformācija sociālajos medijos
Sautportā 29. jūlijā 17 gadus vecs jaunietis deju studijā nodūra trīs bērnus, bet vēl astoņus bērnus un divus pieaugušos ievainoja. Pēc notikušā sociālajos medijos uzvirmoja baumas un pieņēmumi par noziedznieka identitāti. Nepilngadīgo aizdomās turēto identitāte Apvienotajā Karalistē parasti netiek atklāta, bet šoreiz pieļauts izņēmums. Zināms, ka meitenes nodūris 17 gadus vecais Aksels Rudakubana. Viņš dzimis Kārdifā Velsā, bet viņa vecāki ir no Ruandas. Sociālajos medijos izplatīta nepatiesa informācija, ka uzbrucējs kā patvēruma meklētājs 2023. gadā ieradies Lielbritānijā, nelegāli šķērsojot Lamanšu ar laivu. Tāpat izdarīti pieņēmumi, ka aizturētais ir musulmanis, lai arī līdz šim nekāda Rudakubanas saistība ar islāmu nav konstatēta, vēsta BBC. Policija pavēstījusi, ka viņa pastrādātie noziegumi kā iespējams terorakts netiek izmeklēti un uzbrucēja motīvs vēl tiek noskaidrots.
Notikušo traģēdiju savā labā izmantojuši labējie provokatori, lai izraisītu nekārtības, norāda telekanāls "Sky News".
Interneta personība Endrū Teits sociālajos medijos paziņoja, ka uzbrucējs bijis "nelegālais imigrants". Tikmēr labēji populistiskās partijas "Reformēt Apvienoto Karalisti" – par to parlamenta vēlēšanās nobalsoja 14% britu – līderis Naidžels Farāžs apšaubījis policijas sniegtās informācijas patiesumu.