Dārzus rotā balts sniedziņš, un mājās goda vietu ieņem adventes vainagi. Lai pagatavotu skaistu svētku rotājumu arī sev, devāmies uz ziedu tirgotavu "Lakstos", kur jau valda Ziemassvētku noskaņa. To, kā darināt modes tendencēm atbilstīgu vainagu, parādīja floriste Līga Rēķe-Madalāne.

Reklāma

1. Karkass

Vispirms sagādā vainaga pamatnei karkasu. Tam jābūt stabilam un stingram. 

Vainaga karkass.

No stieples vai zaru klūgas savij vēlamā izmēra stīpu. Ap to aptin sienu, salmus, sūnas vai citu materiālu. Var iegādāties arī gatavas salmu pamatnes. Vainagam, kuru paredzēts likt uz galda, viss skaistums taps virspusē. Taču arī apakšpusi būtu labi apstrādāt, piemēram, izgriezt no auduma gredzenu, izmantot sausas koku lapas un pielīmēt pie pamatnes. Tas būtiski, ja vainagu liks uz greznāka galda (lai salmi nebirst un neskrāpē). 

2. Stieples

Skujas svarīgi stipri pievilkt pie pamatnes, lai vainags veidotos stabils. Šim nolūkam vislabāk der speciālā floristikas stieple. Izvēlas tādu, kas ir pietiekami lokana, kā arī izturīga un, stiprāk pievelkot, nepārtrūkst. Taču var arī izlīdzēties ar izturīgu auklu dabīgos toņos.

Skujiņas vainagā.

3. Skujas

Svētku gaidīšanas laiks ir ilgs, un svarīgi, lai viss skaistums no dekora nenobirtu par agru. Tāpēc no parastās egles skujām var veidot tikai ārtelpu rotājumus. Siltajām istabām gādā izturīgākas skujas, piemēram, priedi, baltegli, kadiķi, tūju. Skujas sagriež dažādos garumos. Garākās skuju ķepiņas būs vainaga sāniem ārmalā, īsākās – augšpusei un iekšpusei. Svarīgi, lai īsās skujiņas būtu vainaga iekšpusē – tad labi redzams saglabāsies apaļais caurums vainaga viducī. Katru skuju kārtu ar stiepli pietin vismaz divas reizes. Kad pamatne pilnībā noklāta ar skujām, tā ir gatatava dekorēšanai.

4. Sveces

Lai sveces turētos stabili, tām vajadzīgi svečturīši. Floriste šim vainagam izvēlējusies stikla svečturus uz garas kājas. 

Svečturi.

Vispirms izvēlas īsto vietu vainagā. Tā kompozīciju var veidot simet-risku, kad visas četras sveces (cik adventes nedēļu, tik sveču vainagā) izvietotas vienādos attālumos. Var darināt arī asimet-risku kompozīciju, kad sveces ir vienā malā. Kad īstā vieta svecēm izraudzīta, tās ielīmē ar karsto līmi, lai stabili turētos. Šiem svečturīšiem ir laba īpašība – tajos ielikto svecīti var droši dedzināt, nebaidoties, ka aizsvilsies skujiņas.

5. Dekori

Vienmēr labi un gaumīgi izskatās dekori no dabas materiāliem, piemēram, čiekuri, zariņi. Čiekurus pirms tam noteikti izžāvē.

Rotājumi.

Derēs gan egļu, gan priežu čiekuri, gan kādi no ārzemju ceļojumiem atvesti eksoti. Papildus dabas materiāliem spožumu piešķir ar dažādām eglīšu bumbiņām. Visus materiālus pamatnei piestiprina ar karsto līmi. Līga bumbiņas liek ar to stiprinājuma daļas cilpiņu uz augšu – tajā var iesiet lentītes. Skaisti un smaržīgi rotājumi ir kanēļa standziņas. Nevajag pārcensties ar dekoru daudzumu. Visu labo – ar mēru! 

6. Putni

Vainagus šā gada nogalē rotās putni, daždažādi – gan kristāla, gan no auduma vai īstām putnu spalvām darināti. Tos var meistarot paši, ja spēj, vai nopirkt gatavus. 

Putns.

Lai putnam būtu, kur uzsēsties, vainagā iestiprina dekoratīvu koka zariņu. Tam jāturas īpaši stingri, lai vainaga centrālā rota nenoveļas. Putnu uzsēdina vainagā, kad visi citi dekori jau izkārtoti.

7. Sniegs

Mākslīgais sniegs.

Ziemas noskaņu vainagam piešķirs mākslīgais sniedziņš. Lai tas turētos pie skujām un čiekuriem, dekoriem uzpūš speciālu līmes aerosolu. Ja tāda nav, var sajaukt PVA līmi ar ūdeni. Ar otiņu uzsmērē šķidrumu vajadzīgajā vietā un tūliņ uzber sniedziņu.

Vēlams vienots tonis

Lai vainags būtu gaumīgs, ieteicams izvēlēties viena krāsu toņa gammu.

Lai vainags izdotos gaumīgs, ieteicams rotājumus izvēlēties vienā krāsu gammā.
Adventes vainags vienotā krāsu tonī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.