Overcast 9.3 °C
S. 04.05
Vijolīte, Viola, Vizbulīte
SEKO MUMS
Reklāma
Parastā augļu puve kraupja bojājuma vietā.
Parastā augļu puve kraupja bojājuma vietā.
Foto: Autoru foto / Latvijas Mediji

Ābolu audzētājiem ražas apjoms 2022. gadā bija ļoti atšķirīgs – no pilnīga neražas gada Augšdaugavas novadā līdz bagātīgām ražām Rēzeknes, Jelgavas un Bauskas novados, bet vairākumā saimniecību raža bija vidēja un variēja pa šķirnēm.

Reklāma

Ierobežojot kraupi, tiek ierobežota arī puve

Aizvadītajā sezonā plaukšana ābelēm sākās agri, zaļā konusstadija vairākos novados sasniegta jau marta beidzamajos datumos. Pēc tam sekoja salīdzinoši sauss un vēss aprīlis. Augļkopji sāka smidzināt fungicīdus aprīļa beigās maija sākumā atbilstoši ābeļu kraupja riska prognozēm. Ābeļu kraupim pirmie nozīmīgie infekcijas riski iestājās aprīļa beigās, bet pats kritiskākais laiks bija maija 2. un 3. dekāde, kad ābeles ziedēja un bija liels nokrišņu daudzums.

Ziedēšana un lietus ir labvēlīgi apstākļi arī dažādu puves ierosinātāju izplatībai. Arī jūnija pirmās divas dekādes bija vēsas un mitras. Parasti augļkopji koncentrējas uz kraupja ierobežošanu, rēķinoties, ka vienlaikus tiks ierobežoti arī augļu puves ierosinātāji. Tas notiek gan tiešā, gan netiešā veidā, jo, piemēram, parastās augļu puves ierosinātājs ir tipisks rētu parazīts, kas iekļūst auglī caur dažādiem bojājumiem, tostarp kraupja plaisām, tādēļ primāri ir ierobežot kraupi. Lai arī atbilstoši LR AAL sarakstam ābelēm puves ierobežošanai reģistrēts tikai Effector (d. v. ditianons) un Merpan 80 WG (d. v. kaptāns), arī par difenokonazolu, cipridinilu, metil-krezoksimu saturošiem preparātiem zinātniskajos rakstos atrodama informācija, ka tie ir efektīvi konkrētu puves ierosinātāju ierobežošanai. 

Arī jaunais 2022. gadā reģistrētais fungicīds Revyona (d. v. mefentriflukonazols) ir daudzviet minēts ar iedarbību uz parasto, kā arī rūgto augļu puvi.

Parasti smidzinājumi kraupja ierobežošanai visintensīvāk tiek veikti līdz jūnija beigām; ja slimība ir veiksmīgi ierobežota, fungicīdu apstrādes tiek pārtrauktas. Tas diemžēl ir risks augļu puves izplatībai, it sevišķi, ja dārzā ir saglabājušies infekcijas avoti no iepriekšējiem gadiem, ir daudz kaitēkļu vai citu mehānisku bojājumu, kā arī ja iestājas lietaini laika apstākļi, īpaši augļu nogatavošanās laikā.

Parastā augļu puve uz mehāniski bojātiem augļiem.

Iestājoties šiem puves izplatību veicinošajiem faktoriem, būtu ieteicams veikt papildu fungicīda smidzinājumu. Šādos gadījumos visbiežāk lietotais ir Chorus 50 WG, jo fungicīdam ir īss – 7 dienas – nogaidīšanas laiks līdz ražas vākšanai. Jūlija vēsā un mitrā laika dēļ ābeļu audzētāji turpināja smidzinājumus ilgāk – vēl pirmās divas jūlija dekādes. Daži, kuri domāja par puves ierobežošanu, veica papildu smidzinājumu arī augustā vai pat septembra sākumā vēlajām un ziemas šķirnēm. 

Ņemot vērā sabiedrības raizes par augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanu, būtu labi, ja tirgū būtu vēl citas alternatīvas, piemēram, mikrobioloģiskie preparāti, kas būtu lietojami īsi pirms ražas vākšanas.

"Agrihorts" bioloģiskajos ābeļu stādījumos demonstrējuma projekta ietvaros augu aizsardzības stratēģijā iekļāva neorganisko fungicīdu VitiSan (d. v. kālija bikarbonāts), kam bija tendence samazināt parastās augļu puves izplatību šķirnei 'Auksis'. 

Reklāma
Reklāma

Pozitīvi, ka nogaidīšanas laika šim preparātam nav. Parasti dārzā visbiežāk novērojama parastā augļu puve (Monilia spp.), 2022. gada sezonā pirmos šīs puves bojājumus novērojām jūlija vidū uz augļiem ar mehāniskiem bojājumiem. Masveidīgāki bojājumi novēroti augusta vidū, kad parastā augļu puve izplatījās ābeļu kraupja un ābolu tinēja bojājumu vietās.

