Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācija (LSA) ir organizācija ar senu vēsturi. Statūtsabiedrības pamatā ir veidojušās uz padomjlaiku kolhozu vai padomju saimniecību bāzes. Lielākā to daļa specializējusies piena lopkopībā, taču ir arī graudaudzētāji, cūkkopji un citu nozaru pārstāvji. Patlaban LSA ir vairāk nekā 50 biedru, kas ir zemnieku saimniecības un SIA. LSA valdes priekšsēdētājs Kaspars Melnis šajā amatā ir tikai trešo gadu. Intervijā viņš stāsta par LSA pašreizējo darbību, tās galvenajiem uzdevumiem un problēmām jauno Eiropas prasību un turpmākās attīstības kontekstā.
Līdz šim LSA nav izcēlusies kā aktīva viedokļu paudēja vai skaļa savu biedru interešu lobētājorganizācija.
Iespējams, ilgus gadus LSA zināmā mērā bija kā tāds nosacīti slēgts, pašpietiekams klubiņš. Asociācija nozares ministrijā tika uzskatīta par gana cienījamu, un visas problēmas tika risinātas ministrijas ēkas ietvaros, neiznesot tās ārpusē. Tagad uzskatu, ka jākļūst aktīvākiem, savs viedoklis jāpauž skaļāk un jāiet cilvēkos. Pašai asociācijai ir nepieciešama reorganizācija. Citādi piesaistīt jaunus biedrus ir ļoti grūti, jo izstāstīt viņiem, kas ir statūtsabiedrība, ir visai problemātiski. Un faktiski tāda juridiska statusa kā statūtsabiedrība šodien vairs nav.
Arī sabiedrība vairāk jāizglīto par to, kas tad īsti šodien ir lauku saimniecība, lopu ferma, ar kādām metodēm un ar kādu tehniku tiek saimniekots. Diemžēl joprojām netrūkst cilvēku, kas, izdzirdot vārdus govju kūts, uzreiz iedomājas mēslu un dubļu jūru, netīrus dzīvniekus, smakas utt.
Daudziem nemaz nav priekšstata, kāda izskatās mūsdienīga saimniecība. Šī nezināšana grauj nozares prestižu un neveicina jauniešu interesi par lauksaimniecību.
Atceros, kā bijušā VARAM ministra publiskajā kalendārā, informējot par to, ka ministrs grasās doties uz tikšanos ar Latgales zemniekiem, pie šīs ziņas bija pielikta vecā padomjaiku kombaina Jeņisej bilde. Jājautā – kādu vēstījumu ar šādu vizuālo noformējumu var nodot sabiedrībai? Ka ministrs dosies uz galīgu čuhņu? Mani tas tiešām aizkaitināja, jo Latgalē ir tik daudz modernu, spēcīgu saimniecību, un tāds Jeņisej kombains tur nav redzēts jau gadus divdesmit!
Tāpat kaitina uzskats, ka lauksaimnieki ir pret Zaļo kursu vai videi draudzīgu saimniekošanu. Pilnīgas muļķības! Neviens nav ieinteresēts un arī nevar atļauties kaisīt nevajadzīgi minerālmēslus vai smidzināt pesticīdus. Precīzās un citas tehnoloģijas šodien jau risina šos jautājumus.
Ir prasības, kas labi izskatās uz papīra, bet dzīvē šķiet gluži absurdas. Piemēram, par antibiotiku lietošanas samazināšanu uz pusi. Mēs savā saimniecībā tās izmantojam tikai tad, kad dzīvniekam tiešām ir veselības problēmas. Ko un kā šādā gadījumā var samazināt? Nedot nemaz un noskatīties, kā dzīvnieks mokās, vai vest uzreiz uz kautuvi? Nedomāju, ka šodien kāds lopkopis aizraujas ar pārmērīgu vai nepamatotu zāļu lietošanu saviem dzīvniekiem.
Jāatzīst gan, ka zināmu pārejas periodu patlaban pārdzīvo arī dažādu paaudžu veterinārārsti. Ne katrs no viņiem ir gatavs iet līdzi jaunajām prasībām un nostādnēm. Ir saimniecības, kur par veterinārārstu gadiem ilgi strādā pats saimnieks, un viņu ir grūti pārliecināt, ka tās ārstēšanas metodes, kas, iespējams, tika uzskatītas par efektīvām pirms 30 gadiem, šodien vairs tādas nav, jo ir radītas daudz efektīvākas un saudzīgākas. Nemaz nerunājot par to, ka šodien vairs nav pieejamas tās zāles, kas bija pirms 20–30 gadiem...
Kā kopumā raugāties uz Zaļā kursa izvirzītajām prasībām?
Tas ir smags temats. Kādam šīs prasības būs grūti izpildāmas vai pat neiespējamas, bet kāds noteikti saskatīs jaunas attīstības iespējas. LSA arī ir ļoti dažādas saimniecības. Daudzas ir lielas un spēcīgas, kuras šobrīd jau vada jaunie lauksaimniecības speciālisti. Piemēram, SIA "Pampāļi", kur vadības grožus no tēva Jāņa Vaļko veiksmīgi pārņēmis viņa dēls Mārtiņš. Viņš strādā ļoti inovatīvi, gan izmantojot jaunākās tehnoloģijas, gan audzējot jaunas kultūras, piemēram, soju. Viņš arī uz jaunajām prasībām raugās citādi nekā, iespējams, vecāka gadugājuma saimnieki, kuriem ir grūti mainīt savas ierastās tehnoloģijas un saimniekošanas metodes. Esmu runājis par Zaļo kursu vairākās saimniecībās un pieļauju, ka dažas no tām diezin vai īstenos šā kursa prasības.