Latgale nav Latvijas aizsardzības vājais posms, atzina diskusijas dalībnieki. Diskusija, gatavojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, aizritēja Daugavpils cietoksnī.
Arī šajās vēlēšanās pamatoti izcelt nacionālās drošības un aizsardzības tematu, tomēr tas nav un nedrīkst tikt pretstatīts labklājībai vai ekonomikas izaugsmei. Savukārt, pamatoti paļaujoties NATO drošības garantijām, jāatceras, ka daudz ar aizsardzību tieši saistāmu jautājumu jārisina tieši Eiropas Parlamentā.
Transports, sakari un mobilitāte – tie ir tikai daži temati, kas sevišķi būtiski ne tikai mierpilnajā ikdienā, bet arī dažādu krīžu un pat militāru uzbrukumu gadījumā, Eiropas Parlamenta (EP) tiešu saistību arī ar drošības tematiem atgādina Dace Melbārde – pašreizējā EP deputāte ("Jaunā Vienotība", Eiropas Tautas partiju grupa) un nākamā sasaukuma deputāta kandidāte.
Diskusijas ieraksts:
Otrajā "Latvijas Avīzes" un TV24 rīkotajā diskusijā dominēja Latgales jautājums, tostarp pārspriežot arī dažu labu stereotipu un rīdzinieku aizspriedumus. To, cik tie nepamatoti, vairākkārt uzsvēra arī novada pārstāvji diskusijā: Henrihs Soms, Daugavpils Universitātes asociētais profesors, Latgales Pētniecības institūta direktors, Oskars Zuģickis, Dienvidlatgales nevalstisko organizāciju atbalsta centra koordinators, Anna Luīze Ruskule, LU politikas zinātņu studente.
Ceļu uz Latgali mēroja arī EP deputāta kandidāti: Saeimas deputāte Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā") un "Nexpay" produktu vadītājs Ņikita Piņins ("Stabilitātei!"). Ekspertu krēslos Ieva Bērziņa, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas vecākā pētniece, un Sandis Šrāders, lektors un zinātniskais līdzstrādnieks Baltijas Aizsardzības koledžā (Tartu).
Daugavpils – Eiropas vērtību vieta
Norādot, ka Daugavpils ir vienīgā no divām pilsētām Latvijā, kur iespējams redzēt teātri krievu valodā, diskusijas vadītājs žurnālists Ansis Bogustovs vaicā, vai būtu ļaujams šeit "pārziemot" krievu kultūrai.
"Manuprāt, tieši ar to, ka Daugavpils teātrī ir trupa, kas turpina rādīt izrādes krievu valodā, varam veicināt izpratni arī par Krievijas iebrukumu Ukrainā 2014. gadā," atbild politikas zinātnes studente un biedrības "Cita Daugavpils" pārstāve Anna Luīze Ruskule, piebilstot:
"Caur mākslu un kultūru varam aktivizēt tos iedzīvotājus, kas ilgstoši patērējuši Kremļa propagandu, un likt arī aizdomāties, kā vispār uztveram informāciju."
Bet uz vaicājumu, vai Daugavpilī ir gana stiprs demokrātiskais pamats un vērtības, "Citas Daugavpils" pārstāve atkārto, ka katrai pilsētai ir jāstrādā tieši ar savu auditoriju. "Rīga dara savu darba daļu, Daugavpils – savu." Un, ja arī nevar pilnībā pārliecināt par labu citai taisnībai, tad var un ir jārunā ar šaubīgajiem, kas svārstās savā nostājā.