Kaitīgie organismi dažādās saimniecībās dažādām šķirnēm

Katru gadu veicam saimniecību apsekošanu un kaitīgo organismu novērtēšanu ražā dažādām šķirnēm (2022. gadā apsekota 21 ābeļu saimniecība). Apkopojot visu apsekoto saimniecību datus par dažādu kaitīgo organismu bojājumu izplatību, var secināt, ka joprojām izplatītākie bija ābeļu kraupja bojājumi. 

Aptuveni 90% saimniecību kraupja izplatība uz augļiem vismaz vienai no novērtētajām šķirnēm pārsniedza 5% atzīmi. 

Nākamais izplatītākais augļu bojājumu veids bija puves izraisītais – 36,4% saimniecību. Puves izplatība 2022. gadā bija augstāka nekā 2021. gadā. Pēc vizuālajām pazīmēm noteikts, ka visbiežāk sastopamā kā allaž bija parastā augļu puve, bet atsevišķās saimniecībās uz atsevišķām šķirnēm novēroti arī citiem ierosinātājiem raksturīgi bojājumi, piemēram, 3. attēlā redzamais bojājums raksturīgs Colletotrichum spp. ierosinātajai rūgtajai puvei.

No vērtētajām šķirnēm visvairāk puves bojājumu bija šķirnēm 'Kovaļenkovskoje' – līdz 18% bioloģiskajā saimniecībā Smiltenes novadā un 'Lobo' līdz 31% integrētajā saimniecībā Jēkabpils novadā. Jāuzsver, ka abos gadījumos puves izplatība saistāma ar kraupja un ābolu tinēja bojājumiem.

Ābolu tinēja bojājumi bija nozīmīgi 27,3% saimniecību, būtiski ietekmējot ražas kvalitāti un veicinot puves izplatību. Joprojām daļā saimniecību – 27,3% – ir problēmas ar zemmizas korķplankumainību (4. att.), pārsvarā uz atsevišķām šķirnēm, it sevišķi 'Sinap Orlovskij'. Pie fizioloģiskajiem bojājumiem vēl pieminams augļu rūsinājums šķirnei 'Auksis', kas vairākos gadījumos ievērojami pazemināja augļu tirgus kvalitāti (5. att.). 

Šķirne 'Auksis' vispār ir ar tendenci uz rūsinājumu, bet to īpaši var veicināt vēsi, vējaini laikapstākļi, atsevišķu fungicīdu un mēslojuma līdzekļu smidzinājumi, kā arī augsts tīklērču invāzijas līmenis. Īpaši intensīvs rūsinājums šogad bija vienā no bioloģiskajām saimniecībām, kur tika intensīvi lietoti sēra, sērkaļķa un kālija bikarbonāta preparāti, tādējādi apmēram puse šķirnes 'Auksis' ražas bija derīga tikai sulai. Atsevišķas saimniecības Jelgavas un Ventspils novados skāra smaga krusa, mehāniski sabojājot augļu kvalitāti.

Situācija augļu glabātavās

To apzinājām 14 saimniecībās. Vairākums atzina, ka augļu puves ir mazāk nekā iepriekšējos gadus. Protams, atšķiras kvalitātes kritēriji, jo kādam puves izplatība līdz 3% ir mazāk nekā citkārt, kādu apmierina arī 10% zudumi. Biežāk tomēr tika minēts, ka puve ir līdz 3% ar dažu šķirņu izņēmumiem. 

Reklāma

Piemēram, šķirnes 'Rubīns' puves bojāto augļu īpatsvars dažās integrētajās saimniecībās sasniedza 25%, 'Belorusskoje Maļinovoje' – 10%, 'Kovaļenkovskoje' integrētajās saimniecībās – 10%, bioloģiskajās – 15–20%. 

Parastās augļu puves bojāti augļi glabātavā.

Bioloģiskajās saimniecībās augstāka puves izplatība bija arī uz citām šķirnēm, piemēram, 'Auksis' – līdz 5%, 'Dace' – 5–10%. Tagad pirmajos glabāšanas mēnešos joprojām galvenokārt izplatīta ir parastā augļu puve, kuras bojātie augļi ir melni, ar gaišiem sporu spilventiņiem un bieži vien veido puves perēkļus, jo infekcija izplatās no inficētā augļa uz apkārtējiem augļiem. Audzētāji šos augļus iesaukuši par nēģerīšiem. Daudz retāk novērota Botrytis spp. ierosinātā pelēkā puve. Daži audzētāji minēja, ka atsevišķos gadījumos uz augļiem ir zilais pelējums, ko izraisa Penicillium spp. sēnes un kas ir tipiskākais rādītājs glabātavas tīrībai.

