Ābolu audzētājiem ražas apjoms 2022. gadā bija ļoti atšķirīgs – no pilnīga neražas gada Augšdaugavas novadā līdz bagātīgām ražām Rēzeknes, Jelgavas un Bauskas novados, bet vairākumā saimniecību raža bija vidēja un variēja pa šķirnēm.
Ierobežojot kraupi, tiek ierobežota arī puve
Aizvadītajā sezonā plaukšana ābelēm sākās agri, zaļā konusstadija vairākos novados sasniegta jau marta beidzamajos datumos. Pēc tam sekoja salīdzinoši sauss un vēss aprīlis. Augļkopji sāka smidzināt fungicīdus aprīļa beigās maija sākumā atbilstoši ābeļu kraupja riska prognozēm. Ābeļu kraupim pirmie nozīmīgie infekcijas riski iestājās aprīļa beigās, bet pats kritiskākais laiks bija maija 2. un 3. dekāde, kad ābeles ziedēja un bija liels nokrišņu daudzums.
Ziedēšana un lietus ir labvēlīgi apstākļi arī dažādu puves ierosinātāju izplatībai. Arī jūnija pirmās divas dekādes bija vēsas un mitras. Parasti augļkopji koncentrējas uz kraupja ierobežošanu, rēķinoties, ka vienlaikus tiks ierobežoti arī augļu puves ierosinātāji. Tas notiek gan tiešā, gan netiešā veidā, jo, piemēram, parastās augļu puves ierosinātājs ir tipisks rētu parazīts, kas iekļūst auglī caur dažādiem bojājumiem, tostarp kraupja plaisām, tādēļ primāri ir ierobežot kraupi. Lai arī atbilstoši LR AAL sarakstam ābelēm puves ierobežošanai reģistrēts tikai Effector (d. v. ditianons) un Merpan 80 WG (d. v. kaptāns), arī par difenokonazolu, cipridinilu, metil-krezoksimu saturošiem preparātiem zinātniskajos rakstos atrodama informācija, ka tie ir efektīvi konkrētu puves ierosinātāju ierobežošanai.
Arī jaunais 2022. gadā reģistrētais fungicīds Revyona (d. v. mefentriflukonazols) ir daudzviet minēts ar iedarbību uz parasto, kā arī rūgto augļu puvi.
Parasti smidzinājumi kraupja ierobežošanai visintensīvāk tiek veikti līdz jūnija beigām; ja slimība ir veiksmīgi ierobežota, fungicīdu apstrādes tiek pārtrauktas. Tas diemžēl ir risks augļu puves izplatībai, it sevišķi, ja dārzā ir saglabājušies infekcijas avoti no iepriekšējiem gadiem, ir daudz kaitēkļu vai citu mehānisku bojājumu, kā arī ja iestājas lietaini laika apstākļi, īpaši augļu nogatavošanās laikā.
Iestājoties šiem puves izplatību veicinošajiem faktoriem, būtu ieteicams veikt papildu fungicīda smidzinājumu. Šādos gadījumos visbiežāk lietotais ir Chorus 50 WG, jo fungicīdam ir īss – 7 dienas – nogaidīšanas laiks līdz ražas vākšanai. Jūlija vēsā un mitrā laika dēļ ābeļu audzētāji turpināja smidzinājumus ilgāk – vēl pirmās divas jūlija dekādes. Daži, kuri domāja par puves ierobežošanu, veica papildu smidzinājumu arī augustā vai pat septembra sākumā vēlajām un ziemas šķirnēm.
Ņemot vērā sabiedrības raizes par augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanu, būtu labi, ja tirgū būtu vēl citas alternatīvas, piemēram, mikrobioloģiskie preparāti, kas būtu lietojami īsi pirms ražas vākšanas.
"Agrihorts" bioloģiskajos ābeļu stādījumos demonstrējuma projekta ietvaros augu aizsardzības stratēģijā iekļāva neorganisko fungicīdu VitiSan (d. v. kālija bikarbonāts), kam bija tendence samazināt parastās augļu puves izplatību šķirnei 'Auksis'.