Linu audzēšana galvenokārt kā papildu peļņas avots patlaban notiek visos Latvijas vēsturiskajos novados. Savukārt kaņepju audzēšanā pērn notikusi strauja izaugsme, tomēr aizvien vērojama liela atpalicība no kaimiņvalstīm.
Eļļas linu platības palielinās, šķiedras linu – sarūk
Latvijā pēdējo gadu laikā redzam eļļas linu sējumu kāpuma tendenci. Vienlaikus samazinās šķiedras linu platības. Aizvadītajā gadā LAD apstiprināja atbalstu eļļas linu sējumiem 294 ha platībā. Gadu agrāk saimnieki saņēma atbalstu par šīs kultūras audzēšanu 88 ha platībā, 2020. gadā – 58 ha platībā. 2015. gadā eļļas linus audzēja 193 ha platībā, bet šķiedras linus – 95 ha platībā.
Pērn atbalstu par šķiedras linu audzēšanu maksāja vien par 0,42 ha, gadu agrāk – par 26,5 ha lielu sējumu platību.
Vislielākā eļļas linu audzēšanas saimniecība pērn bija Māra Baloža ZS "Lejas Jērāni" Dunavas pagastā, kur linus audzēja vairāk nekā 87 ha platībā. Ceturtais lielākais audzētājs bija SIA "Naukšēni" Naukšēnu pagastā, kas linus ik gadu audzē 20–30 ha platībā. Mudīte Smilga, SIA "Naukšēni" agronome, uzsver –
Latvijā eļļas linu audzēšana ir ienesīga vien tad, ja pats audzētājs produktam pievieno vērtību, kā to dara, piemēram, Naukšēnos un arī ZS "Kotiņi" Šķilbēnu pagastā.
"Pēdējo desmit gadu laikā auksti spiestās linsēklu eļļas patēriņš ir stabilizējies, cilvēki aizvien vairāk saprot šā produkta labo ietekmi uz veselību," teic M. Smilga. SIA "Naukšēni" konditorejas produktu ražotājiem, maizes ceptuvēm un kulinārijas produktu ražotājiem pārdod arī neapstrādātas linsēklas. M. Smilga uzsver – linu slimību tikpat kā nav, pesticīdus smidzina vien nepieciešamības gadījumā un ne vairāk kā reizi sezonā.
Saimniecība atrodas Latvijas ziemeļu daļā, tāpēc linsēklu kūlumu par ļoti labu uzskata, ja tas sasniedz 1,5 t/ha. Aizvadītajā sezonā "Naukšēnos" gan kults vairāk.
M. Smilga vērš uzmanību uz linu ļoti vājo salizturību – šī kultūra neizdzīvo, ja temperatūra ir mazāka nekā 0 grādu. Tātad audzētājiem ir jārēķinās ar vēlu sējas laiku.
Agronome paredz, ka eksporta tirgus Latvijā audzētajai linsēklu eļļai, visticamāk, nebūs, ražotājiem būs jādarbojas vien vietējā tirgū. Un "Naukšēni" to darīs, darbojoties visā produkta gatavošanas ciklā – no lauka līdz gatavam produktam. Iepriekš nosauktais uzņēmējdarbības modelis ļaujot būt pārliecinātam par gala produkta augsto kvalitāti.
Kaņepju platības būtiski pieaugušas
Pērn Latvijā saimnieki būtiski vairāk nekā gadu agrāk audzēja kaņepes. LAD ziņo, ka atbalsts maksāts par 1263 ha lielu kopējo kaņepju platību. Gadu agrāk atbalstīja kaņepju stādījumus 856 ha platībā (par 32% mazāk nekā 2022. g.), bet 2020. gadā – 880 ha platībā. Lielākie kaņepju audzētāji darbojas Kurzemē.