Glabātavu dezinfekcijas pozitīvo ietekmi puves samazināšanai minēja tie audzētāji, kuri to sākuši veikt pēdējos gados. Vēl kā cēloni zemākai augļu kvalitātei atsevišķi audzētāji minēja kraupi, kas diemžēl dažviet savairojās vairāk nekā parasti, bet šķirnei 'Auksis' vēlreiz uzsvēra arī rūsinājuma problēmu. Kraupja un rūsinājuma izplatības līmenis bija līdzīgs kā ražas vākšanas laikā, bet uz atsevišķām šķirnēm bija progresējusi zemmizas korķplankumainība, it īpaši uz 'Antej', 'Auksis','Sinap Orlovskij', 'Zarja Alatau' un 'Gita' – vienā no bioloģiskajām saimniecībām šai šķirnei bojājumi sasniedza 50% augļu. 

Šķirne 'Sinap Orlovskij' bieži vien ir nemīlētākā, un audzētāji to likvidē savos dārzos, jo netiek galā ar korķplankumainību, kā arī augļu krāsojums un garša reti atbilst vēlamajam. Pieminēti tika arī citi fizioloģiska rakstura bojājumi – mīksti augļi, īpaši šķirnei 'Auksis', augļu mīkstuma brūnēšana, ko bieži vien paši audzētāji saistīja ar ekstremāli karsto laiku augustā.

Visdrīzāk turpmākajos mēnešos glabātavās pieaugs vēršacu puves (Neofabraea spp.) un augļu rūgtās puves (Colletotrichum spp.) izplatība. To pazīmes parādās tikai tad, kad auglis sasniedzis pilnīgu gatavību. Jāatgādina, ka ar abu šo slimību ierosinātājiem inficēšanās ir notikusi jau dārzā, jo infekcijas avots var būt bojātie augļi, inficētās lapas un pumpuri. Vēršacu puves gadījumā ļoti iespējams, ka infekcija izplatās arī no zaru un stumbru bojājumiem. Reizēm infekcijas pazīmes uz zariem var novērot arī parastajai augļu puvei.

Sēnes 'Monilia fructigena inficēts zarš.

Fungicīdi vien nelīdzēs

Ņemot vērā, ka vairākumam Latvijas lielāko ābeļu stādījumu ir jau 20 gadi, jārēķinās, ka pa šiem gadiem būs savairojušies dažādi infekcijas avoti. Iepriekš rakstā minēta fungicīdu lietošana, taču jāuzsver, ka tas vien nelīdzēs un neaizstās dažādus agrotehniskos un fitosanitāros pasākumus – bojāto zaru izgriešanu, bojāto augļu izvākšanu no dārza vai arī inficēto lapu un augļu sadalīšanās veicināšanu.

Vēl joprojām audzētājiem bieži vien nav izpratnes par mēslošanu – vai nu vispār netiek mēslots, vai arī tas tiek darīts pārmērīgi, priecājoties par lekni augošiem dzinumiem visas vasaras garumā. 

Jāatgādina, ka pārbagāts slāpekļa mēslojums veicina kaitīgo organismu savairošanos, tāpat arī jāseko līdzi, lai kompleksā mēslojuma došana neizjauc barības elementu līdzsvaru, kad viens otru traucē uzņemt. Īpaši kritiski tas ir ar kalciju, kas ir īpaši svarīgs augļu kvalitātei, lai nebūtu zemmizas korķplankumainības, kā arī lai augļi būtu izturīgāki pret slimību ierosinātājiem. Joprojām daudzi augļkopji papildus nelieto kalcija preparātus. Kanādiešu kolēģis dalījās ar pieredzi, ka joprojām par efektīvāko uzskata kalcija hlorīdu sausajā formā, kas ir arī pats lētākais.

Tāpat svarīgi ir novākt augļus, pirms tie ir pārgatavojušies, un maksimāli izvairīties no augļu mehāniskiem bojājumiem, kā arī vākt atsevišķi augļus, kas jau ir ar sākotnējām puves pazīmēm. Ļoti liela nozīme puves izplatības samazināšanai ir arī glabātavas kvalitātei un tīrībai, klimata kontroles iespējām, nodrošinot optimālu temperatūru un gaisa mitrumu. 

Augļkopim jāpazīst savs dārzs, tur augošās šķirnes un jāzina, ko papildus var izdarīt, lai uzlabotu augļu kvalitāti un samazinātu puves radītos zudumus.

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
SAIMNIEKS UZŅĒMĒJS
Reklāma